Traja v člne

Traja v člne
https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/323163/bmid_traja-v-clne-45A-323163.jpg 4 1105 1105

Tři muži série

Rozmarný příběh tří přátel, kteří se vypraví společně na několikadenní dovolenou po řece Temži, patří ke klasickým dílům světové humoristické literatury. Vyprávění je pestrou směsicí příhod a událostí, které je po dobu této svérázné výpravy potkávají na palubě jejich člunu i v pobřežních hospůdkách. Autor používá klidný, suchý humor, s jehož pomocí odhaluje lidské slabosti, návyky a zlozvyky a velebí přátelskou solidaritou a touhou po dobrodružství.... celý text

Literatura světová Humor Romány
Vydáno: , Tatran (Bratislava)

Three Men in a Boat (To Say Nothing of the Dog), 1889

irca3386
25.04.2023 5 z 5

Britský humor se nikdy neomrzí, ani přes propast věků.

000nugatovej
22.03.2023 3 z 5

Zprvu jsem se obával, že Tři muži budou patřit mezi ty knihy, které zestárly natolik, že mne už při dalším - nevím při kolikátém již čtení - neosloví. Jsem rád, že jsem se mýlil. Některé pasáže mne znovu pobavily.
Avšak objevila se tu i nová pobavení (díky aktualizaci, kterou by Jerome neočekával):
"Stejně je to zvláštní, jak je náš intelekt ovládán našimi zažívacími orgány, Nejsme schopni pracovat, nejsme schopni myslet, dokud si to nepřeje náš žaludek. Ten nám diktuje naše emoce, naše vášně. ... Po horkých koblihách praví: "Buď tupý a neinteligentní jako polní hovado - jako živočich bez mozku a s malátnýma očima, v nichž nezasvitne ani jediný paprsek obrazotvornosti, naděje, strachu, lásky, života." (str. 87 a 88)

Blanc2301
14.03.2023 5 z 5

Při čtení jsem se fakt bavila.

"nevím, čím to je, ale pohled na spícího člověka, když já jsem vzhůru, mě přivádí k šílenství."
Tak tohle jsem celá já:D

A podobných perel tam bylo hóóódně.

betička
27.02.2023 5 z 5

Mám moc ráda anglický humor .... je to kniha, ke které se určitě budu vracet, abych si občas přečetla alespoň pár stránek.
Jsem ráda, když dokáže kdokoliv, s naprostým klidem a rozvahou, bez toho aniž by kohokoliv urazil a použil za každým výrazem 2-3 sprostá slova, popsat humornou situaci, popsat člověka atd. Je to hotový balzám na duši.
Pár myšlenek, které mě v tu chvilku oslovily
- jeli vesele, jako s umíráčkem ...
- práce mě baví, okouzluje mě, celé hodiny se na ni vydržím dívat ... ( toto už v naši rodině zcela zlidovělo :-))

sakro
12.02.2023 5 z 5

Už je to hodně dlouho, co jsem tuhle knihu četl poprvé. A od té doby už mockrát. Když jsem třeba někdy neměl nejlepší náladu, sáhl jsem po ní a přečetl třeba jen jednu nahodilou kapitolu, vždy zapůsobila jako spolehlivý lék. Proto ji mám stále v té nejlépe dostupné knihovně a na nejlépe dostupném místě. Věřím, že suchý anglický humor nemusí vyhovovat každému a ne každý jej ocení, ale pro mě je nenahraditelným kořením života. Tři muže ve člunu považuji za nejlepší knihu JKJ a vřele ji doporučuji.

jan.para
13.12.2022 4 z 5

První knížka, kterou jsem četl v angličtině.

draken
16.11.2022 2 z 5

Anglický humor mám moc rád (Stopařův průvodce, Červený trpaslík...), ale v téhle knížce mě poněkud minul, možná jsem se párkrát pousmál... Neustálé odbočky v podobě historek mě spíš iritovaly, tři hlavní postavy (o psu nemluvě) jsem od sebe sotva dokázal odlišit, natož s nimi nějak sympatizovat. Takové oddechové čtení na usnutí, čekal jsem víc.

Legens
11.10.2022 4 z 5

(SPOILER) Od této knihy jsem čekal po mnoha doporučeních ryzí humoristický zážitek. Kupodivu jsem se ho nijak zvlášť nedočkal. Jistě, jsou zde jednoznačně humorné epizody - líčení hypochondrie, Harris a bludiště, kontrast nadávání na parník od téhož člověka když je v člunu a nadávání na čluny když je vlečen parníkem, popis atmosféry když má člověk být někde, kde jsou milenci, historky s vlečným lanem, plachtou a četné další. Nicméně minimálně třikrát byla v této knize těžce narušena moje představa o humoristickém románu, a to tak výrazně, že si to asi budu muset s odstupem přečíst znovu a ony humoristické epizody nějak začlenit do toho, co rozhodně humoristické není a asi by mi to mělo dávat jiný pohled na zde prezentovaný druh humoru. Možná mi to má připomenout, že i přes nesmírně závažné záležitosti bych neměl ztrácet tendenci k humoru anebo i naopak, když se směji, tak počítat s tím, že mi může úsměv na rtech nečekaně zmrznout. O co jde:
1. Příběh rytíře který projde lesem zvaným Žal, odkud ho vysvobodí nějak neurčitě popsaného něco nádherného, co to ale zjevně bylo může poznat jen ten, kdo projde žalem.
2. Jeden z nejlepších popisů příkladu snobismu s jakým jsem se kdy setkal. Míním tím tu scénu, kdy německý zpěvák zpívá smutnou píseň a pouze anglicky mluvící společnost je dvěma rádobyvtipálky přesvědčena, že je to píseň velmi žertovná a onen zpěvák se k tomu humoru musí tvářit velmi vážně. Společnost se zatváří, že všemu rozumí s všichni její členové (nerozumějící němčině) se smějí (dokonce i vyloženě mohutně chechtají) podle toho, jak se směje někdo jiný, tváří se, že všemu rozumí a předstírají jak je to ohromně zábavné. Třeba to je druh humoru, ale...
3. Nález utopené sebevražedkyně, svobodné matky.

Prostě ta kniha chce odstup.

Píši po necelých pěti měsících: Dal jsem si odstup, mám k tomu co napsat, ale nebudu se opakovat. Viz zde můj komentář k autorově knize "Malvína z Bretaně":

Crimble
19.09.2022 3 z 5

Pobavilo, i když nenadchlo. Dobrý čtení na dovolenou.

Eva2424
03.08.2022 3 z 5

Milé a oddychové čtení.
Čekala jsem příhody mužů cestujících ve člunu, větší část ale zabíraly vzpomínky a úvahy vypravěče. Taková správná blbost na nedělní odpoledne :-).

klaraj093
29.07.2022 2 z 5

Mě osobně tenhle styl nic neřekl a kniha nijak nezaujala.. Asi nejsem správný typ čtenáře na tento žánr. Neříkám že některé pasáže nebyli vtipné, ale spíše mě to nezaujalo.

Robodruh
10.04.2022 5 z 5

Co vám tato kniha přinese? Přesně to, co čekáte od anglické humoristické novelky. Typický britský humor, nonšalantnost, nadsázka a lehkost.

Corso
14.02.2022 5 z 5

Ako to ze som este nehodnotil tuto knihu? Uplny zakladny kamen mojej humoristickej kniznej zbierky. Laska k nej zacala este v skolskych letach, kedy som casto pocuval LP platnu s asi 6 kapitolami neodolatelne nacitanymi M.Hornickom. Ta zmes cierneho anglickeho humoru, ironie, satiry na vtedajsie pomery, groteskneho situacneho humoru, natesnane vsetko do maleho priestoru utlej knizocky. Stretol som sa s nazorom, ze Traja muzi niekomu neprisli vtipni. Za mna je to etalon humornej knihy. Ak jednu knihu od JKJ, tak tuto. Pokracovanie uz tak nesrsalo vtipom, a ostatne Jeromove diela su kolisavej kvality. Autor sa vekom ponaral do stale hlbsej depresie a beznadeje, hlavne po zazitkoch z Velkej vojny. Odzrkadlilo sa to aj na tvorbe. Traja muzi a maly Montmorency vsak nemaju chybu, je to zavan starych dobrych bezstarostnych mladickych gentlemanskych cias.

SittingBull
03.02.2022 5 z 5

Číra prdel. Inteligentné, trefné vo všetkom, o čom sa autor zmieni - a asociácie z neho prúdia ako voda v Temži, takže zmieni sa fakt o všeličom, vždy báječne presne a vtipne. V krutosmiešnej hyperbole popisuje a posudzuje správanie idiotských vecí (konzerva) a idiotských ľudí (chlapík, čo chcel aby vypadli), z duše mnohých prezradí protivenstvá falošne okiadzaných činností (noci v stane, kúpanie v rieke), reflexí moria klamstiev, s ktorými na perách hopkáme životom. Nesmierny autor, tento Jerome. Klapka - to vraj po maďarskom generálovi Klapkovi. Hádam bol tiež fasa.

Terez9119
04.01.2022 4 z 5

Absolutně triviální příhody trojice rozmazlených britských gentlemanů. Milé, vtipné, lehké, odpočinkové.

Eistee
06.11.2021 5 z 5

Tenhle druh humoru mi sedí. Skvělé. Hypochondrický záchvat popisovaný na začátku mě dostal.

Enehy
25.08.2021 4 z 5

Velmi povedená kritika anglického způsobu života. A že se JKJ navezl opravdu do všeho, vlaky a počasí nevyjímaje. Dokonce jsem se i párkrát nahlas uchechtla. A pokud se vám dostane do rukou vydání z roku 1957 s pruhovanou obálkou, budete mít i krásný vizuální zážitek.

petraj30
15.07.2021 5 z 5

To bylo tak blbý, až to bylo dobrý. V lecčem mi tato kniha připomněla Saturnina, ale jen tím lehkým a jednoduchým stylem psaní.
Někdy jsem nevěděla jestli mám brečet nebo se smát, tak jsem se smála, až jsem brečela:-). S takovými lidmi prožít jeden jediný den, by byl zážitek k nezaplacení. I to čtení byl zážitek k nezaplacení
Bylo to vážně skvělé a originální. Takhle jsem se dlouho nepobavila. Doporučuji

begonie226
29.06.2021 3 z 5

Úsměvné vyprávění o několikadenní výpravě tří přátel ( a psa ) po řece Temži okořeněné anglickým humorem. Nechce se věřit, že je této knize už přes stotřicet let.

katerina5544
07.05.2021 1 z 5

Tak tohle mě vůbec nebavilo, pořád jsem čekala kdy se zasměju a bohužel, knihu jsem odložila a poslala dál. Stejně jako u Vejce a já a Stoleteho staříka jdu proti většině. Ani jedna z knih mi nepřišla vtipná :(