Tři pojednání o zen-buddhismu
Róši Philip Kapleau
![Tři pojednání o zen-buddhismu Tři pojednání o zen-buddhismu](https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/146343/tri-pojednani-o-zen-buddhismu-146343.jpg?v=1358979035)
„Poznámky o Práci, Vědomí, Pomíjivosti, Ne-Já, Egu a Jazyku“, „Soukromý rozhovor s Róšim“ a „Putování k buddhistickým chrámům a jeskyním v Číně“.
Duchovní literatura Náboženství
Vydáno: 1992 , Cad PressOriginální název:
Zen - Comments on Work, Awareness, Impermanence, Non-Self, Ego, and Language
více info...
Přidat komentář
![HTO HTO](https://www.databazeknih.cz/img/users/42_/428/m_428.jpg?v=1459854917)
Pár výpisků, první, protože mám stejnou zkušenost na téma toho, co vím, a druhý, protože mi připadá až evropsky komický:
– Nábožensky osvícený člověk má zkušenost, že svět jevů, království vědy je jen polovina reality, a nejvyšší poznání, mravní jistota a vnitřní mír přicházejí pouze tehdy, když jsme tento svět forem transcendovali, ale neopustili. Buddhismus jako každé skutečné náboženství je zároveň světský i mimosvětský. věda se zabývá rozměry časoprostoru, světem smyslů a intelektu; náboženství se zabývá vědcem, jeho touhou po sebetranscendenci a seberealizaci. Moudrý vědec ví, že to, co ví, je téměř nic v porovnání s tím, co neví. Potvrzuje to i dr. S. Bhagavantum, fyzik, bývalý předseda Indického vědeckého kongresu a bývalý vědecký poradce indického ministerstva obrany: „My vědci můžeme ve svých laboratořích přísahat na rozum, ale víme, že pokaždé, když jsme zvětšili své poznání, poznali jsme i existenci mnoha jiných věcí, jejichž skutečnou podstatu neznáme. Takže tím, že zvětšujeme své poznání, zvětšujeme také svou nevědomost. To, co víme, stále menší a menší částí toho, co nevíme.“
– Welch dodává, že buddhistická obec, stejně jako celá čínská společnost byla v otázce pověrčivosti velice citlivá. Buddhisté považovali za pověrčivé taoisty, konfuciáni považovali za pověrčivé buddhisty a křesťané považovali za pověrčivé všechny ostatní, a ti byli zase pro změnu považováni za pověrčivé konfuciány a komunisty.
Prostě a jednoduše napsané... Jenom k pochopení nestačí jen si to přečíst - tedy asi jak komu...