Den Trifidů

Den Trifidů
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29814/bmid_den-trifidu-65e21d39a5a1f.jpg 5 5653 5653

Trifidi série

Román o tom, jak neznámý meteorický roj způsobí u většiny pozemšťanů slepotu a jak toho využijí průmyslové rostliny „trifidi“, které náhle vyvinou zcela nečekané vlastnosti a zaútočí na lidi, má v sobě dostatek prvků neobvyklosti, aby čtenáře přitahoval. Zároveň mu však nechybí onen welsovský obecný pohled na život a jeho reálné jádro, které z fantastického příběhu činí podobenství o skutečném ohrožení přírody člověkem a člověka přírodou. 23-034-72... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Mladá fronta

The Day of the Triffids , 1951

Antonín055
29.02.2020 5 z 5

I když jsem k nelibosti své třídní učitelky zdárně odmaturoval, tepreve nyní, po 23 letch jsem se konečně dozvěděl odpovědi, na některé z otázek mé maturitní zkoušky z čestiny.
Sci-fi v literatuře nijak zvlášť nevyhledávám, ale Den trifidů je vážně skvělé čtení. Musím uznat, že na to, kdy byla tato kniha vydána je to až nadčasové dílo. Vzhledem k opravdu poutavému a čtivému zpracování příběhu, knihu vřele doporučuji i čtenářům, které sci-fi nijak zvlášť neoslovuje.

pedroK
22.02.2020 5 z 5

Nejsem fanoušek sci-fi, ale chytlo mě to od samého začátku! Škoda, že jsme se nedověděli pozadí zelených komet. Škoda, že jsme se nedočkali nějakého fíglu jak na trifidy. Bylo to tím reálnější, tím syrovější. Žádný happyend..brrr.. ještě že je v tom sci-fi to fi..fiction. uuuf

mischa65
13.02.2020 5 z 5

Nadčasová klasika. Četla jsem už kdysi dávno a teď jsem si ty "roztomilé kytičky" v novém vydání znovu užila.

Jessybelle
09.02.2020 5 z 5

Čteno na základě žebříčku 100 nej knih...
Námět je neokoukaný, psáno docela čtivě, na to, že kniha byla napsána před 70ti lety je velmi nadčasová...
Kdoví co létá ve vesmíru... A jestli jednou nenastane den trifidů...

Tompt
09.02.2020 5 z 5

Den trifidů je klasika, kterou snad není třeba představovat. Jedná se v podstatě o předchůdce všech post-apokalyptických románů, zejména pak těch o nemrtvých. Kniha mě naprosto uchvátila od první stránky a nepustila až do samotného konce. Wyndhamův styl psaní je velice přístupný a kniha vás neustále udržuje v napětí a očekávání. Samotní trifidi jsou pak velmi originální protivníci, jejichž chování si ale místy protiřečí s tím, co o nich již bylo řečeno. Takovýchto nesrovnalostí je v knize více, ale ani ty výsledný dojem nezkazí a já nemůžu udělat jinak, než dát plný počet hvězd.

Mona-Lisa
07.02.2020 4 z 5

Kultovní sci-fi o zaškobrtnutí lidstva mě neposlalo uchvácenou do kolen, jen se mi lehce podlomily. Nápad problému, co nás zničil, mi přijde dost realistický. Obsah knihy, převážně řešící tvoření společenství s různými hodnotami a principy, byl též famózní a sama jsem dlouho přemýšlela v jaké skupince bych skončila. Nikdy to nesklouzlo do nudy, zvraty krásně posouvaly příběh dál, hlavně s pomocí sympatických kytek z přebalu knihy, díky kterým pozorněji zkoumám rostliny v mém okolí. I s přihlédnutím, kdy kniha vyšla, mi bohužel nesedl jazyk (snad překlad) a tak s čistým srdcem nemůžu dát pět hvězd. Ale je to jen o fous a tak lidem, co neřeší moc formu, ale spíš obsah, samozřejmě doporučuji.

Chesterton
06.02.2020 3 z 5

Moje zamilovaná kniha ze střední, viděna dospělýma očima beze zbytku naplnila pravdivost rčení v němž nelze dvakrát vstoupit do stejné řeky.
Způsob jakým vznikli Trifidi sice připomíná daleko děsivější dnešní zahrávání si s lidskou DNA i s přírodou, ale jinak můžu podepsat komentář JohnCZ.
Ano jsou tam myšlenky hodné úcty a náznaky zákonitostí lidského chování v krizi, ale na plný počet to nestačí.

MilanCFC
05.02.2020 5 z 5

Kdysi dávno byla tato kniha mé první sci-fi, a vlastně doteď mě tento žánr jaksi nebere, nicméně toto dílo mě ohromilo a četl jsem a četl a četl. Výborný příběh a následný děj. Až mě toto vzpomínání táhne k tomu, knihu si znovu přečíst. Tak výborná je.

Človíček78
02.02.2020 3 z 5

Přidávám se ke zklamaným čtenářům. Většinu knihy se všichni hledají. Závěr byl ale zajímavý a měl spád.

mataj
02.02.2020 5 z 5

Perfektní kniha. Po obrovské katastrofě téměř všichni oslepnou až na několik málo lidí (kteří měli kliku). Jak dál žít a přežít? Řešení dilemat ohledně morálky, odpovědnosti a solidarity. A k tomu všemu masožravé kytky, které útočí na vše co se pohne. Originální námět a zajímavý děj. Pobavila mě neustála víra lidi v pomoc Ameriky. Doporučuji.

karel6356
22.01.2020 5 z 5

Doporučuji, čtivé až do konce, výborná myšlenka autora

daza.dt
22.01.2020 5 z 5

Přiznám se nejsem fanda sci-fi, ale tuhle knihu miluju. Krásně napsáno a i když je kniha z 50 let, téma je stále aktuální a rozhodně nezapadne. Krásně vás to vtáhne - ráda se k této knize vracím.

hayalet
07.01.2020 4 z 5

Vraždící kytičky, spousta hovorů a úvah nad světem. Funguje to. Alespoň na mě. Jen mi přijde děj trochu nevyvážený. Na začátku je to napínák, pak se pořád jen někdo hledá a mně chybí ten akční hrdina, co přemůže výhonky potvor a vytrhá je i s kořeny ze země. Bohužel, takový hrdina tam není. Jeden tam je, ale stále hledá ženskou. Dobrá, rostliny likviduje, ale tak trochu marně. Závěr knihy pak zas nabízí více napětí a děj vlastně nekončí.. Otevřené konce mám ale u knih ráda, zvlášť u takových. Takže za mě ano.

petr_
02.01.2020 4 z 5

Také tuto knihu doma mám a doporučuji ji dětem. Je to vlastně o tom, jak je civilizace složitá a křehká. Když se něco pokazí, tak to může mít nedozírné následky,. Dějově je tato knížka zajímavá až do konce a happy end je jenom naznačen.

MatoZu
01.01.2020 4 z 5

Velmi nadčasové. Děj se klidně mohl odehrávat v této době a ani by nebyl poznat rozdíl.

Jen mě mrzelo, že trifidi nedostali moc velký prostor. Autor se mnohem více věnoval vztahům mezi lidmi a jejich společenstvy. Nechci tím říct, že je to špatně. Jen jsem od knihy čekala něco trochu jiného.

Martass8
28.12.2019 5 z 5

Tak tohle je moje "bestovka" pořád si ji mohu číst tu musím mít v knihovně, nikomu nepučim. Super napsané, ale chtěla bych aby nakonec nák zabojovali a kytičky přemohl hmmm.

Ava365
10.12.2019 5 z 5

Nechce se věřit, kdy tato kniha vyšla poprvé. Je skvělá.

JohnCZ
10.12.2019 3 z 5

Den trifidů je považován za klasiku a skutečně to po celou působí jako román, který určil směr postapo žánru, který v dnešní době okupují spíše nemrtví. Tématika inteligentních agresivních rostlin je tedy poměrně originální a neokoukaná. Z pohledu dnešního čtenáře ale román už trochu ztrácí zejména v tom, jak obyčejně působí. V zásadě jde o epizodické postapo s jednoduchými survival zápletkami. Wyndham občas mírně filozofuje, ale stejně jsem měl pocit, že je Den trifidů dost povrchní, což ještě umocnil rushnutý závěr. Zatímco začátek je vyloženě pomalý a dost popisný, v poslední třetině se najednou začne zběsile skákat v čase a finální kapitoly působí spíše jako narychlo sepsaný vycuc z původně plánovaných minimálně dalších padesáti stránek knihy. Četlo se to příjemně, elegantní jazyk je v překladu zachován a zejména příběh o původu trifidů či úvahy nad původem meteoritického roje jsou minimálně zajímavé, ale finální dojem je vlivem jisté nedořečenosti spíše neuspokojivý.

Claudius
06.12.2019 5 z 5

Hlavní hrdina je všechno, co si jen můžete do podobné knihy přát. Racionální, chladnokrevný, inteligentní, dokonce vzdělaný v Trifidech. Kromě úplného začátku mu rychle dojde, co se stalo, co je třeba udělat, jaké jsou nejpalčivější hrozby. Nikdy se nedostanete do situace (pro tento žánr poměrně obvyklé), kdy naštvaně řvete (aspoň v duchu) na hlavního hrdinu, co to sakra dělá?! S jeho prostou a chladnou racionalitou a cílevědomostí musíte jen a jen sympatizovat. Škoda jen, že ostatní postavy už jsou jen víceméně epizodní (a třeba slepé osazenstvo Shirningu je v příběhu úplně zbytečné).
Kniha obsahuje nepřeberné množství témat k morálním úvahám, které předhazuje hlavnímu hrdinovi. Bohužel řešení většiny z nich hlavnímu hrdinovi až moc usnadňuje - ať už je to nemoc nevidomých na začátku, nebo zjevná arogance a přemrštěnost návrhů Torrence v závěru. Kdyby kolonie slepců zůstaly zdravé, případně kdyby Torrence přišel s sice náročným, ale proveditelným plánem, hlavní hrdina by nemohl činit zásadní volby tak snadno.
Kniha je to výborná, ale kdyby nebyla takto černobílá, případně byla i o něco delší, byla by naprosto perfektní.

Bucefalos
05.12.2019 4 z 5

Mohli vzít kombajn a trifidy jednoduše sklidit jako pšenici :))