Den Trifidů

Den Trifidů
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29814/bmid_den-trifidu-65e21d39a5a1f.jpg 5 5653 5653

Trifidi série

Román o tom, jak neznámý meteorický roj způsobí u většiny pozemšťanů slepotu a jak toho využijí průmyslové rostliny „trifidi“, které náhle vyvinou zcela nečekané vlastnosti a zaútočí na lidi, má v sobě dostatek prvků neobvyklosti, aby čtenáře přitahoval. Zároveň mu však nechybí onen welsovský obecný pohled na život a jeho reálné jádro, které z fantastického příběhu činí podobenství o skutečném ohrožení přírody člověkem a člověka přírodou. 23-034-72... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Mladá fronta

The Day of the Triffids , 1951

tygřík2
04.12.2019 5 z 5

Na Den trifidů má málokterá sci-fi!

druzickaster
03.12.2019 5 z 5

Porzatím jedna z nej postapo knih co jsem četl. Výborný námět, nepřikrášlený, realistický život po celosvětové katastrofě. Nádherně vyobrazená myšlenka, že pokude se díky nějaké vlastnosti vytvoří z menšiny elita, je pro ni zbytek méněcenný a zbytečný odpad. To funguje, ať pro barvu kůže, postižení atd. a autor to krásně vystihl ve své nahotě. Bavil mě život po katastrofě, úvahy hlavních hrdinů, jen mě trošku zklamat velmi rychle useknutý závěr, ale třeba to pochopím v Noci Trifidů.
Pokud máte rádi postapo je to kniha "musím ji mít...."

Okoslav
04.11.2019 5 z 5

„Když se probudíte v den, o kterém náhodou víte, že je středa, a všechno kolem připomíná neděli, začnete tušit, že něco není v pořádku.“

Samotná esence postapo žánru, navíc příjemně civilní a uvěřitelná.

KubaHanzelin
03.11.2019 5 z 5

Nadčasová a neskutečná klasika, která se mi dostala do ruky úplnou náhodou i když jsem o ní tolik slyšel..
Velmi čtivé a až depresivně "realistické", takhle bych nějak shrnul své dojmy z tohoto skvostu, ze začátku jsem měl trochu strach, že se mi kniha, která vyšla před téměř 70ti lety bude špatně číst, ale pravda byla jiná, naopak se četla úplně sama.
Určitě doporučuji všem, hlavně těm, kteří jako já, málokdy sáhnou po klasice..

Morsie
02.11.2019 5 z 5

Už je to docela dlouho, co jsem Den Trifidů četla, nic to ale nemění na tom, že to mám celé pořád v živé paměti.
Protože na tohle se jen tak zapomenout nedá!

A nemyslím tím ani tak rozdivočelé rostliny, které ve mě asi napořád zanechaly nepříjemný pocit z přerostlých, divných kytek. A ani globální slepotu, která ve mě vyvolává extrémní pocity úzkosti. Já mám spíš na mysli jakousi realističnost celého příběhu.
Já vím, že jde o sci-fi, vím, že většina z toho není reálná. Jenže to, co prožívají postavy, reálné je.

Wyndham prostě skvěle vykreslil lidské charaktery, jejich emoce a prožívání v různých situacích. A toho si na té knize cením asi nejvíc. Té opravdovosti.

pedobro
29.10.2019 5 z 5

Ta nadčasovost je neuvěřitelná, zarážející... nechápu, že jsem nepřečetla dřív... Po přečtení jsem si pustila film, ale nedokoukala. Spousta věcí je až příliš jiná, než jak jsem si při čtení představovala, ale to je samozřejmě můj osobní problém... Každopádně knihu řadím ke svým favoritům...

Lethania
21.10.2019 5 z 5

Naprosto dokonalá záležitost, kterou jsem přečetla za jediné odpoledne. Mrazivě vykreslený osud lidstva po zásahu kolektivní slepoty a útok nebezpečné „rostliny“ je více než skutečný. Po přečtení jsem měla neodbytný pocit si knihu přečíst ještě jednou, aby mi náhodou něco neuniklo. Od té doby se velkým obloukem vyhýbám podivným rostlinám. Doporučuji.

Samema
02.10.2019 5 z 5

Ke dni trifidů jsem se vrátila asi po deseti letech a tato kniha je stále skvěle napsaná scifi a moc mě bavila...

šneki
02.10.2019 4 z 5

Nečekala jsem, že kniha napsaná před 70 lety by se mohla číst tak lehce a vyznít stále pravdivě. Rozjezd trochu drhnul, ale pak uú se četla sama a postavy byly velmi sympatické.

martin9134
29.09.2019 5 z 5

Kniha s úžasným námětem i zpracováním. Člověka donutí se zamyslet nad tím, jak jsme jako lidstvo závislé na celém našem kolektivu. Jako jedinci bychom byli totálně ztraceni co se týče všeho – ať bychom byli už vidomí či nevidomí. Tak třeba se čtenáři této knihy poučí do budoucího apokalypsy.
UPDATE Z DUBNA 2020: ano, apokalypsa nastala... A lidé moc připraveni nebyli:)

Greenfingers
25.09.2019 5 z 5

Stěží si vzpomenu na knížku, která by mě v poslední době upoutala takovým způsobem jako právě Den trifidů. Originální námět a jeho skvělé zpracování! .Kniha nastoluje spoustu zásadních otázek týkajících se lidského bytí. Nutí k zamyšlení nad situacemi, do kterých by se člověk mohl dostat díky svému neodpovědnému přístupu k životnímu prostředí motivovanému zištnými pohnutkami. Apokalypsa vyvolaná činností člověka se nejeví až tak nereálně. Knihu vřele doporučuji!

martin2250
22.09.2019 4 z 5

Skvělá asi už klasika. U této knihy mě baví vše. Jedinou výtkou je pro mě na můj vkus příliš rychlý konec. Ale co už. Stojí za přečtení a to i vícekrát.

Ronnie68
17.09.2019 5 z 5

Tak tahle kniha mě zaujala hned od prvních stran ... líbil se mi jak děj, tak i hororové prvky ... Paráda

cirruska
12.09.2019 5 z 5

Jako náctiletou mě tato kniha přivedla k sci-fi a Den trifidů se stal srdcovou záležitostí. Po několikátém opětovném přečtení nadšení stále přetrvává. Neobvyklé a nadčasové dílo, které pobaví a přitom má stále co říct.

ehm... popustit uzdu fantazii... bylo by vskutku zajímavé, kdyby mi jedna taková kytička dělala doma společnost... tak hlavně si dát pozor aby mě Adéla nepovečeřela...

"Naprostá osamělost byla tehdy tím nejhorším, co jsem si dovedl představit. Sám by člověk nebyl nic. Společnost dávala existenci smysl a smysl existence pomáhal držet chorobné obavy v šachu."

Kočičáci
11.09.2019 5 z 5

Největší "sranda" na tom je, že John Wyndham to před desítkami let psal jako sci-fi a dnes už to může být pomalu skutečnost, jen ta velká katastrofa ještě chybí. Byl velký vizionář, protože spoustu věcí předpověděl celkem přesně - genetickou modifikaci rostlin, družice se zbraněmi hromadného ničení, raketový nárůst populace...
Popis samotné apokalypsy, kdy většina lidí na světě oslepne a jen pár stovkám zrak zůstane, je opravdu mrazivý. Ukazuje nám, jak rychle a lehce můžou zkolabovat systémy, které lidstvo po staletí budovalo a jak nečekaně se nám můžou převrátit morální hodnoty, které jsme považovaly za neměnné. A jak těžké bude žít běžný život bez všech novodobých vymožeností.

„Nejotřesnější na tom je, když si uvědomíš, jak hladce jsme přišli o svět, který nám připadal tak bezpečný a zaručený."

Je potřeba chovat se k matičce Zemi s úctou a nebrat pobyt zde jako samozřejmost. Mohlo by se nám to jednou škaredě vymstít.

Geniální, nadčasové, vřele doporučuji!

Zemiakol
10.09.2019 4 z 5

Naprostá klasika, kterou by si měl přečíst každý milovník sci-fi žánru. V některých částech jsem se maličko nudil, ale jinak velmi dobrý příběh.

ThrisaManx
05.09.2019 3 z 5

Z knihy jsem byla poměrně zklamaná. Vlastně když jsem jí začínala číst, vůbec jsem netušila, o čem bude a co bych měla čekat, a tak jsem nečekala nic. Přesto mě mírně zklamalo to, že se v knize skoro nic nedělo. Nebo vlastně dělo, ale často to nebylo moc zajímavé. Začátek byl slibný, tím, že jsem netušila, o čem kniha bude, jsem byla napjatá a netušila jsem, co se děje. Navíc mě zaujal styl psaní, se kterým se zase tak často v knihách nesetkáváme. Jenže celému příběhu chyběla nějaká akce. Trifidi si vlastně jen tak chodili po světě a hlavní hrdina je vždy jen sestřelil a šel dál. Žádná pořádná akce se za celou knihu vůbec nekonala. Za to mě několikrát mrazilo při pomyšlení, co kdybychom opravdu všichni oslepli. V knize mě zaujaly některé zajímavé hluboké myšlenky. A možná, že autorovi šlo hlavně o ně, ne o nějaké zajímavé akční vyprávění. Nevím. Každopádně kniha se četla velice dobře, ale příběh vůbec negradoval. Jak to začlo, tak to skončilo a nic závratného se nestalo.

A.lexii
30.08.2019 4 z 5

Krásná oddechovka přečtená během pár dní s velmi prorockou myšlenkou. Český překlad mě mile překvapil. Je to prostě klasika se štítkem "must read".

aktijnov
30.08.2019 5 z 5

Sci-fi moc nečtu, ale tentokrát mě kniha docela zasáhla. Myšlenkou i vykreslením jednotlivých hrdinů.

kotasbk
29.08.2019 3 z 5

Při hodnocení knihy jsem dlouho váhal, jestli dát tři nebo čtyři hvězdy. Musel jsem ale zvolit horší hodnocení, i když tři hvězdy nejsou špatně hodnocení. Čtení jsem si užil, protože kniha je velmi dobře napsaná. Má výborný nápad s tím, že jednoho dne se probudíme a nic nevidíme, slyšíme pouze nářek a sem tam švihnutí trifidí haluze. Řekněme si upřímně, není to příjemná přestává budoucnosti. I přes veškerá pozitiva v nápaditosti, tak me dej tolik nezaujal, jak jsem zpočátku čekal. Očekával jsem tak trochu něco jiného, protože hodnocení je vysoké a měl jsem i velké očekávání a výsledkem jsou tři hvězdy. A asi nejlepší část celé knihy se odehrává výhradně v Londýně, možná to jsou hned ty první okamžiky po probuzení.