Den Trifidů

Den Trifidů
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29814/bmid_den-trifidu-65e21d39a5a1f.jpg 5 5653 5653

Trifidi série

Román o tom, jak neznámý meteorický roj způsobí u většiny pozemšťanů slepotu a jak toho využijí průmyslové rostliny „trifidi“, které náhle vyvinou zcela nečekané vlastnosti a zaútočí na lidi, má v sobě dostatek prvků neobvyklosti, aby čtenáře přitahoval. Zároveň mu však nechybí onen welsovský obecný pohled na život a jeho reálné jádro, které z fantastického příběhu činí podobenství o skutečném ohrožení přírody člověkem a člověka přírodou. 23-034-72... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Mladá fronta

The Day of the Triffids , 1951

MaxQ
23.08.2019 4 z 5

K této klasice jsem se vrátil po letech. Začátek strhující, později se začne více filozofovat, než jednat, ale jde o stále čtivou knihu. Představit si sám sebe, jak se ráno probudím do světa slepých lidí včetně mě - to je děsivé. Navíc se Wyndham ukázal velký vizionář - v roce 1951 předpovídat genetickou manipulaci rostlin a jejich rizika, družice jako nosiče atomových zbraní, úvahy o nepovedeném kosmickém experimentu... Všechna čest.

JKDelaney
12.08.2019 4 z 5

Přečteno za dva dny. Téměř jedním dechem.. Lidskost versus racionální myšlení. Pomoci druhým, kterým nejde pomoci? Nebo se věnovat přežití těch, co mohou doopravdy přežít? Nadčasová sci-fi s prvky zamyšlení nad lidmi jako takovými. Jací jsou. Jací mohou být v případě zkázy. Skvělé dílo.

DavidKeller
08.08.2019 3 z 5

Kniha to neni špatná, ale ne taky takova abych z toho byl nějakej nadšenej...musim uznat že na rok , kdy to autor napsal to neni špatné ..ale toť asi vše ..konec mi nic "nedal"..;)

Hzjena
28.07.2019 1 z 5

Bude to znít asi pro většinu lidí zde neuvěřitelně, ale mě to zas tolik nevzalo... Možná proto, že jsem si Trifidy nechával na později právě kvůli tomu jak je všichni vychvalovali do nebes a výš. Rozumím, že takový počin v padesátých letech bylo něco neuvěřitelného, ale skrze má ,,moderní,, měřítka to nebylo takové jaké jsem čekal (kde už jsem to slyšel? :D). Chytlavá zápletka, některé charaktery jsou pěkně vybarvené, děj byl v celku promyšlený, ale něco mi tam prostě chybělo. Možná jsem čekal, že to bude více o Trifidech, možná jsem čekal nějaké Velké Finále, nebo jsem to možná měl číst, jako jednu z prvních knih.....? Každopádně volné pokračování od S. Clarka si mi líbilo mnohem víc a mnohem víc to vyplňovalo mou představu Trifidů

caldap
19.07.2019 5 z 5

Úžasné ztvárnění lidských povah při změně životního stereotypu. Jak se mění hodnoty lidí, jejich priority. Pěkná kniha. Doporučuji.

Alteriol
15.07.2019 5 z 5

Moje oblíbené sci-fi ukazující možný průběh civilizační krize vzniklé přes noc.

Peter73
14.07.2019 5 z 5

Túto knihu som bral do rúk s veľkým rešpektom, veď predsa ide o TOP v žánry Postapo. Zo začiatku, malé sklamanie, ale iba 20 strán, potom super kniha, dokonca som sa krotil aby som ju nezhltol za deň-dva. Jej dej som si vychutnával, je to dobrá štúdia do spravania sa ľudí po katastrofe. Neprekáža ani štýl písania zo 40-50 rokov, dokonca je to napísané tak, že to takmer nie je zistiteľné. Davám ešte jednu * k tým 6. Keď to bude človek čítať v spravnom čase, trochu to navodzuje stav zodpovedajúcí deju, tak pridávam ešte ďalšiu *.

Jerry33
11.07.2019 5 z 5

Podle me vubec jedna z nej sci-fi..jeji da se rici pokracovani Noc Trifidu byla take dobra,ale na tuhle uz nemela..V Noci Trifidu je drsne popsana psychologie lidstva,kdy vidomy lide vladnou slepcum..,myslim ze ve cloveku drime selma,ktera jen ceka az se probudi,nekdo ji ma zurivejsi a nekdo mirnejsi,to uz ukazaly valky kam az tzv.clovek moudry a pan tvorstva muze zajit..podobne se me libila kniha Bidne roky a take do urcite miry nedavno vydana kniha Valkyry..

AndulinaU
01.07.2019 5 z 5

Tuto knihu jsem četla poprvé už asi v 8 letech a stále se k ní ráda vracím a četla jsem ji už minimálně desetkrát. I když už většinu knihy znám zpaměti, stále mě baví. Mám ráda apokalyptické příběhy, ještě spojené se scifi a i romantikou, pro mě skvělá kombinace. Jednoznačně patří k mým top 10 knihám a možná je i na úplném vrcholu. Myslím, že by stálo za to, kdyby k tomu byl udělán i pěkný film, nicméně ten, který k této knize je již natočený, za mě totálně béčkový film...

l.e.d
01.07.2019 5 z 5

Každý z nás knihomolů nějak začínal a tato kniha byla můj start.
Ve škole jsem jako dítě byl donucen přečíst Babičku. Zabralo mi to celé prázniny a nepamatuju si vůbec nic. Knihy pro mě byly od té doby zlo.
Zoufalí rodiče mi z knihovny dali Den Trifidů. Jak já sem nadával, proč mě do toho nutí... jenže po 10 stranách jsem přestal nadávat a knihu jsem přečetl asi za tři dny.
A víte co po cca 20 letech sem jí zhltnul zas. Je skvěle napsaná. Čte se sama. Děj je dokonalej.
John Wyndham ze mě udělal touto knihou sci-fi / fantasy čtenáře.
Doporučuji všem co ji ještě nečetli.

iveta3867
29.06.2019 4 z 5

Skvělá kniha!

Irsaf
28.06.2019 3 z 5

Příběh mě moc nenadchl…

n.ezn.amy
23.06.2019 5 z 5

Naprosto fantastická sci-fi kniha, kdy většina obyvatel oslepne a a trifidi začnou útočit na lidi. Je vidět, že skvělá sci-fi není jen fenoménem dnešní doby, ale že úžasnou fantazii měli i spisovatelé skoro před 70 lety

Archie
18.06.2019 4 z 5

Z dnesniho pohledu Trifidi preci jen trosku zestarli. Ne snad, ze by snad kniha nebyla ctiva, ale po zaplave ruznych katastrofickych filmu, knih a her, uz zkratka nepusobi tak intenzivne. Jinak je to ale hezky odvypravena vec s originalne pojatou apokalypsou, okorenena navic nezvyklym nepritelem - ozivlou kvetinou trifidem. Pokud vam na zahrade zacne podivne sustit plevel, je mozna na pul cesty k vasemu sezrani.

Marketplace
09.06.2019 5 z 5

DOPORUČUJI Knihu považuji jako jedno z nejpovedenějších sci-fi. Pokud někdo viděl dříve novodobý film, bude překvapen odlišností děje v knize. Kniha 100% předčí film ve všech aspektech. Sci-fi je to sice již pěknou řádku let staré, ale vše je napsáno tak, že se dá děj zařadit i do dnešní doby. Pro milovníky tohoto žánru takřka povinná záležitost.

Marika Vanova
23.05.2019 5 z 5

Vůbec se mi nechce věřit, že tento super sci-fi román byl vydán už v roce 1951. Přijde mi stále velmi aktuální a doporučuji k přečtení.

iferdai
16.05.2019 5 z 5

Tato kniha myslím komentář nepotřebuje. Dnes již skvělá klasika, plná napětí a pohledu na chování lidí v extrémní situaci.

Looka2
15.05.2019 5 z 5

100% ze začátku na mě kniha působila naivně, což jsem přičítal roku vydání. nakonec se však jedná o parádní vyzionářské dílo, z kterého zjevně čerpá mnoho následovníků.

Hanaol
10.05.2019 5 z 5

Nejlepší kniha o zániku civilizace. Napínavé, čtivé, chvíli ztrácíte naději a na konci naději cítíte. Četla jsem několikrát a pořád mě baví. A o rabování obchoďáků se mi zdálo. Rozhodně kdo jste nečetl, jděte do ní. Tato kniha je Povinnost.

maximus13
30.04.2019 5 z 5

Den Trifidů je 100% sci-fi / apokalyptická klasika.
Knihu jsem četl před desítkami let a před pár měsíci jsem na ni narazil při hledání v knihovně. Za pár dní jsem ji měl po letech opět přečtenou s nostalgickou vzpomínkou. Teď jsem ji viděl rozečtenou na nočním stolku mého čtrnáctiletého syna. Existují prostě knihy, které se čtou samy (jako ještě např. Měsíční prach). Mohu s klidným svědomím knihu doporučit i čtenářům, kteří jsou odpůrci knih žánru sci-fi popř. apokalypsa, ale chtěli by si zkusit něco jiného. Zaručuji, že se kniha bude opravdu líbit.