Třígrošový román

Třígrošový román
https://www.databazeknih.cz/img/books/98_/98676/bmid_trigrosovy-roman-9vU-98676.jpg 4 31 31

Románové zpracování a rozvedení příběhu autorovy "Žebrácké opery", jejíž předlohou byla "Beggar’s Opera" Johna Gaye (1728) - satira na nešvary a zkorumpovanost představitelů viktoriánské doby. Brecht umístil zápletku do Londýna v době burské války a pozměnil hrdiny a jejich funkce tak, aby vznikla symbolizovaná karikatura buržoazního národohospodářství. Pan J. J. Peachum zůstává kořistným náčelníkem žebrácké bandy, ale ta už je organizována v koncern, vedený moderním kapitalistou, který za vedení pana Coaxe rychle pochopí výhody války, kterou Anglie vede. Pomocí korupčního úředníka prodávají vlasti zpuchřelé lodi pro dopravu vojska do Afriky, a když se lod’ potopí i s vojáky, svede se všechno na stávku a sabotáž mizerně placených dělníků, proti nimž poštve Peachum svou žebráckou bandu, hrající úlohu vlasteneckých invalidů z války. Lupič Macheath se proměnil v organizátora jednotkových obchodů, pro něž dodávají zboží jeho lupičské bandy za spolupráce Macheathova policejního přítele pana Browna. Moralizující tirády a monology jednotlivých postav, charakterizující pokrytectví doby, jsou parodií měšťáckých "psychologických" společenských románů, stejně jako Gayova opera byla ve své době parodií heroické opery Haendlovy.... celý text

Přidat komentář

Dunkelhell
17.07.2024 5 z 5

Vyborny. Jen z toho obcas na muj vkus moc vycuhuje ta socialni politika, ale to se da, vzhledem k dobe, kdy byl romam napsan, omluvit.
Pri cetbe me mane napadlo srovnani se Spolcenim hlupcu, asi proto, jak autor umi suse popisovat uplny silenosti, jako by se nechumelilo.
A ted si vedle Brechta postavte z legrace pro srovnani treba takovyho Patrika Hartla :)

ludek.n
24.06.2022 3 z 5

Žebrácká opera Johna Gaye se Brechtovi stala zdrojem napřed pro divadelní představení, poté pro film a nakonec i pro Krejcarový román, v němž ještě více rozšířil a přiostřil svou sociálně kritickou satiru, zaměřenou především na londýnskou společnost na počátku 20. století v době tak zvaných búrských válek. Bertolt Brecht byl nicméně především dramatik a básník, a tak Krejcarový román je kuriózně jeho jediným dokončeným románem. Možná i proto je dnes řazen k nejsvéráznějším dílům moderní literatury a i po letech je jeho vypovídací schopnost na vysoké úrovni. Navíc se i (navzdory statusu „literární klasiky“) poměrně dobře čte, i když za sebe musím přiznat, že jsem to měl jako na houpačce: většinu času si kniha uzurpovala všechnu mou pozornost, ale našly se i partie, kde jsem měl problém udržet oči na řádcích a nezívat přitom jak rozvrzaná skříň v průvanu. Politika, ekonomie a sociologie s nádechem proletářských invektiv určitě nejsou obory, které bych vyhledával, Brechtovi se přesto podařilo ukout z nich natolik zajímavý ingot, že po dočtení tohoto jeho dílka rozhodně nemám pocit, že jsem svůj čas nějak promrhal.


Kabuky
26.05.2022 5 z 5

Zajímavý pohled na anglickou společnost.

Delicius
27.12.2017 4 z 5

Silný ironicky zábavný sarkastický..... skvělý román, zžíravá kritika kapitalismu, jen ta poslední kapitola, ta poslední kapitola. To je prosím tragédie, taková kazatelská kapitola, kde se dozvíme vše o tom jak je komunismus skvělý, to jak bezostyžně používá marxovské pojmy.... ne ta byla fakt hrozná.

A to bych rád zmírnil, že se politicky přikláním ke komunismu...

MKrat
18.08.2016

souhlasím s předchizí recenzí, stará angliká literatura nezklame..I jako audio kniha výborná

Gizminek
17.04.2013 4 z 5

Čtivý román s nádechem sarkasmu. Místy jsem se ztrácela v propletenci postav, společníků firmy a dalších, ale vždy jsem se nakonec chytla zpět do děje. Kniha má plno zajímavých postřehů a myšlenek.
"Co je vykradení banky proti založení banky?" :) velice aktuální