Čekání na krále
Bohumil Říha
Trilogie o Jiřím z Poděbrad série
< 2. díl >
Pět let mi trvalo, než jsem se odvážil sednout ke stolu a napsat úvodní řádky románu Čekání na krále. Pět let od dokončení prvního dílu Přede mnou poklekni. Byla to doba pro mě nemálo významná. Ovšemže jsem v těch letech pracoval na jiných věcech, ale v hloubi svého vědomí jsem se s postavami svého historického románu nikdy nerozloučil. Část mého zájmu se prostě usídlila v patnáctém století a zůstala tam. Jsem šťastný, že se mi podařilo dovést Jiříka na český královský trůn, aniž bych se zpronevěřil dějinné realitě, i když jsem někdy musel ledacos zhustit, poopravit nebo použít své představivosti. Dělo se to v zájmu umělecké působivosti románu i v zájmu jeho historické věrohodnosti. Současně se přiznávám, že jsem se při tom všem nestylizoval jako účastník dějů patnáctého století, ale že jsem vědomě zůstával tím, čím vskutku jsem: člověkem století dvacátého. (Bohumil Říha) Ve svém novém historickém románu Čekání na krále sleduje národní umělec Bohumil Říha další osudy svého sympatického mladého hrdiny Marka z Týnce, známého čtenářům již z předešlého autorova díla Přede mnou poklekni (ČS 1972, 1977). Poutavý děj knihy se začíná odvíjet od chvíle, kdy se Marek po šestiletém věznění na náchodském zámku vrací do služeb pana Jiříka z Poděbrad. Autorovi se mistrně podařilo skloubit zrání Markovy osobnosti, jeho životní úspěchy i prohry s dějinnými událostmi oněch let z poloviny 15. století, vyznačujícími se všeobecným čekáním na krále: zprvu na Ladislava Pohrobka a po jeho náhlé smrti na Jiřího z Poděbrad.... celý text
Přidat komentář
O trochu více působivější je druhý díl, kde je stále hlavním hrdinou Marek z Týnce... Již o něco starší a i moudřejší... Skrze jeho životní úspěchy i prohry, které zažil ve službách Jiřího z Poděbrad, do kterých se vrátil po šestiletém vězení na náchodském zámku, prosvítá i charakter - atmosféra doby. Tedy doby, kde je potřeba hájit zájmy země, zajistit vnitřní řád a mírový život s ostatními národy.
Bohumil Říha, napsal svého času velice kvalitní historickou trilogii, která je z pohledu dnešní doby, stále velice aktuální...
Ano, tento díl se četl o něco málo lépe, ale stále jsem v tom tápala a děj dávala dohromady. Opět jsem se přistihla, že knihu nedočtu, ale stalo se a dočetla ji. Hlavní postava Marek, mne v této knize doslova štval svou naivitou a neustálou představivostí Anděly. Až na to doplatil. V kariéře armády si však velmi polepšil. Třetí díl........už ani nechci číst :o(
Zatímco první díl Říhovy poděbradské trilogie by mohl mít podtitul Mládí Marka z Týnce, druhý díl nazvaný Čekání na krále by se mohl jmenovat Zrání Marka z Týnce (v návaznosti na dvojromán Heinricha Manna Mládí a Zrání krále Jindřicha IV.). Zatímco minule byl Marek z Týnce mladíček, který teprve sbíral životní zkušenosti, ve druhé části dozrává v mladého muže ošlehaného životem. Prožil šestileté vězení, přišel o svou první lásku, soudí se o své dědictví a pracuje ve službách zemského správce Jiřího z Poděbrad, který je faktickým vládcem Českého království. Doba není úplně jednoduchá a Marek si navíc z dřívějších časů nadělal velké množství nepřátel. Bohumil Říha výborným způsobem pokračuje v líčení nevšedního života svého fiktivnho hrdiny, umně protkaného do skutečných událostí a čtenáři a čtenářky budou budou nadšeni dokonale vystiženou atmosférou. I když mě - coby současného moderního čtenáře - nejvíce oslovila, podobně jako v minulém díle, Markova psychologická drobnokresba a jeho lidství se vším, co k tomu patří.
Původně jsem měl Bohumila Říhu pouze za spisovatele, který se věnuje dětské beletrii, ale toto je velice povedený historický román. Tedy celá trilogie je skvělá. Bohumil Říha se skvěle držel historických faktů. V tomto díle je věnována pozornost nejdůležitějším létům vlády Jiřího z Poděbrad a začínajícím sporům s Matyášem Korvínem.
Souhlasím s tím, že tento díl je poutavější než předchozí a opět oceňuji snahu autora držet se co nejvíce historických faktů.
Druhý díl z trilogie o českém králi Jiřím z Poděbrad. Opět kvalitní román, ne jenom nějaké historické fantasy. Doporučuji.
Druhý díl se mi četl lépe než díl první. I zde mi zpočátku vadilo nadužívání přítomného času, které narušovalo mé zažité vnímání dějů většiny knih. Je zde mnohem méně sentimentality, děj se více propojuje s historií naší země, což vítám.
Četlo se mi velice dobře a příběh byl ještě zajímavější než předchozí díl.Současný spisovatel by to napsal asi moderněji (milostné vztahy) a pod..Těším se, až si v místní knihovně vypůjčím další díl.Nechápu, jak tak pěknou pohodovou knihu někdo nedokáže dočíst.Třeba čtenářka Baauuu.
Náchodské vězení Marka nezlomilo, naopak ho vnitřně posílilo a upevnilo v něm čestnost a věrnost. Román si stále zachovává vyváženost mezi osobní a historickou rovinou, což je velké plus. Za další klad považuji i velmi krátce popsané nedůležité epizody (sblížení s Anežkou), protože tím Říha hezky ukázal, jak se asi ve středověku na vztahy dívali.
Štítky knihy
česká literatura Jiří z Poděbrad, český král, 1420-1471 historické romány
Autorovy další knížky
1957 | O letadélku Káněti |
1977 | Přede mnou poklekni |
1986 | Vítek |
1984 | Dětská encyklopedie |
1976 | Velká obrázková knížka pro malé děti |
Ve druhé části trilogie se autor již více zabývá historickými událostmi. Dějově je tato část i bohatší. Název Čekání na krále je příznačný. Marek dozrál a veškeré jeho konání je ve prospěch budoucího krále Jiřího z Poděbrad i když často na úkor svého soukromého života. Za mě až příliš velký hrdina. Poslední díl si rozhodně ještě přečtu