Tygr! Tygr! Moderní povídky z Indonésie
Jaroslav Olša , * antologie
Vůbec první antologie moderní indonéské prózy u nás. Přináší výběr deseti povídek a jedné novely současných tvůrců. Indonésie – třináct tisíc ostrovů na rovníku v jihovýchodní Asii. V poslední době stále častější cíl českých cestovatelů i téma různých reportáží. O Sumatře se píše v souvislosti s vlnou tsunami a dramatickými událostmi v provincii Aceh. Bali s hinduistickými chrámy znají turisté jako tropický ráj. V pralesích na Borneu se možná skrývají potomci pirátů, na Komodu žijí bájní draci a Jávu už kdysi proslavil Konstantin Biebl verši S lodí jež dováží čaj a kávu… Přírodní krásy džungle i moderní velkoměsta, zapomenuté ostrovy, rýžová políčka, sedmdesát dosud činných sopek, čtvrtá nejlidnatější země světa, etnická rozmanitost, islám, čínští obchodníci, Batavia, nizozemská koloniální správa, indonéská revoluce… Při výběru povídek vycházel překladatel ze snahy ukázat co nejširší paletu témat, která indonéští spisovatelé zpracovávají. Poznáváme tak život na vesnici i ve městě v různých oblastech země, bídu i bohatství, intelektuála v širších společenských souvislostech, dotek zla v podobě války i terorismu. V rámci snahy o tematickou různorodost je uveden i výňatek z dílka, pokoušejícího se o science fiction. Indonéský čtenář dává přednost bájím, legendám a eposům z vlastní historie, které lze přiřadit k tzv. heroic fantasy.... celý text
Přidat komentář
Na knížku jsem narazila v knihovně náhodou, při výběru do čtenářské výzvy 2017. Počátek knihy je složen z krátkých povídek, které mě moc nezaujaly. Ani už nevím, o čem byly. Hlavní je asi povídka Tygr! Tygr!, která mě opravdu chytla. Doslova jsem jí četla jedním dechem, napínavá a hlavně poučná k zamyšlení.
Ne všechny povídky jsou skvělé, ale například Den, kdy zemřel buvol nebo titulní Tygr! Tygr! rozhodně ano.
Po dlhej dobe zase fantastická knižka. Krátke poviedky sa čítali sami. Boli poučné. Posledná Tygr tygr! bola asi najzaujímavejšia poviedka, čo som za poslednú dobu čítala. Myšlienky v nej boli fantastické. Odporúčam a pokojne by som si ju prečítala znova. Krásna. Hlavne na konci. "Ak sa chcete stať dobrým človekom, musíte najprv zabiť šelmu vo svojom vnútri"