U snědeného krámu

U snědeného krámu
https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/486774/bmid_u-snedeneho-kramu-bKT-486774.jpg 4 136 136

Ve většině svých pozdějších prací zobrazuje Herrmann měšťanskou idylu zabydlenou žánrovými postavičkami bodrých Pražanů. V tomto románu je však ještě kritickým realistou. Tragický příběh učně, kupeckého mládence a později samostatného obchodníčka Martina Žemly má v první části mnoho prvků autobiografických, zejména tam, kde s otřásající pravdivostí líčí týrání učedníků. Žemla, podvedený ve svých citech i v obchodním podnikání, se v zoufalství otráví. Závěr knihy tedy vyznívá pesimisticky. Přesto však řadíme knihu do pokrokové linie české literatury, neboť je psána jako protest vykořisťovaného, naplněna jeho nenávistí a vzdorem. - Doslov K. Krejčího převzat z vydání v SNKLHU. Mnoho barevných ilustrací dokresluje dobový kolorit.... celý text

hortenzie
07.08.2012 5 z 5

Chybou nebylo, že se oženil, ale že si vybral špatně! Jinak dobré počtení - stará dobrá česká klasika - není třeba zatracovat - život také není jen úsměvný.

maryzka
22.04.2012 1 z 5

tuto knihu nesnáším a nemám ji rada. Mám ráda Hermanuv humor a tohle byla tragedie.

Alix
22.01.2012 4 z 5

Martin Žemla si otevřel krám a snad z něj po čase mohl být i vážený kupec. Jenže on se oženil a to byla velká chyba.