Umění vést
Robin S. Sharma
Vizionářský vůdce či lídr je člověk, který má vizi, určuje směr a především ovládá umění vést. Člověk, který chce vést ostatní – ať už se jedná o pracovní nebo studijní tým, rodinu nebo společnost jako celek, zkrátka o jakoukoliv skupinu lidí spjatých společným zájmem či cílem – se ovšem musí nejprve naučit vést sám sebe, musí najít svou cestu, musí si uvědomit potenciál ve svém vlastním nitru a musí být příkladem hodným následování. Hlavním smyslem vůdcovství či leadershipu je totiž všeobecný společenský přínos. Robin Sharma, autor mezinárodního bestselleru Mnich, který prodal své ferrari, ve svém volném pokračování přichází s pozoruhodným uceleným systémem Osmi rituálů vizionářských vůdců spočívajících v časem prověřených principech osvíceného, moudrého a efektivního vedení. Byly mu předány himálajskými mudrci pod podmínkou, že jejich moudrost, která se opírá o prastaré principy, jež se tradují po staletí, rozšíří v západní části světa, která dnes víc než kdy jindy trpí ,vůdcovskou krizí´. Osvícených vůdců s jasnou vizí, plánem a potřebnými schopnosti pro jejich realizaci se jaksi nedostává. Jak věděli už staří mudrcové, vizionářské vedení začíná vnitřním vedením. Lídrem se člověk nerodí, lídrem se člověk stává. K tomu však nevede snadná cesta – ve hře jsou dnes tak nepopulární vlastnosti, jako je sebekázeň, zodpovědnost, vnitřní integrita, pokora a v neposlední řadě schopnost naslouchat lidem. Každý vůdce musí umět lidi nadchnout pro svou vizi, uvolnit jejich tvůrčí sílu a umožnit jim se realizovat. Musí také umět projevovat jim uznání a podporovat jejich intelektuální rozvoj a samostatnost. Samozřejmě že touží po úspěchu, ale po takovém, z něhož bude mít prospěch nejen on, ale i ostatní. Chce podle svých možností a schopností změnit svět, který jej obklopuje. Uplatněním Osmi rituálů vizionářských vůdců můžete tedy nejenom vzkřísit nadšení, motivovat lidi k nebývalému nasazení, pozvednout týmového ducha, zvýšit produktivitu a vychovat hluboce loajální a kvalifikované jedince oddané vaší vizi. Principy vůdcovství mají totiž široké pole uplatnění a lze je aplikovat na jakékoli vedení či naplnění smysluplného záměru. Jde o speciální systém, který lze využít k dosažení pozoruhodné úrovně osobní a profesní seberealizace vedoucí v konečném důsledku k pozitivnímu dopadu na společnost.... celý text
Přidat komentář
Od knihy jsem čekal víc. Vlastně neříká nic nového. Pokud jí někdo čte jako první seberozvojovou knihu, tak to může být dobré. Takhle to má smysl jen jako připomenutí si nečeho, co už bylo napsáno mnohokrát jinde. Tím, že je to pomerně jednoduché čtení, tak se mi kniha četla dobře, protože jsem zrovna měl chuť na něco oddechovejšího. Ale třeba na začátku jsem si myslel, že autor popisujie vlastní příběh a až po několika stránkách mi došlo, že ne. Asi mi ani nevadily ony šroubované dialogy, ale kniha na mě místy působila až příliš naivním dojmem, jako např. ono "překvapivé" setkání ve vojenské škole.
Možná budu znít jako blázen, ale uronila jsem i slzu. Velmi dobré pokračování knihy Mnich, který prodal své Ferrari. Kniha dobrá pro ty, kteří přemýšlí nad smyslem své vlastní práce. Velmi motivační kniha, která lidi dokáže posunout dopředu.
Vlastně dobré myšlenky (ne, že by byly v reálném životě nějak snadno uplatnitelné a všechny použitelné, ale jistě je dobré to stále zkoušet), ale to podání je tak nezáživné, skoro to připomíná průměrnou písemnou práci někoho na střední. Souhrn zajímavých citátů, nepřirozených rozhovorů, ... literárně dosti slabé, obsahově trochu lepší, celkově lehký podprůměr.