Utečenec na vtáčom strome
Ondřej Sekora
Ondřej Sekora, ako autor obľúbených príbehov o Ferdovi Mravcovi, napísal a ilustroval i menej známu knižku o exotickom vtáčikovi Modráčikovi, ktorý uletel chovateľovi exotických vtákov a zatúlal sa do ríše lesných vtákov. Popri zaujímavom príbehu hlavného hrdinu autor odovzdáva deťom množstvo informácií z vtáčieho sveta, popisuje život jednotlivých druhov vtákov, ich zvyky, druhy hniezd, výchovu mláďat a prináša aj zaujímavosti z oblasti chovateľstva vtákov. Neoddeliteľnou súčasťou knihy sú milé a verné ilustrácie, ktoré až učebnicovým spôsobom približujú deťom aj vzhľad jednotlivých vtáčích druhov. Kapitoly: Podivuhodná udalosť, Vo vtáčinci chovateľa Tichého, Modráčik sa zoznamuje, Súťaž hniezd, Dni najväčších radostí, Kubko, holíčatá pištia, O zázračnom dieťati, Veľké bocianie divadlo, Rozprávky pri vtáčom hniezde, V boji s jastrabom krahulcom, Karolkova pomsta, Kam zmizol Papáčik ?, Zmeny v hlavnej knihe, Pozdrav z domova, Medzi svojimi. Druhé vydanie v slovenčine. Cena knihy v čase vydania: 25.- Kčs.... celý text
Přidat komentář
Další krásná a pozoruhodná klasika od Ondřeje Sekory. Tentokrát nás autor seznámí se životem ptáčků. Ukáže nám, jaká hnízda si staví, čím se živí, jak se namlouvají a pečují o mláďata a mnoho jiného...
Musím říct, že mi bylo velmi smutno, když jsem četla tu část s kukaččím mládětem. Avšak i tohle se v přírodě bohužel děje a oceňuji, že i takovéto věci pan Sekora zahrnul do svého díla a čtenářům tím lépe přiblížil nelehký ptačí život.
I přestože nemám k jeho knize výtky a zcela zaslouženě jí uděluji 5 hvězdiček, zůstává pro mě z jeho děl na předních příčkách oblíbenosti Ferda Mravenec a Brouk Pytlík - tato díla totiž v sobě mají více humoru a zábavnosti. Krom toho je mám pevně spjaté se svým dětstvím, takže duo Ferda a Pytlík u mě zkrátka vede.
Bála jsem se, jestli je to pro mého pětileťáka před spaním srozumitelné, tolik postav a všichni ptáci… ale kupodivu to byla zatím jedna z mála knížek, u které opravdu ležel a poslouchal. Navíc jsme si u toho hledali na netu fotky a zpěv jednotlivých postav, u kapitoly s hnízdy jejich hnízda ve skutečnosti, naučili jsme se toho oba plno a poznali jsme pro nás do té doby vlastně neznámý svět.
Na tuhle četbu jsem se moc těšila, protože mám tu knihu ráda. Taky se mi moc líbí, že to pan Sekora sice psal jako pohádku, ale snažil se věrně vylíčit způsob života hlavních aktérů, v tomto případě ptáků (on byl takto pečlivý i při psaní Ferdy Mravence, to až tvůrci animovaného filmu to zprasili).
Skvělá kniha pro děti ve věku zhruba 5-8 let, představující jim ptačí říši. Stejně jako ve Ferdovi ale místy poněkud překvapí jistá krutost. Samozřejmě ne, že by to nepatřilo k životu, ale menší děti tím mohou být poněkud zaskočeny... Celkový dojem: 90%
Bible malých ornitologů. Příběhy z ptačí říše, ve kterých se děti poutavou formou dozví spoustu detailů ze životů opeřenců - o migraci, o dravcích, o hnízdech, sezení na vejcích, o kukačkách, o pozorování a kroužkování. Nádherné ilustrace, především ty barevné, umožní poznat jednotlivé druhy ptáků... a co jsme z cácorkou nezjistily z knihy, to jsme si prohlédly či přehrály na netu.
Pětileté skřítě předvádělo svými reakcemi slalom mezi brankami: 1) potěšení, když se dělo něco veselého, nebo byl na scéně papoušek Kubík (patřičně jsem se jeho replikami proráčkovala), 2) zájmu (co je zač ten Bumbrlíček) a 3) zděšení v krutých momentech: "Mami, já už to nechci číst!" Kukačky jsou holt mrchy a krahujci taky potřebují žrát, pan Sekora realitu zbytečně nepřikrášluje. Útlocitnější dušičky to nepřekousnou snadno.
Použitý jazyk odpovídá době vzniku, ovšem s předčítáním nebyl sebemenší problém - navíc lze archaické obraty snadno přizpůsobit. Ale zase se to nesmí nepřehánět, například u nás na Severní Moravě by to znamenalo použít v každé větě přinejmenším dvě (spíše tři) sprostá slova. 80%
Moc krásná knížka nejen pro děti ale i pro milovníky ptáčků z Čech ale i exotických papoušků.
Tento milý příběh snad dovede vtáhnout do děje úplně každého.
Zakoupena za 10 Kč v knihovně, vyřazená z fondu. Takový poklad vyřadit! Barunka při čtení mnohokrát prohlásila, že se jí moc líbí. A mně se líbila také moooc:-)
S Modrouškem jsme prožily mnohá dobrodružství, poznaly neskutečné množství ptáků, o některých jsem ani netušila, že existují (třeba bukač, fregatka nebo skorec), dozvěděly jsme se opravdu hodně informací o jednotlivých opeřencích, od stavění hnízd, přes hnízdění, krmení mladých, až po nesmělé letecké pokusy a odlet do teplých krajin. Kromě života volně žijících ptáků jsme měly možnost nahlédnout i do klecí s cizokrajnými ptáky. … Příběhy krásně plynuly a díky skvělým ilustracím O. Sekory jsme si mohly udělat dobrou představu o tom, jak ptáčkové po celý rok „hospodaří“. Přestože je kniha nabytá nejrůznějšími fakty z ptačí říše, tak není ani trochu nudná, ba naopak. Panu Sekorovi se podařilo úžasně protkat naučné prvky do napínavého dobrodružství. … Doporučuji všemi osmi:-)
„Toník se nemohl na albatrosa vynadívat. Jednoho dne se však objevil na obloze nepřítel. Byla to černá fregatka, křídla měla jako dvě kosy a z malé hlavy čněl dlouhý, na konci trochu zahnutý zobák. Hnala se jako šíp k albatrosovi. Albatros právě chytil pěknou rybu, měl jí plné vole. V té chvíli se na něj vrhla fregatka, která si sama rybu ve vodě ulovit nedovede. Uchvátila albatrosa za krk a ten nemohl jinak, než že v největší tísni vyvrhl rybu z volete ven. Fregatka se okamžitě pustila za ní, chytila ji ve vzduchu a snědla. Od té chvíle už loď neopustila. Jakmile albatros něco uchvátil, ať to bylo od Toníka nebo z vody, fregatka na něj zaútočila. Albatros už pak všechno vždy raději hned pustil, aby to nechal jako kořist svému nepříteli.“ (s. 94)
Krásný příběh o Modrouškovi, který jsem v dětství milovala, ale nějak z naší domácnosti zmizel. Hledala jsem, jestli jde ještě koupit, protože první vydání bylo v r. 1943 a hle, ještě dva výtisky na mě čekaly. Určitě doporučuji tuto krásnou knížku, která se čte už třetí generaci a stále má co říct a stále se líbí. Už se těším, až si ji o Vánocích budeme číst. Doporučuji.
Krásná dětská literatura. Do dneška si vzpomínám jak mě při jejím čtení dojímalo to přátelství a potřeba si pomáhat mezi různými ptáčky. Kéž by toto bylo vzorem i pro dnešní mladou generaci.
Velmi krásný příběh o Modrouškovi,který moje vnučka zbožňovala a to bylo pro mne rozhodující.
Jedna z mých nejoblíbenějších knih, pamatuji se, že ve 4. - 5. třídě jsem si ji četla stále dokola. Tak jsem ji osvobodila z knihovny a začala číst našim holčičkám a jsem šťastná, že chtějí číst dál a dál. Ale není se co divit. Když je knížka krásná, tak se líbí dětem z každé generace.
Než mi náhodou přistála v knihovně v ruce tahle knížka, byl pro mě Sekora hlavně tím, kdo napsal Ferdu a Pytlíka a Kocourkov. Vůbec jsem netušil, že ve svém psaní zabrousil i mezi ptáky; a udělal to opravdu skvěle. Mám rád knížky, kde se spojuje pohádka nebo jiný vymyšlený příběh s poznáním, a v téhle knížce je tenhle princip doveden k dokonalosti. Hned co jsme dočetli, vyžádaly si děti, ať jim v atlasu ptáků ukážu jednotlivé hrdiny příběhu, a starší okamžitě shlédl i naučný pořad o kukačkách, co shodou okolností máme na DVD.
Tuhle knížku jsem jako dítě naprosto miloval :) Je prostě skvělá. Asi ji letos vyhrabu a po mnoha letech si ji zase přečtu :)
Štítky knihy
pohádky ptáci, ptactvo pro děti příroda česká literatura papoušci hnízdění příběhy pro děti kukačkyAutorovy další knížky
1990 | Brouk Pytlík |
1978 | Kronika města Kocourkova |
2004 | Knížka Ferdy Mravence |
2009 | Ferda Mravenec |
1980 | Malované počasí |
Klasika! Včetně nejlepší ilustrace kukaččího mláděte v české literatuře. No, možná ne nejlepší, ale určitě nejvtipnější ;-)