Útěky z pekla
Roman Cílek , Miloslav Moulis
Dějem nabitá mozaika šesti unikátních válečných příběhů, které spojuje drama úspěšného útěku z pekla. Dvěma mladým slovenským vězňům se podařilo uniknout z Osvětimi, aby svobodnému světu podali očité svědectví o vyvražďování statisíců Židů. Podobnou zprávou přispěl i muž, který přežil vzpouru ve vyhlazovacím táboře Treblinka a následný útěk napříč Evropou. Jiní utíkali z německého zajateckého tábora podzemní šachtou, tajně kopanou po celé týdny, aby se mohli vrátit ke svým bojovým jednotkám ve Velké Británii. A byli další…... celý text
Přidat komentář
Velmi dobré zpracování knihy na téma holocaustu, kniha obsahuje 6 příběhů od různých lidí kteří si prošli tímto peklem. A podařilo se jim utéct.
Doplněno o fotografie, kniha je velmi čtivá a napínavá svým způsobem.
(SPOILER) Velmi čtivá kniha o šesti dramatických útěcích z německých koncentračních a vězeňských táborů v průběhu druhé světové války. Ve všech uvedených případech figurovali Češi, často čeští Židé a v prvním případě dva Židé ze Slovenska. Příběh slovenských Židů Vrby a Wetzlera, kteří na začátku dubna 1944 utekli z KT Osvětim a následně se díky nim po Evropě rozšířila zpráva o tom, co se skutečně děje v koncentračních táborech – zejména šokující údaje o "průmyslovém" vraždění židovské populace. Ve stejné době utekli z KT Březinka český Žid Vítězslav Lederer a rumunský Němec Viktor Pestek. Místo toho, aby Lederer poskytl světu stejné údaje jako Vrba a Wetzler, se znovu zapojil do protinacistického odboje na území tzv. protektorátu. Český Žid Richard Glazar přežil židovskou vzpouru v KT Treblinka 2. 8. 1943, poněvadž přežil zbytek války pod jinou identitou. Jiná kapitola se věnuje pokusu o útěk 76 příslušníků RAF ze zajateckého tábora Sagan. Pouze třem z nich, dvěma Norům a Nizozemci, se podařilo uprchnout. Celkem 50 "útěkářů" bylo postupně Němci povražděno, mezi nimi byl i Čech Arnošt Valenta. Třetí kapitola knihy se věnuje útěku dvou Sovětů, kterým v roce 1944 pomáhali i čeští vlastenci z obce Peklo nad Zdobnicí (u Vamberka). S jejich pomocí se Sověti dostali nakonec až k slovenské partyzánské skupině Signál, v jejichž řadách se dožili konce války. Poslední kapitola je věnována útěku vězňů z vlaku na nádraží v jihočeských Katovicích, konkrétně ukrývání se dvou z nich – Poláka a Ukrajince. Tento příběh se odehrává v závěrečných tří týdnech války.
Velmi zajímavá kniha, která představuje pár nejznámějších útěků z koncentračních táborů, o kterých jsem už slyšela a představuje také některé další, které mi byly neznáme. Knihu doporučuji.
Velmi zajímavé informace, i když něco pro mě nebylo nové. Trochu mě mrzelo, že ve knize bylo docela dost překlepů.
Knihy pana Cílka jsou výborné. Opět silné příběhy, které si my v dnešní době nedokážeme představit. Ten strach, to skrývání se, trápení kvůli ničemu, jen kvůli původu. Ta doba byla šílená a tahle kniha ji přesně zachytila.
Zajímavé příběhy z 2. světové války o statečných lidech, kteří se i v hrozných situacích nevzdávali a svými útěky z koncentráků či zajateckého tábora chtěli ukázat světu nacistické zločiny. Docela mne zarazilo, že smrt příslušníků RAF, kteří utekli ze zajateckého tábora, vyvolala v Anglii obrovský ohlas, ale smrti statisíců židů ve vyhlazovacím táboře Osvětimi nechtěl svět věřit a zástupci Červeného kříže se velice rádi nechali obalamutit např. "divadýlkem" v Terezíně. A už úplně nechápu, že se dnes vyskytuje nemálo lidí, kteří prohlašují, že holocaust je výmysl. Ještěže některé koncentráky osvobodili Američané, kteří nadělali i fotky, jinak by svět prohlašoval, že nacistické vyhlazovací tábory jsou "komunistická a židovská propaganda".
Útlá knížečka popisující příběhy některých přeživších. 4 z 5ti jsem už znala z jiných knih, většinou od autorů, kteří je sami prožili. Takže tato kniha byla pro mě spíš takovým připomenutím.
Jedná se jistě o velmi specifické čtení, které není vhodné do každého rozpoložení a pro každého čtenáře, nicméně hodnotím-li provedení, úroveň, smysl a záživnost, pak musím uznat, že jde o geniální dílo! Díky autorům i přeživším za taková svědectví.
Zajímavé a neuvěřitelné příběhy útěků za 2. světové války - z koncentračního tábora Osvětim, ze zajateckých táborů, z vlakových transportů, o vzpouře a útěku vězňů v Treblince. Příběhy málo známé. I když pomsta nacistů byla mnohdy strašná, přesto se už tehdy svět měl možnost dozvědět, jaké hrůzy se v těchto táborech děly.
Sice kniha o málo stranách, ale plná hrůz a neuvěřitelných věcí.V krátkosti čtenáře seznamuje s problematikou koncentračních táborů a hlavně útěku z jednoho z nich.Doporučuji k přečtení.
Knihy , jako je tato, snad nepotřebují ani komentář. Kniha opět vykresluje hrůzu, kterou spáchali nacisté. Obdivuji všechny, kteří přežili vše co se v této době dělo za branami koncentračních táborů a ještě dokážou o téhle době psát a vyprávět.Vždyť díky nim, se generace dozví, jak to vlastně všechno tenkrát bylo i když je to k neuvěření.
80%
Šest příběhů, kdy se podařilo utéct neobyčejně statečným mužům v pěti případech z koncentračních táborů, v jednom ze zajateckého tábora. Velmi silné příběhy, většinou o nich účastníci pak napsali celou knihu (např. Utekl jsem z Osvětimi).
Vyprávění je poutavé, čtivé, útěky jsou na tak tenkou knížku dost podrobně popsané, nechybí fotografie.
Určitě doporučím.