Uzel
Dominik Dán
Naše Mesto / Případy Richarda Krauze (Deník dobrého detektiva) série
< 16. díl >
V roce 1988 nastal v kariéře Richarda Krauze významný zlom - z pochůzkáře se stal detektivem. Hned první případ, vražda pracovníka ropné rafinerie, mu dává pořádně zabrat a namísto toho, aby se věnoval ženě Sylvii a malé dceři, zůstává v práci ještě déle než předtím. Možná i proto, že rozehrál velmi riskantní hru s prodavačkou z bufetu Valikou. Na oddělení vražd se mladého eléva policejního řemesla ujmou starší kolegové Hanzel a Burger a rozhodnou se z něho vychovat detektiva podle svých představ. Politická situace, soudruzi z ministerstva, „kolegové" ze Státní bezpečnosti, ale hlavně bezohlednost doby zavedou trojici detektivů do bizarního prostředí mezi ostnaté dráty táhnoucí se po celé státní hranici se západním světem. Tady se odehraje vražda vojenského pilota nadzvukových stíhaček, vražda, která má zničit Krauzovu kariéru hned na počátku. Před detektivem leží gordický uzel. Neví, jestli najde odvahu ho rozseknout. Zažívá něco, s čím se alespoň jednou za život musí popasovat každý správný muž…... celý text
Detektivky, krimi Romány Literatura slovenská
Vydáno: 2021 , PublixingOriginální název:
Uzol, 2012
Interpreti: Martin Stránský
více info...
Přidat komentář
Po doposlouchání musím konstatovat, výtečné. Ač se mi ze začátku kniha nelíbila a na můj vkus to bylo moc roztříštěné a dějové linky bylo těžké sledovat, přibližně od poloviny to do sebe začalo zapadat a na konci máme kvalitní celek. Jak již tady bylo napsáno, nebral bych to vyloženě jako detektivku, ale jako připomínku let minulých, které by po přečtení této knihy a oživení vzpomínek nechtěl zpět jistě nikdo. 95%
Ne moc povedená "Dánovka". Kombinace několika různých příběhů (vyšetřování), začátku Krauze u kriminálky. Je to na můj vkus roztříštěné a co mně vadilo nejvíc - závěrečná akce Rusalka.... Je to jak z Jamese Bonda. Celkově jedna z těch podprůměrnějších knih od Dána.
Vyslechnuto jako audiokniha. Úžasně načtené slovensky, ale vůbec to nevadilo, naopak. Nádherný román plný překvapivých zvratů. Doporučila bych jako povinnou četbu všem, kteří zapomněli a vzpominají se slzou v oku, jak "krásně" se žilo. Doufám, že se tahle doba už nikdy nevrátí.
Zajímavá zápletka, strhující tempo a vlastně není ani co vyčítat. Vykreslení doby a metod bývalého režimu mi připomnělo, jak dobře si dnes žijeme.
Při poslechu této audioknihy, mi opravdu běhal mráz po zádech. Slušný člověk, nováček u policie Krauz, velice brzy zjistí, že „kdo chce s vlky být, musí s nimi výt.“ Neustále opakuji, jak jsem šťastná, že jsem tuto dobu nezažila. Neodsuzuji vůbec nikoho, kdo to těm sviním podepsal. A ten kdo přes veškerý nátlak nepodepsal, je u mě polobůh. Kniha je napsána velmi autenticky, proto byl pro mě poslech této audioknihy nesmírně bolestivý. Čtyři dějové linky, které rozehrávají drama, na pozadí politických událostí, z období těsně před koncem socialismu. Detektivní příběh je zde upozaděný. Jedná se především o politický thriller. Audioknihu načetl naproto dokonale můj velice oblíbený narátor pan Martin Stránský.
Výborná kniha! Je tu velmi dobře popsaná doba před sametovou revolucí. Potěšilo mě, že jsem se dozvěděla, jak se detektiv Krauz dostal na kriminálku, jak přicházel o iluze (alespoň některé), i jak pracovala STB.
Nepřekvapilo mě nic, protože jsem v té době žila a nebyla jsem politicky uvědomělá. Pamatuju si dobře strach z policejních složek, který mi vydržel ještě dlouho po revoluci.
Dominik Dán mě baví, zatím ani jedna kniha mě nezklamala.
Tak takto to celé začalo, tu si začal Krauz budovať svoju vraždársku kariéru, ešte za čias byvaleho režimu. Znova vyborný príbeh, aj ked mne osobne sa príbehy z tohto obdobia až tak nepáčia.
V poradí 16-ta kniha z pera Dominika Dána nás zavedie do roku 1988. Tu sa za Železnou oponou odohráva chronologicky prvý prípad Richarda Krauza, ktorý sa stáva detektívom na oddelení vrážd.
Sledujeme rozbiehajúcu sa kariéru a neľahké začiatky mladého detektíva, ktorého si pod krídla vezmú kolegovia Burger a Hanzel a do práce na novej pozícii ho zasvätia ako sa patrí. Krauz sa chce ukázať v čo najlepšom svetle aj za cenu zanedbávania rodiny, ale ako sa popasuje so štartom do kariéry, ktorý je iný ako očakával?
Aj keď ide o detektívku, dôraz nie je kladený na samotné vyšetrovanie, ale na zdanlivo nesúvisiace dejové línie viacerých postáv spojené s vraždou robotníka v rafinérii, či vraždou vojenského pilota, ako aj prácu pohraničníkov na ostro stráženej štátnej hranici s Rakúskom. V knihe nechýba ani popis činnosti a praktík ŠTB a práve tieto pasáže, kde vystupovala sa čítali náročnejšie. Ešteže ide len o fikciu, alebo? V knihe, ako sme už u Dominika Dána zvyknutí, nechýbajú trefné poznámky a dialógy medzi partiou „vraždárov“, ktoré pobavia aj keď je zostava detektívov oklieštená a ďalšie dobre známe tváre z iných kníh tu ešte nefigurujú. Práve tieto pasáže knihu odľahčujú.
Za mňa ide o jednu z top kníh od autora približujúcu obdobie komunizmu, ktorá hoci písaná s ľahkosťou, sa občas nečítala ľahko a človek sa zamyslí nad množstvom ľudí a ich osudov, ktorí túto dobu zažili na vlastnej koži. Nuž, hor sa na chronologicky druhú v poradí, Básnika.
„...niekedy sa až musím smiať, čo všetko dokážu ľudia narozprávať a navymýšľať si na tú strašnú Štátnu bezpečnosť. Je mi to až trápne, keď z nej ľudia robia strašiaka, najhoršieho na svete.“
„Stali sme sa nárazníkom a každý nárazník treba opancierovať hrubou vrstvou železa, aby vydržal. Prvé železo sa na hranice začalo voziť v nenápadných kotúčoch, kotúče sa rozmotali a bol z toho drôt. Nie hocijaký, nie obyčajný, špeciálny.“
Dominik Dán - Uzol
Počet strán: 310
Žáner: #thriller #detektivka
Vydavateľstvo: @slovart_vyd
Moja prvá oficialna Dánovka v #spolocnecitanie
V prvom rade ďakujem, že ste ho zorganizovali.
A teraz poďme na knihu, keďže nepoznám Dánov štýl písania, kniha bola pre mňa tak strašne chaoticka, nevidela som tam ani za mak spojitosti iba nechuť k bývalému režimu a neuveriteľný hnev na zložky verejnej bezpečnosti.
Ale za to Krauza a Burgera som si obľúbila hneď. Trefné, ironické a vtipné poznámky nadľahčovali celý dej takže som nebola úplne znechutená ale len polovične, samozrejme moja nechuť nešla k týmto dvom ale ku zvyšku - napríklad taky Zlocha, s toho dom zvracala len pri jeho mene.
Hlavné postavy Danu či Viktora s Yvett som si obľúbila tiež, pretože boli obete rezimu tak isto ako Danin otec.
A pohraniciari? O ktorých som mala celý čas pocit, že sú tam úplne odveci boli k veci a bohužiaľ len obeťami tej doby, hoci, čo by človek neurobil pre prachy a sem-tam nejaka mrtvolka či uprchlik nebol problemom.
Ku koncu knihy už mi dávalo všetko zmysel ako-tak a ďakujem mojim spolučitatelom, že mi vysvetlili niektoré nezrovnalosti ktoré môj mozog nepobral, takže som si to spojila k dokonalosti.
Už teraz sa teším na ďalšie SČ a na knihu Básnik.
#recenzieTerka #kniznarecenzia #kniznizavislaci #zanrovavyzvasfreyou #skbookstagram #podporujemeslovenskychautorov #milujemeknihy2 #milujemeknihyslovenskychautorov #dominikdan #uzol
Za SČ ďakujem Martin Petráš Anastázia Gorčošová Anna Slobodnikova Júlia Júlia Katarína Jantoláková Zuzana Žužu Dobiasova
Obsah:
V roku 1988 nastal v kariére Richarda Krauza významný zlom, postúpil o stupienok vyššie a z pochôdzkara sa stal detektív. Hneď prvý prípad, vražda robotníka v ropnej rafinérii, mu dáva poriadne zabrať a namiesto toho, aby sa venoval Sylvii a malej dcére, ostáva v práci ešte dlhšie do noci než predtým. Možno aj preto, že rozohral veľmi riskantnú hru s krásnou bufetárkou Valikou. Na oddelení vrážd ešte nepracuje ani Chosé, ani Canis, ani krpatý Kuky, sú tam iba dvaja z budúcej partie, Burger a Hanzel. A obaja, ale najmä Burger sa chopia mladého eléva policajného remesla a rozhodnú sa z neho vychovať detektíva podľa svojich predstáv. Politická situácia, súdruhovia z ministerstva, kolegovia zo Štátnej bezpečnosti, ale hlavne bezohľadnosť tej doby zavedú trojicu detektívov do naozaj bizarného prostredia medzi ostnaté drôty tiahnuce sa po celej štátnej hranici so západným svetom. Tu sa stane vražda vojenského pilota nadzvukových stíhačiek, vražda, ktorá mala zničiť Krauzovu kariéru už v zárodku. Pred detektívom leží gordický uzol. Či nájde odvahu rozseknúť ho, nevie. Zažíva niečo, s čím sa aspoň raz za život musí popasovať každý ozajstný muž...
"Moje románové postavy sú viacmenej kombináciou viacerých skutočných osôb a ešte sú aj okorenené fiktívnym zveličením. Tých pár, čo sú skutočné, nebudem menovať, lebo cítim povinnosť ich identitu chrániť, a preto neprezradím ani to, kde v mojich románoch stojím ja."
Dominik Dán
Pan spisovatel DD se začíná rychle a úspěšně probojovávat mezi moje TOP autory. V pořadí třetí kniha série "Rišo Krauz" a opět nemůžu jinak než dáti PLNOU palbu hvězd. Je tam toho hrozně moc: železná opona, STB, osmdesátky, kriminálka, vražda... a vše výborně funguje! Interpretace M. Stránského v audioknize je neskutečná a povznáší výsledek ještě o kousek výše. Po dlouhé době mi bylo upřímně lito, že to UŽ končí. Těším se na další knížku ze série.
Poslouchala jsem audio suprově načtené Mariánem Geišbergem.
A knihu doporučuji. Nemělo by se zapomínat.
Perfektní kniha! Na můj vkus se tam teda chlastá až moc, ale ten příběh byl super!
První setkání s vypravěčským umem Dominika Dána a hned po odložení knihy bylo rozhodnuto, že jdu do dalších dílů.
Audiokniha:
Tak teď nevím, čím začít...z tak vynikajícího poslechu jaký předvedl M.Stránský,mi šel mráz po zádech,bylo mi zle a zatla jsem zuby,abych doposlouchala...aby jste rozuměly,zle mi bylo z té doby,a M.Stránský ji ještě navíc umocnil svým dokonalým přednesem... myslím, že není třeba se více rozepisovat,a jen doufám, že tahle doba minulá zůstane opravdu v minulosti,kam patří...
Jsem ráda, že tento díl nebyl první. Když Krauze už znám, bavilo mě to víc. Příběhů z dob železné opony moc není. Je potřeba si čas od času připomenout jak zrůdná doba to byla.
Nikdy mě nepřestane fascinovat, jak na tuhle zvrácenou dobu statisíce lidí dokážou vzpomínat s nostalgií. Úvod do série jak se patří. Nemůžu se dočkat, až se pustím do dalšího dílu.
Moje první kniha od pana Dána.
Jo,bavilo mě to,doba v které se kniha odehrává,byla fakt drsná.Příběhy lidí jsou trefně popsané.Fakt se tak moc pila vodka?
Určitě půjdu do dalších knih.
Tento díl se mi líbil, u příběhu pilota jsem teda jen valila oči, běhal mi mráz po zádech a bylo mi z toho až zle. Neskutečné, jaká hrozná doba to byla. Jelikož už mám několik dánovek prečtených, tak jsem si musela zvyknout na ucho Krause, tady mi Riško moc neseděl, i když jinak mi přijde jako velký sympaťák. No prostě ještě mladé ucho v nové práci :) bylo ale fajn si přečíst i o Krausových začátcích, a že teda nebyly zrovna lehké, hlavně co se morálního hlediska týče. U jeho akce na posledních stránkách jsem téměř nedýchala a tam už si mě zase získal
Na knihe Uzol ma najviac prekvapilo, že napriek tomu, že sa jedná o krimi, k samotnej vražde tam dochádza až v druhej tretine knihy a jej riešenie je celkovo v úzadí. Miesto toho nám autor priblíži život v komunistickom Československu. Obzvlášť nechutné praktiky štátnej bezpečnosti. Atmosféra knihy sa nesie v znamení bezmocnosti a je cítiť nervozita z postupne sa rozpadajúceho socializmu. Veľmi sa mi páči, že hlavná postava Krauza nie je žiadny superhrdina, ktorý vyrieši prípad lusknutím prsta. Keby však nebolo záveru, tak by ma až tak nenadchol. Priznám sa, že k ostatným jeho kolegom som si zatiaľ vzťah nevytvoril. Veľa priestoru v knihe nedostali. Čo sa týka štýlu písania, musel som si naň chvíľu zvykať. Miestami je text trochu neučesaný. Celkovo som si čítanie tejto knihy užil a určite siahnem po ďalších dieloch. Uzol určite stojí za prečítanie.
Tentokrát jsem četla ve slovenštině. V šestnácté knize série se vydáme na počátek Krauzovy kariéry na oddělení vražd. Vražda se odehraje až skoro ve druhé polovině knihy a kniha se rozbíhá několika příběhy samostatných dějových linií, aby se na konci pospojovaly, ale hlavně aby vytvořily obraz tehdejší doby, kdy vládla STB a nikdo nebyl víc, občas ani detektivové z mordparty. Jak čtenáře sám autor v úvodu nabádá, příběh je fiktivní, ale kolik takových bylo doopravdy, to se už dnes nikdo nedozví... Ani se nedivím, že tímto příběhem autor nezačal v rámci série, ale byl vydán až v roce 2012, přece jen těsně po revoluci, by někomu nemusela podobnost připadat čistě náhodná.
Autorovy další knížky
2016 | Smrť na druhom brehu |
2007 | Cela číslo 17 |
2005 | Popol všetkých zarovná |
2012 | Uzol |
2013 | Básnik |
Opět pěkná detektivka, výborně popsaná doba 90. let, a je dobře si ji připomenout.