V kolonii
Kien Nguyen
Roku 1773 opustí tři muži Francii, aby se vydali za posláním víry a vášně do An Namu, exotické země Dálného východu. Představují si, že budou mírumilovně vplouvat do přístavů a vnášet naději a smysl do života nevěřících, ale po příjezdu najdou občanskou válku, bojovníky na koních, povodně a hladomor. V novém nepřátelském světě tito tři muži – pohledný malíř Francois Gervaise, mladý uprchlík Henri Monange a charismatický kněz Pierre de Béhaine zjišťují, že sice přišli obracet pohany na víru, ale skutečný obrat nastal navždy v jejich srdcích a duších. Musí nalézt nový smysl života, ježto jejich sny o koloniální slávě berou za své.... celý text
Literatura světová Historické romány
Vydáno: 2005 , BB artOriginální název:
Le Colonial, 2003
více info...
Přidat komentář
Román vypráví o době těsně před vznikem Vietnamu, době bojů mezi královskými rody a chudoby prostých lidí. Do této doby se vydali jako misionáři hlavní hrdinové knihy-charismatický kněz (skutečná historická postava) , malíř a uprchlý mladík. Jejich dobrodružství a sebepoznání sama sebe bylo hlavním tématem příběhu.
Mě se některé části knihy zdály zdlouhavé a fádní.
Biskup Pierre de Behain byl fascinující osobností. Vietnamu zasvětil celý svůj život, měl zásadní podíl na vzniku státu Vietnam, tak jak ho známe dnes. Sestavil také se svými žáky vietnamsko-latinský slovník. Když zemřel, uspořádali mu vděční Vietnamci královský pohřeb. V tomhle mě román dost zklamal. Kniha se četla dobře, ale v autorovi namísto historického obrazu převážil pohled Američana 21.století. De Behain je jen vedlejší postava, navíc je vylíčen jako cynický a mstivý manipulátor, který pro své záměry nechává obětovat jiné.
Jméno autora je shodné se jménem královského rodu Nguyenů.
Docela zdařilá kniha. Musím říct, že o tématu misionářství jsem předtím nijak hlouběji nepřemýšlela a vlastně jsem se s ním v jiných knihách dosud nesetkala, ale toto podání ve mně ještě nějakou dobu zůstalo ležet. Kniha se totiž sice tváří jako historický román (kterým teda taky je), ale právě téma snahy přesvědčit každého kolem sebe o své jediné správné pravdě z ní podle mě dělá velmi aktuální dílo.
V kolonii. Autor dal knize tak krátký název. ale napsal tak podrobný příběh, popsal tak důkladně každý detail přírody kolem lidí , že mě vtáhl dovnitř , a nepustil. Ale nejsou to žádné procházky vonícími zahradami , z špinavých ulic Francie se dostaneme do ještě horších podmínek, do džungle , do světa kde řádí hladomor, válka a nemoci . A nevinní obyvatelé jsou krutě trestaní nejen válkou ale i povodněmi a určitě i hrozným zápachem. Jenže mě se to četlo dobře. Děj má spád a příběh nenudí i když kniha zrovna krátká není a spisovatel napsal příběh velmi věrohodně, až mě nutil zamyslet se nad tím co je pravda, jak to bylo a jak to věděl ?
Přiznám se, že od knihy jsem nic moc nečekal. A to jsem se spletl. Příběh má spád a po chvilce čtení hltáte každé slovo, takže jste schopen ji v mžiku dočíst. Na druhou stranu jsem měl problém s postavami, hlavně tedy s jmény domorodců, které mi často splývali.
Kniha se mi četla velmi dobře, měla spád a napětí. Jen se mi nelíbil způsob propagace křesťanství, takovým způsobem, to ne. Ani hlavní postava - biskup - mi nebyl sympatický, zato Francois a Henri moc. Každopádně zajímavý pohled do historie a země, kam jsem se ještě nepodívala.
Historický příběh z doby těsně před vznikem Vietnamu okořeněný soubojem dvou katolických kněží. četlo se to celkem slušně, jen těch postav možná mohlo být trošku méně.
(SPOILER) Velice zajímavý historický román pro mne z neznámého vietnamského prostředí. Hned první stránky mě vtáhly do děje. Ctižádostivý biskup, malíř stávající se knězem a šestnáctiletý klučina se řízením osudu střetávají a vydávají z Francie šířit křesťanství do exotického An Namu.
An Nam je země intrik, povstání, dvou soupeřících království. Připomínalo mi to Šóguna od Jamese Clavella.
Biskup Pierre de Béhaine si jde tvrdě za svým, má svůj plán, kterému vše podřizuje. Kněz Fracois Gerveise je naivní romantik, kterému se po roce převrátí celý život, když jeho misie je zničena, jedna z jeptišek znásilněna, další zabita. Sám upadá do zajetí, musí se zřeknout Boha, aby si zachránil svůj život i ostatních Francouzů. Přežije jen s podporou novice Henriho, který i přes své mládí prokáže velkou sílu.
A v tu chvíli se biskup de Béhaine ukáže jako mstivý, bezohledný a vypočítavý manipulátor, který jde přes mrtvoly svých kněží za svým cílem. Donutilo mě to googlovat o tomto biskupovi, který stál u zrodu dnešního Vietnamu. Překvapilo mě, že podle všech zdrojů byl naprosto jinačí než zde v románu.
Původní trojice se rozpadá, jednotliví hrdinové jsou střídavě mezi povstalci a vládnoucí dynastií. Čte se to velmi dobře, kniha má rychlý spád. Někdy na několika stranách uteče sotva den, jindy kapitola poskočí o několik let.
Jednu hvězdu ve svém hodnocení beru za uspěchaný závěr, který mi přijde dost odfláknutý. Jak kdyby si autor řekl, že už má napsáno 300 stran, tak je to rychle potřeba ukončit, dovysvětlit, napsat epilog a jít od toho.