V temném zrcadle
Joseph Thomas Sheridan Le Fanu
Povídková kniha irského spisovatele Josepha Sheridana Le Fanu In a Glass Darkly spatřila ve své rodné zemi poprvé světlo světa v r. 1872 a sám autor tehdy stěží mohl tušit, že si právě touto knihou natrvalo zajistí čestné místo mezi klasiky žánru trochu nepřesně označovaného jako horor.
Literatura světová Horory Povídky
Vydáno: 1925 , ČinOriginální název:
In a Glass Darkly, 1872
více info...
Přidat komentář
Le Fanu je úžasný vypravěč strašidelných a hororových příběhů, který má svůj osobitý nezaměnitelný styl psaní, jenž mi vskutku sedí. Tato kniha je asi ten nejucelenější soubor povídek, co od autora vyšlo.
Sbírka „V temném zrcadle“ je krásnou ukázkou toho, jak bylo možné si hrát s černým románem nebo gotickým hororem, chcete-li. Ukázka toho, jak bylo možné spojit realistické s fantazijním. A Sheridan Le Fanu tohle dokázal skvěle. Po prvních dvou povídkách se zdálo, že se bude jedno téma opakovat, ale nakonec se ukázalo, že to tak vůbec není a především dlouhé povídky prezentovaly Sheridana Le Fanu jako komplexního autora s bohatou fantazií. Jen je třeba se připravit na to, že pro dnešního čtenáře je to trochu zdlouhavé čtení. Tam je problém i v překladu, který nebyl ani trochu aktualizován, což mi přijde pro současného čtenáře jako nedostatek. Takhle je kniha určena skutečně jen fajnšmekrům.
Z povídek se mi nejvíce líbil Démon a Carmilla. Celkově byla kniha zajímavým čtením, i když jsem očekávala trochu něco jiného.
Co ale nemohu opomenout je příloha k povídce Carmilla. Najdeme v ní zajímavé informace o skutečných osobách, které byly předobrazem k postavám v povídce. Text je navíc doplněn o fotografie míst, která autora rovněž inspirovala k sepsání příběhu.
Hodnotit a komentovat sbírku povídek je pro mě vždycky trochu zapeklitá záležitost. Jak už to bývá, výběr povídek jde vcelku často nahoru dolů a zpět. Nejinak je tomu u sbírky Sheridana Le Fanu, přičemž jsem dospěl k závěru, že coby autor goticky laděných a mystikou prodchnutých povídek nebude patřit mezi mé favority. Z úvodních tří povídek mě zaujal leda Soudce Harbottle. Co je ovšem zásadní pro tuhle pětici, jsou dvě rozsáhlejší práce. Pokoj v hostinci "Dragon volant" se poměrně vyvedl. I když s rozjezdem dosti rozvláčným, detektivní vyvrcholení a dramatický závěr příběhu už je mnohonásobně zábavnější.
Co je však důvodem, proč má tahle knížka místo v mé knihovničce, je naprostý skvost jménem Carmilla. Navíc je tu ve starším překladu Fr. Bommera z dvacátých let, který je pečlivý, decentní a velmi příjemný po všech stránkách. Což se nedá říct o paskvilu pana Snětivého, který v roce 2018 Carmillu zprznil, ořezal a pozměnil dle vlastní libosti. Se svým vydáním může jít do hlubokých temných končin. Rozhodně stojí za opakované počtení legendární vampírku, která dala vzniku ještě legendárnějšího Draculovi. Inu, za každým úspěšným mužem se skrývá žena=o)
Na závěr toto vydání obsahuje rozbor Alfréda Višného a musím říct, že události, které Le Fanu tak brilantně zpracoval, jsou o nic méně fascinující a téměř k neuvěření. Nedoporučoval bych číst hned po Carmille, abyste si nezkazili požitek, ovšem znát pozadí této povídky rozhodně stojí za to. Nehledě k tomu, že se jedná o hezkou inspirací pro výlet do poměrně nedalekého Bavorska=o)
líbila se mi Carmilla a Dragon volant, ale ta Višného esej ve vydání 2011 mi přijde dost amatérská a vlastně zbytečná
Jako skrze tmavé sklo...Nemrtelná klasika v odpudivě nezapomenutelné zelenavé obálce bratra Josefa. Prostě Čin!
Část díla
Carmilla
1872
Pokoj v hostinci Dragon Volant
Pronásledovatel / Démon
1872
Soudce Harbottle
1872
Zelený čaj / Zelený děs
1872
Autorovy další knížky
1992 | Carmilla |
1970 | Zelený děs |
1999 | Dům u hřbitova |
1999 | Hodina smrti |
2011 | V temném zrcadle |
Marná snaha, ale namlsán skvělou Carmillou mi cokoliv jiného, co jsem od Le Fanu četl přineslo více či méně zklamání. Jeho další věci mi prostě nepřijdou tak zajímavé a chytlavé. A tak i z této sbírky pěti příběhů, respektive tří povídek (v nichž hlavní hrdiny stíhá přízrak zvířete, podle všeho mrtvého člověka a někdejších činů/rozhodnutí) a dvou novel, Carmilla přijde jednoznačně nejlepší. Mysteriózní ty příběhy jsou, místy , v jednotlivých scénách i krásně napínavé, ale celkově… Ovšem, jak je u edice Alrúna zvykem, kniha je hezky zpracována a příběhy doplněny esejí odhalující reálné základy a události, inspirující právě Carmillu a hned několika fotografiemi. Carmilla tedy za plný počet, ostatní příběhy to knize stahují na tři.