Vábivé ticho
Joe Simpson
Po heroickém zápase o přežití v Andách, o němž podal svědectví ve svém bestselleru Setkání se smrtí, žil Joe Simpson život plný dobrodružství, ale zároveň poznamenaný smrtí. S bolestí v srdci musel přihlížet, jak jeho kamarádi horolezci umírali při nehodách zpochybňujících činnost,...... celý text
Literatura naučná Cestopisy a místopisy
Vydáno: 2009 , JotaOriginální název:
The Beckoning Silence, 2002
více info...
Přidat komentář
Moc zajímavá kniha predevším o psychologické stránce horolezectví. Pokud opomenu občasné chyby (pravděpodobně vinou překladu), nemám knize co vytknout. První polovina knihy se zabývá především tím, co horolezec prožívá, proč se do hor stále vrací. Také se zde autor zaobírá myšlenkou s horami nadobro skončit, jelikož ztratil už spoustu přátel. Než to udělá, chce si splnit poslední sen - pokořit severní stěnu Eigeru. O této hoře je celá druhá polovina knihy. Pro rozebírání psychiky horolezce si Simpson nemohl vybrat vhodnější horu!
Jedna z nejupřímnějších knih o horolezectví.
Jedna z nejhezčích knih o horolezectví..... na psaní jde poznat , že jsou pro autora hory životní láskou.....spousta zajímavých info z historie - doporučuji !!
Knihy o horolezectví jsou většinou hlavně o tom - proč? I v této knize je to o psychologii lezectví, důvodech hledání zážitků a riskování života. Autor viděl, jak umírají jeho přátelé, byl přímým svědkem pádu dvou mladých lidí na Eigeru. Myslím, že se mu povedlo mi snad všechny jeho extrémní pocity zprostředkovat, o hodně méně však mne přesvědčit, že to vše za to stojí. Respektuji však jeho volbu, moje volba naopak je, že bohatě stačí si o tom něco úžasného, jako tuto knihu, přečíst.
Co dodat - další skvělé dílo o vysokohorské turistice...nutí člověka se zamyslet nad sebou samým a vážit si každého dalšího dne...
Přečtěte si :)
Takové povídání člověka, který umí povídat. Mele o všem možném, vše dohromady a tak si říkám, ono je to jen takové tlachání o životě autora proložené nějakými moudry, doplněné historickými údaji a příběhy. Aha, až asi ve dvou třetinách se Simpson dostává k příběhu o zdolávání Eigeru, kde už má kniha jakýsi děj. Autor ani neskrývá, že podepsal smlouvu na napsání knihy o tom, co pro něj hory znamenají. Je to (ostatně asi jako i většina jiných knih) jen práce na zakázku, ale zde je to jaksi víc znát. Autor u mě nezískává sympatie ani tím, že neskrývavě píše o tom, jak se rád napije, ani tím, jak na stěně Eigeru odhazuje cigaretu. Tak si prostě sportovce a horolezce nepředstavuji.
Kniha je vázaná s přebalem, obsahuje několik barevných příloh s fotografiemi, za to velký dík. Nechybí ani mapa Eigeru s výstupovou trasou - skvělé. V textu je však několik chyb, včetně chybného číselného údaje o nadmořské výšce, což by se nemělo stát a je matoucí.
Pro mě jde o průměrnou knihu na dané téma horolezectví aj. a dám 65%, 27. 7. 2019.
Mám to tu otvorené už niekoľko dní a nie a nie sa dokopať k napísaniu pár myšlienok.
Je to taká zmes - konečného zúčtovania s horolezectvom formou písmenok a zároveň opis akože poslednej výpravy. A tou nie je nič iné ako obávaná stena Eigeru.
Joe opisuje straty za tie roky, ktorí kamaráti neprežili svoju vášeň k lezeniu a horám, uvažuje, kedy je dobré skončiť, kedy sa s tým človek najlepšie vyrovná. Aj Joe o tom uvažuje, rozmýšľa, že presedlá na inú vášeň - paragliding a formou rozhovorov s kamarátmi, ktorí tak už urobili hovorí aj o jeho benefitoch a rizikách.
Ale v lezení má ešte nejaké resty a minimálne jeden sa ukáže ako taký, ktorý by naozaj nechcel zanedbať. Kamarát Ray ho doslova ukecá, že sa pod Eiger aspoň pozrú a uvidia... a tak prídu a vydajú sa hore... lenže Eiger svoj skalp nedáva zadarmo.
Druhá časť je teda pomerne napínavým opisom ich snaženia prepletená historickými vsuvkami lezenia na túto stenu.
Čítalo sa to príjemne, vidno, že Joe za tie roky nielen lezecky ale aj osobnostne vyzrel a sám vidí chyby a nepripravenosť svojho podniku, ktorý skončil síce šťastne, ale za cenu veľkého utrpenia - párkrát sa v knihe aj vráti k svojej a Simonovej výprave do Peru, ktorú nemilosrdne kritizuje, hoci ho urobila známym.
Jedna z nejpozoruhodnějších a "nejemotivnějších knih", které jsem v poslední době četla a kterou budu mít ještě hodně dlouho v hlavě. Ač sama lezu po skalních štítech jako pouhý "ferratolezec", moc dobře vím, jaké to je dívat se na svět seshora, z míst, kam se jinak než vlastními silami a díky možná bláznivé odvaze nedostanete, nicméně se zážitky skutečných horolezců je to jen "slabé kafe". Nemá smysl klást si otázku: "Proč to proboha dělají?" když je to tak strašně nebezpečné a tolik jich přitom zahyne... To vědí jen oni, jak těžko se odolává "vábivému tichu výšek"... Po "Pádu do ticha" moje druhá kniha od Joea Simpsona, ke které mě vlastně přivedl dokument "Vzývající ticho", mapující tragický výstup horolezců na Eiger v roce 1936. Dokument skvělý, kniha mi ale samozřejmě dala mnohem víc, i když některé pasáže byly tak silné, že jsem je musela přečíst několikrát, než jsem byla schopná vstřebat hrůzu té které konkrétní situace. Na zadní straně obálky stojí "... tato kniha není pro slabé nátury..." Je to pravda. Vyváženo emotičností a poetičností popisů hor a horolezecké duše spisovatelem, který na svoji vášeň také několikrát málem doplatil životem. Obdivuju ho.
Knihu jsem zakoupila v levném výprodeji za 99 Kč, protože mě lákala. Přečetla jsem dříve Setkání se smrtí a Zvuk zemské tíže.
Vábivé ticho hodnotím vysoko. Přestože se jen máloco může rovnat strhujícímu příběhu boje o přežití, které Simpson sepsal v Setkání se smrtí, musím vyzdvihnout, že má stále čím zaujmout.
Baví mě styl jeho psaní, Vábivé ticho je směsicí vzpomínek (a autentických fotografií) na Joeovy blízké přátele (mrtvé i ty živé) a příběhů hrdinů, kteří se ve třicátých letech 20. století pokusili (ne vždy úspěšně) o zlezení extrémně náročných vrcholů s jen minimální výstrojí.
Otevírá otázky Proč horolezci lezou?, Jak vysokou cenu jsou za lezení ochotni zaplatit?, Zabíjí horolezce vždycky nějaká předvídatelná chyba? atp.
Dotýká si i senzacechtivosti identifikace těl zesnulých hrdinů, nebo narůstající komerčnosti a úpadku "fair play" chování na Mt. Everestu.
Knihu jsem zhltla za týden, ale hlavně proto, že mi bylo líto si ji nenatáhnout :-) Přes závažnost témat jsem se u některých historek od srdce zasmála, u některých mě mrazilo, že jsem musela knihu s hnusem zaklapnout.
Simpson ukazuje, že i drsní horolezci mohou vyjádřit své emoce v tom nejčistším slova smyslu, důvěry, přátelství, obdivu k lidem i přírodě nebo vědomosti vlastní nicotnosti, když vás zastihne bouře v těžkém terénu.
Štítky knihy
horolezectvíAutorovy další knížky
2002 | Setkání se smrtí |
2009 | Vábivé ticho: štít smrti a snů |
1999 | Hra duchů |
1999 | Temné stíny nad námi |
2012 | Zvuk zemské tíže |
Nahlédnutí do světa horolezců jinak, než jsem zvyklá z poutavých videodokumentů, na kterých horolezci většinou působí prostoduše až lehce psychopaticky vzhledem k absenci strachu. Kniha je pestrá a čtivá. Má pár slabších míst, kde je koncentrováno až moc informací, ve kterých se já osobně ztrácím. Ale celkově je to jedna z těch lepších knih, které jsem v životě četla. Občas se vyskytuji v horách nesrovnatelně menších, ale pocity mám někdy podobné jako autor. Líbí se mi detailní popis myšlenkových pochodů.