Ve jménu inky Túpaka Amarua

Ve jménu inky Túpaka Amarua
https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/199418/bmid_ve-jmenu-inky-tupaka-amarua-199418.jpg 4 3 3

Místo děje: Peru v letech 1780-82. Událost: povstání vedené domorodým míšencem, který si říkal Túpac Amaru - podle posledního inckého krále, proti španělské nadvládě. Romanticky znějící nástin: indiáni bojují s bělošskými usurpátory, má však také svou dějinnou ironii, která snižuje černobílost pohledu a vkládá do děje složku prosté reality. Poutavě vyprávěný příběh malé peruánské revoluce není zbaven dramatické stopy dobrodružství, osudovosti a zvratů osobní historie.... celý text

Přidat komentář

gwineth
18.02.2021 4 z 5

Jestliže přebal knihy je nádherný, obrazový materiál uvnitř byl pro mě celkem zklamáním - fotografie jsou vesměs nic neukazující a docela zbytečné. Za to bych ocenila barevné mapy, které by byly poněkud výmluvnější.
Kniha je psána velmi čtivě, autor se nebojí barvitých popisů někdy hraničících s uměleckou licencí. Roedlovi bych vytkla častou nepřehlednost textu. Opakovaně jsem se setkávala s tím, že věta měla mnohoznačný význam, v závorce se objevilo nějaké datum, u nějž nebylo dobře jasné, k čemu se váže atp. Autor používá přehršel jmen, otrocky vypisuje početná jména všech aktérů, což je čtenářsky úmorné a snižuje to přehlednost textu. Některé věty připomínají spíš jazykolam než co jiného.
Mě osobně objektivita autora až tak ohromující nepřijde, nemohla jsem se ubránit dojmu, že straní roajalistům. Jinak ale skvělá práce, žádné heroizující bláboly se nekonají, což je třeba oproti Stingolvi skvělé.
Navzdory některým pro mě v celku iritujícím nešvarům, abych ale knihu určitě doporučila každému, koho zajímá Peru, Túpac Amaru nebo prostě situace v Jižní Americe obecně. Ale ani ten, kdo po knize sáhne náhodou, nebude zklamán.

braunerova
10.05.2020 5 z 5

Pan Roedl je výborný autor a také objektivní. Čtenář s údivem zjistí, že velké povstání domorodých obyvatel proti španělským kolonizátorům, jak je to dodnes prezentováno na wikipedii, je pouhý mýtus. Původní představy Túpaca Amarua se rychle překlopily v revoluci chudých proti bohatým. Složení královské armády hovoří za vše: 12 000 indiánů, 4 000 kreolů a mesticů, 300 mulatů a 15 španělských důstojníků. Indiánské domobraně veleli kazikové, kteří patřili k bohaté místní nobilitě a někteří z nich byli skuteční potomci posledních inků.
Zajímavá byla i druhá část knihy o povstání hrdých a statečných Aymarů na Río de la Plata. Kapitola s přiléhavým názvem Zrada byla deprimující.

"Pošlete koku a kořalku, dodává našim vojákům odvahu. Jestliže nepřijdou brzy peníze, nebude má situace růžová. Neboť dnes již vím, že to je to jediné, co tyhle děti zajímá."
velitel povstalců Bastidas