Ve službách třináctého prince
Daniela Mičanová
Veliký král Ramesse II. po dlouhé vládě zemřel a na trůn se chystá dosednout třináctý princ Merenptah. Než však převezme panovnické povinnosti, musí svého předchůdce řádně uložit k věčnému odpočinku. A to je problém. Zesnulého živoucího boha totiž nelze pohřbít bez srdce. To však bylo za záhadných okolností zcizeno z Domu balzamování. Merenptaha napadne pověřit tajným pátráním svého nevlastního bratra Peseškafa, vyhlášeného hejska a sukničkáře. Uspěje tajný královský pověřenec, nebo jej okolnosti přinutí přinést na oltář vlasti nejvyšší oběť?... celý text
Přidat komentář
OK, jako detektivka to zase taková pecka není, ale tohle je ten případ, kdy mi to výjimečně nevadí, protože jsem se fakt dobře bavila. Trochu napětí, dávka ironických a vtipných hlášek, sympatické postavy, tajemný Egypt, prostě tohle se zase jednou povedlo.
Miluji pribehy z Egypta.jen proto jsem precetla celou knihu.Pribeh jako takovy je zajimavy.ale forma jakou je psany.me neoslovila.misty jsem se ztracela....
Dobrodružné, verné historickým reáliam, so sympatickým hrdinom. Podané oddychovou formou, ale veľmi čtivo. Ten Egypt tam bol. A ja v ňom tiež... 83%
Nejsilnější stránkou příběhu je bezesporu jeho hlavní hrdina, hejsek a floutek Peseškaf, kterého víc než vyšetřování faraonova ukradeného srdce zajímá vlastní přežití. Daniela Mičanová navíc nestaví na obdiv své znalosti ohledně Starého Egypta, takže dobrodružný román s detektivní zápletkou se udržel v poměrně sympatickém rozsahu. Což ještě okořeňuje důmyslná a přitom velmi zábavná jazyková stylistika.
Koncepce však mohla být lepší. První půlka připomíná přehlídku bizarních postav a událostí, které by následně měly čtenáři s přibývajícím počtem stran zaklapnout do souvislostí. Nebýt mizerné paměti, možná by tomu tak bylo i v mém případě. Já se naneštěstí brzy ztratil v tom, kdo je kdo a o co mu vlastně jde. Jakmile se však hrdinové vydají mimo město, přehlednost se výrazně zlepší a vyprávění už začne někam konkrétně směřovat. Ovšem závěrečné vyústění příliš neuspokojilo - sice jsem rád, že autorka nesklouzla k nabízejícím se klišé, přesto mi motivace zločinců nepřišla příliš hodnověrná.
Princ Peseškaf zažívá sled neuvěřitelných příhod a nebezpečí, kdy prchá před bratrem svedené milenky, musí pátrat po ukradeném srdci svého otce (pokud ho nenajde, příjde o své), někdo ho chce zabít a na každém rohu naráží na ženy v modrých závojích. Oddechové čtivo. Na to, že byl Peseškaf vyhlášený sukničkář, se nechal velmi snadno oženit a ani se nebránil. Je vidět, že má autorka egyptskou kulturu a dějiny dopodrobna nastudovány, a tudíž čtenářům předkládá věrohodný popis reálií a vyhrává si s každým detailem (např. popisy interiérů, nádobí, pokrmů).
Autorovy další knížky
1999 | Modrá krev: o upírech a lidech |
2011 | Jakubovy housle |
2024 | Osiřelo dítě |
2001 | Lucius |
2018 | Smrt pod vinicemi |
První kniha od této autorky a dobrá volba. Obdivuji jak někomu stačí historická osobnost, nebo událost a stačí to pro napsání poutavého příběhu. Já jsem také uvítal mapku a seznam osob. Jsou to maličkosti, ale pomáhají v orientaci během četby. Také já mám rád, když se popisuje život, včetně předmětů denní potřeby a případně pokrmů. Líbil se mi také styl jakým autorka píše a který nepostrádá humor.