Ve stínu králů
Scott Oden
Historie často zachází se svými hrdiny macešsky. Zatímco jedny věnčí nehynoucí slávou, jiné nelítostně vydává napospas zapomnění. Nový román Scotta Odena vzdává hold muži, o němž učebnice dějepisu mlčí, přestože patřil k nejschopnějším vojevůdcům své doby. Memnón Rhodský, současník Aristotela a Démosthena, vynikal podle antických kronikářů výjimečnou odvahou a nedostižnými strategickými schopnostmi. Vzešel z prostých poměrů, avšak rychle získal pověst spolehlivého vojáka, později také předvídavého generála a velkorysého státníka. V bouřlivých dobách zrození helénismu se před jeho rozkazy skláněla polovina tehdy známého světa. Řečtí krajané ho považovali za zrádce, nepřátelé za pouhého žoldáka, avšak v očích perského krále Dáreia III. se stal jediným člověkem, jenž dokáže ubránit říši před rozpínavostí barbarských Makedonců. Memnónův životní příběh se před námi odvíjí prostřednictvím zpovědi tajemné Peršanky, která se na smrtelném loži rozhodla podělit o blednoucí vzpomínky. S odzbrojující upřímností popisuje válečníkův osud, všechna jeho vítězství, prohry, lásky a trápení, i jeho nezlomnou povahu, která jej přiměla čelit ctižádostivému vojevůdci Alexandrovi, později zvanému Veliký.... celý text
Literatura světová Historické romány
Vydáno: 2007 , DominoOriginální název:
Memnon, 2006
více info...
Přidat komentář
Historie, popisovaná v knize včetně hlavního hrdiny, je opravdu málo známá. O to je pro čtenáře této literatury zajímavější - dozví se více o počátcích výbojů Alexandra Velikého, zamyslí se nad pomíjivostí velkých říší a ocení autorovi znalosti dějin doby helénské. Literárně také nejde o marné čtení, autor se podle mne poměrně dobře dokázal vyhnout proflákllým schématům.
Román o Memnónovi Rhodském je z velké části fikce. O tomto řeckém žoldnéřovi ve službách perských králů a důstojném protivníkovi Alexandra Velikého není mnoho písemných pramenů, takže autor byl nucen většinu životního příběhu tohoto válečníka a vojevůdce vymýšlet. Ne vše se mu podle mého mínění zdařilo. Autor si dobu sice nastudoval, ale přesto se dopustil mnohých omylů (např. častá chyba - existence třmenů ve starověku). Také jiné použité termíny jsou omylem či anachronismem (a nevím, zda autorovým nebo překladatele) - šavle, daně apod. Popisy námořní bitvy také podle mě neodpovídají starověké realitě, ale spíše nějakému středověkému pirátskému střetnutí.
Obléhání Halikarnassu trvalo několik měsíců - v knize se odehrálo v několika málo dnech. Mimochodem, právě postavené zdejší Mausoleum bylo už ve starověku považováno za vrchol estetiky a 7. div světa - nevím, proč autor nechal Memnóna hovořit o tomto díle jako o vrcholu nevkusu. Během tohoto obléhání nechal autor Memnóna zúčastňovat se všech denních i nočních výpadů - žádný vrchní generál východních armád perské říše by ale podobné bláznovství velmi pravděpodobně nedělal.
Autor se navíc dopouštěl chyb i v ději - např. při dobývání odryské pevnosti píše, že si útočníci vzali jen oštěpy a praky. Ale v dalším odstavci píše, že zasypali obránce lukostřeleckou salvou.
Ani mnohé dialogy mě nepřesvědčily - chyběla jim lehkost zkušených spisovatelů, působily často toporně, násilně.
Vlastní popisy bojů byly spíše na efekt - samá krev, praskající kosti, moč, výkaly - tohle se v podstatě stále opakovalo v každém boji až to po čase začalo nudit.
Přestože se jednalo o velmi zajímavé období i dobrý námět (osobnost hlavní postavy), řadím knihu pouze k průměru. Autor si mou úctu zatím nezískal. 55 %
Na začátek si neodpustím poznámku k řecko-perským válkám. Athénské poselstvo přišlo za králem králů a slíbilo mu půdu a vodu. Když si pro ní perští poslové přišli, ve jménu svobody je v Athénách utopili v moři a ve Spartě hodili do studny. Po 2500 letech zfalšovali Řekové statistiky aby se dostali do eurozóny, vypůjčené peníze probendili a nyní opět ve jménu svobody je odmítají splatit.
O Memnonovi jsem kdysi četl v knize Tažení Alexandra Velikého. Bojoval na straně Peršanů a jako jediný byl Alexandrovi rovnocenným soupeřem. Už tehdy mě zajímalo, kdo to je, ale tenkrát, věřte nevěřte, ještě neexistoval internet. O rekonstrukci Memnónova života se snaží tento výborný historický román. Řekové považovali Memnóna za zrádce a Peršané za žoldáka. Přitom perského satrapu Artabaza neopustil ani po jeho porážce a následoval ho do exilu a králi Dáreiovi zůstal věrný až do své smrti. Autor je historicky přesný, všechny významnější postavy jsou autentické, ale o Memnónově životě se mnoho informací nedochovalo, napřiklad se nic neví o jeho rodičích a jeho dětství, takže je i hodně prostoru pro fantazii:
"Mrtví smířlivě spali nekonečným spánkem, i když obětní misky zpřevracel vítr a smuteční věnce svázané kadeřemi pozůstalých dávno uvadly. Memnón se za žlutavého plápolání dýmající svítilny vydal přímo k otcovu hrobu. ... "Dlouho jsem tě nenavštívil, otče", pronesl. "Odpusť mi. Trávil jsem léta v cizině, bojoval v dalekých zemích, plýtval silami ve ztracených bitvách. ... Pokud jsem sešel z cesty, kterou sis pro mě vysnil, nehněvej se. Nestal se ze mě nový Alkibiadés ani Periklés, zato mi osud dopřál otce, jakého by mi ti dva jistě záviděli."
Kapitoly jsou číslovány od 4.roku 105. olympiády až po 3.rok 111.olympiády - výborný nápad. Nechybí poznámka autora o tom co je pravda a fikce a 3 historické dodatky.
Skok o stupínek nahoru, autor se naučil lépe pracovat s vykreslením postav, používá retrospektivu několikrát. Tažení Alexandra pohledem jeho soupeře je vysoce zajímavé a jsem rád, že kromě zájemců o tu dobu, si mohou i ostatní udělat představu, že to tažení na perskou říši, nebylo vůbec nic jednoduchého. Poteší množství historických detailů a faktů, dobře vpravených do správných míst. I kovaný fanda antiky se dozví něco nového, přínosného, nemluvě o tom, že je to velmi poutavé čtení, které mi nedalo vydechnout.
Zaujímavý pohľad z druhej strany, teda Perzskej. Z Alexandrových čias 357pr.n.l. až 333 pr.n.l.
Čitateľ je vtiahnutý do deja stredovekých bitiek ale tiež nahliadne do osobného života generála Memnóna a vtedajšej politiky. Na mňa najviac zapôsobila záverečná časť obrana Helekarnassos. Skvelo vykreslená situácia, atmosféra ,boj.
Vrelo odporúčam.