Chaloupka na vršku
Šárka Váchová
Večerníček série
Život na venkově v dobách našich předků harmonicky plynul v souladu s koloběhem roku. Střídání ročních období s sebou přinášelo různé zvyky a tradice. Vyprávění o dětech z malé podhorské vesničky, jak prožívají jaro, léto, podzim a zimu se všemi radostmi i povinnostmi, působí v dnešní době trochu jako z pohádky. Ale jejich příhody jsou tak živé, že se mohly stát tehdy i dnes. Do příběhů našich čtyř kamarádů se promítá prostota, laskavost a moudrost lidových obyčejů a tradic a dokreslují ji pořekadla, přísloví a lidové písničky. Vraťme se tedy do dob minulých. Třeba na nás dýchnou svou mírností a hlubokým spojením s přírodou a připomenou nám duchovní a etický odkaz předchozích generací, v současnosti tak opomíjený.... celý text
Přidat komentář
Večerníček mám moc ráda a když jsem knížku viděla v knihkupectví neodolala jsem a koupila si ji. Moc se mi líbí jak jsou zde popsány tradice a zvyky našich předků i krásné lidové písničky pro děti. Myslím, že si rodiče během čtení budou mít s dětmi hodně co povídat a knížka je skvělá pro prohloubení jejich vzájemného vztahu.
Skvělá kniha! Děti zbožňují večerníček Chaloupka na vršku, takže knižní vydání bylo jasná volba. Líbilo se mi, že jsou jednotlivé kapitoly mnohem podrobnější než v TV a vyžádaly si spoustu vysvětlování. U některých slovíček jsem tápala i já. :-) Písňové texty jsou příjemným kořením.
Čteno dětem ve školce. Pohádky krásné, kapitoly delší. Sposta slov k vysvětlování a hlavně večerníček je top.
Krasna pohadka. Ale popravde se nam vic libi ve vecernicku. Knizka taky hezka, ale moc dlouhe kapitoly a zdlouhave popisy. Asi pro vetsi deti. Ale i dcera (4) ji s nadsenim poslouchala, jen tak dlouho neudrzela pozornost.
Krásnou, milou knížku o dětech i dospělých z venkovského prostředí, jsme nyní četli poněkolikáté, dětem i mně se moc líbí.
Zvyky, tradice, přísloví, říkadla i písničky najdete v tomto vyprávění a tak můžete třeba i Vy doma obnovit některé už dnes leckdy zapomenuté radosti všedních dnů.
"V noci se kradla k chalupě řezbáře Tomše tmavá postava. Měsíc právě vykoukl nad lesem, posvítil si na vetřelce. Ale vždyť je to kovář Toník! Nese Mařence májku, aby věděla, že si na ni myslí.
Toník zarazil májku do země před okny chalupy a usadil se u plotu. Májka se totiž taky musí hlídat! Ale za chvíli bylo slyšet pochrupování. Toník tvrdě usnul."
(audiokniha)
Kniha je sice určená pro menší děti, ale je tak krásně a poutavě napsaná, že si ji určitě užije i dospělý čtenář ;-). Já jsem před lety, když byli moji chlapci ještě hodně malí, nejdřív narazila na Večerníček, který jsem jim pouštěla stále dokola. A líbil se nám všem, tedy i mně ;-). Z toho důvodu jsem si chtěla poslechnout i audio, které je opravdu výborně načtené a kromě toho proložené písničkami k jednotlivým ročním obdobím a dalším zvykům a tradicím, které jsou neodmyslitelně spjaté s životem na vesnici. Musím přiznat, že hlavně koledy mě vzaly za srdíčko a přestože je teprve říjen, už mi tak trochu navodily vánoční atmosféru ;-). A moc se mi líbily příhody malých rošťáků Honzíka a Martínka, jejich sourozenců a také dospělých. Za to všechno si tedy tato milá kniha pět hvězdiček plným právem zaslouží a mě tak trochu mrzí, že dnešní děti takové nádherné dětství (které jsem částečně prožila dokonce ještě i já se svojí sestrou) v dnešní moderní době již nemají šanci si užít...
Po Večerníčku a poslechové knize přišla na řadu i ta papírová. Vše stejně milé a okouzlující. Budeme se k ní rádi vracet.
Tato kniha byla vydána až v době, kdy moje děti byly v podstatě už dospělé. Proto jsem ji předčítala až vnučkám. I Večerníček se vydařil a příběhy jim musím stále dokola přehrávat.
Na knihu Chaloupka na vršku jsem se moc těšila. Opětovné setkání se starými známými (předtím jsme četli už Chaloupku na vršku – nové příběhy) bylo znovu příjemné, plné vlídného humoru, dětské rozpustilosti, lidské dobroty a idylických sousedských vztahů. Takhle nějak si představuju, že se opravdu žilo na malých vesničkách před sto lety. Rodiče se nebáli nechat děti bez dozoru, děti si hrály v lesích, vymýšlely nejrůznější lumpárny, pomáhaly rodičům s lehčími úkoly (nosily oběd na pole, pásly kozy, pohlídaly mladší děti, atd.), lidé se orientovali podle polohy slunce a podle vyzvánění zvoničky, lidé měli blíž k přírodě i k sobě navzájem. Také si spolu víc povídali, dodržovali nejrůznější tradice a zvyky, např. masopust s maškarami následovaný dobou půstu a vyhánění Morany. Příběhy se odehrávají v průběhu celého roku. Je zde plno pranostik, lidových říkanek a písniček (bohužel bez notových zápisů). Seznámení s rokem na vesnici s přihlédnutím k tradiční lidové kultuře je příjemnou nadstavbou. Hodně se mi líbí, že malou Barborku nosí maminka v šátku na zádech. Škoda, že jsem knihu neznala v době, když jsem naší Barborku také nosila v šátku a někteří kritizovali, že ji nevozím v kočárku:-)
Dceru příběhy baví, už pozná hodně postaviček. Díky knize jsme si zazpívali už mnohokrát koledu My tři králové a dneska, když jsme zdobili větvičky perníčky, prohlásila: „Chaloupka na vršku,“ když navlíkala stužku do perníčkového domečku:-)
Tuto knihu jsme četly s dcerami v době, kdy jsme každý večer četly nahlas. Super knížka pro děti, seznámí je s tradicemi. A líbí se mi i Večerníček.
Líbily se mi obrázky (fotografie) z loutkových filmů. Samozřejmě nemůžu opomenout děj. Tak abych se vyjádřila, knížka mi rozšířila obzory na dávný život na venkově a proto se mi líbila. Takové příjemné a milé čtení na dobrou noc.
Moc podařená kniha, stejně tak jako Večerníček, která čtenáře seznamuje s lidovými tradice během celého roku. Kniha Vás pohladí na duši a přenese do doby našich babiček. Je to kouzelné čtení, které je jako stvořené na zimní večery. Knížka se nám s dcerkou moc líbila a rády se k ní vracíme.
Štítky knihy
tradice děti venkov Večerníček zfilmováno – TV seriál
Autorovy další knížky
2009 | Chaloupka na vršku |
2013 | Chaloupka na vršku: Nové příběhy |
2016 | Tajemství srdce |
2010 | Vánoční koledy |
2017 | Chaloupka na vršku |
Celá naše rodina tyto knížky milujeme. Máme tři díly a je to skvělý únik do toho krásného, co v minulosti bylo, a co stojí za to si připomínat.