Koule
Terry Pratchett , Ian Stewart , Jack Cohen
Věda na Zeměploše série
< 2. díl >
Mágové ignorují existenci všech ostatních bytostí a pokud si snad někdo jejich pozornost vynucuje neustálým poukazováním na svoji služební nadřazenost, snaží se co nejrychleji jeho existenci snížit pod měřitelnou hodnotu. Kupříkladu kuší. Proto se na arcikancléřův pokyn vydali mágové do přírody a uvolňují nahromaděné napětí pomocí paintballových kouzel. To ovšem ještě nevědí, že se najednou ocitnou na Zeměploše, kterou kdysi sami vytvořili. Mágové tentokrát budou muset zjistit, co z lidí dělá fungující společnost. Nezapomenou, samozřejmě, vyzkoušet krajní meze lidské přizpůsobivosti. Naši staří známí – matematik, biolog a spisovatel fantasy literatury – nám samozřejmě opět pomohou vyložit si věci tím správným způsobem, protože mágové i my potřebujeme všechnu pomoc, abychom překonali zlo, které využívá tu nejstrašnější zbraň – lidskou představivost.... celý text
Literatura světová Humor Fantasy
Vydáno: 2006 , TalpressOriginální název:
The Science of Discworld II: The Globe, 2002
více info...
Přidat komentář
To, co vidíme, to ve skutečnosti nevidíme. Čas je jenom v naší hlavě, která je souborem příběhů, které nám nakukali naši předci. A tak dál. Kdo si troufá rozebrat svoje vnímání na molekuly...
Zatímco první díl byl příjemný svým zpochybněním všech možných myslitelných dogmat, druhý se zvrhává v ultramaterialistické popření všeho, co nás přesahuje.
Jsou to myšlenky komplikované a většinou i hluboké, ale dovolím si autorům oponovat – nevíme o žádném objektivnějším přijímači vnějšího světa než je náš vlastní mozek, z logiky věci ani žádný jiný nemáme šanci poznat. Tuto knihu stvořily stejným způsobem "omezené" mozky. Ústřední myšlenka se tak točí v kruhu.
Ani s myšlením se to nesmí přehánět.
Kouli jsem si pořídil ihned po jejím českém vydání, tedy celých 14 let zpátky. Věděl jsem, že je to druhý díl Vědy na Zeměploše, ale jasně si pamatuji, že jsem si říkal, že když se to nepovedlo jednou, nemusí se přeci situace opakovat. Ale bohužel. A je to možná ještě o chlup horší. "Doplňkoví" autoři, pánové Stewart a Cohen, prostě nepíší zajímavě a jejich části jsou utrpení. Do dalších dílů jsem se tak už nikdy nepustil a nejspíš to už ani nikdy neudělám.
Vědu na Zeměploše jsem četla znova po deseti letech a oproti prvnímu dojmu, jsem byla nadšená. Takže jsem se vrhla na druhý díl a možná bude lepší, když si ho znova přečtu po deseti letech. Asi jsem nepochopila některé návaznosti možná geniálního díla, ale nepřijde mi to tak sourodé jako jednička. Filozofické pasáže, které se snaží napasovat na uměle nastrkané věci do příběhu mágů, asi jen aby natáhli počet stran. Ale upřímně můžu říct, že mě zahltili informaci, některé odstavce jsem musela číst 2x a stejně to po dočtení šlo jedním uchem tam a druhým ven.
Kdybych mohla, dala bych 3.5 hvězdičky. Na rozdíl od spousty lidí tady v komentářích, mě více bavily právě ty vědecké kapitoly, které byly občas opravdu naprosto skvělé.
Prosím pozor! Tato kniha NENÍ standardní příběh ze Zeměplochy, takže pokud vás nezajímají filozofické/vědecké myšlenky, tak knihu neotvírejte, ať tady nemá zbytečně negativní hodnocení.
Jinak opět velmi zajímavé čtení. Ve třech čtvrtinách knihy jsem se trochu ztrácel a moc mě to nebavilo, ale jako celek je to kniha plná zajímavých myšlenek.
Od prvního dílu Vědy na Zeměploše jsem již věděl, že mě bude bavit jen půlka knihy, tj. ty liché kapitoly s dějem ze Zeměplochy. Ty byly skvělé. Sudé kapitoly jsem pak už ani nečetl. Proto musím dát jen poloviční hodnocení 3 hvězdičky. Kdyby Zeměplošské kapitoly byly v samostatné knihze, dal bych hvězdiček 5.
Předpokládám, že takto to bude pokračovat i v dalších dílech Vědy na Zeměploše.
Koule je kniha, kterou napsali napůl dva vědci a spisovatel fantasy literatury. A podle toho taky vypadá... :)
Největším kamenem úrazu jsou právě poloviny. Protože se Terry Pratchett musel spokojit pouze s polovinou knihy, je jeho příběh dobrý, ale ne výborný. Naopak Ian Stewart a Jack Cohen dostali prostoru až přespříliš a často zabíhají do úvah, které připomínají lepidlo na parkety - jsou hutné a špatně se tráví.
Na druhou stranu (vidíte, poloviny, já to říkal :)) - dobré od Terryho Pratchetta je stále vynikající v rámci běžných měřítek a oba vědci v některých kapitolách udeřili pořádný hřebík na hlavičku, který rozhodně stál za přečtení.
Pokud bych měl tedy na závěr dát všechny klady a zápory na misku vah, pak mi vyjde jediné hodnocení a jsem si jistý, že víte jaké. Půl :)
Za mne musím říct: výborná kniha! :)
U lichých kapitol jsem se pobavila stejně jako u ostatní Zeměplochy. K tomu není co dodat :)!
A u sudých jsem se naopak mohla zamyslet, podívat se na věci z jiného úhlu pohledu, leccos jsem se také dozvěděla.
A musím říci, že jsem byla dokonce ráda, že sudé jsou delší, neboť jsem zrovna měla po informacích dychtící náladu :D.
...
A teď se můžu těšit na díl první :D, který mi jaksi unikl. :(
Po prvním díle jsem už tak nějak věděl do čeho jdu, ale autoři přitlačili víc na pilu s vědeckou částí a vzhledem k tomu, že matematiku, fyziku či chemii moc nemusím jsem se při čtení nebavil, tak jako u prvního dílu.
Ano, není to čistý Pratchett, ale i tak je to zábavné. Navíc jsem po první knize už věděl, do čeho jdu. Zemneplošské pasáže jsou poněkud náročnějším čtivem, ale je v nich mnoho zajímavých myšlenek. Některé z nich mi už také nějakou dobu běhaly hlavou a tady jsem na ně dostal další názor. Jediné, co mi nesedlo byla kapitola o termodynamice a entropii. To už na mě bylo opravdu moc.
Naprostá souhlas s kolegou N10Tikky. Kniha je geniální a tímhle způsobem pojatá věda nemá chybu.
Zdejší dva komentáře nechápu. Nejdřív si ani nedokážou přečíst zadní stranu, aby věděli o čem kniha je a pak si ještě na vlastní neschopnost veřejně stěžujou... :D
Kniha je naprosto geniální a všem ji vřele doporučuji. :)
Ani po 60 stranách mě to nechytlo. Příběh tam je, ale těch zbytečných vědeckých, nudných blábolů je tam asi víc a to mě odradilo. Možná jindy...
Tohle byla úplně první kniha Terryho Pratchetta, která se mi kdysi dostala do ruky - a na velice dlooooouhou dobu také poslední. K mojí velké škodě!
Teprve po letech jsem na tohoto autora znovu narazila a jsem moc ráda, že jsem mu dala ještě druhou šanci.
Koule není až tak špatná kniha, ale rozhodně s ní nezačínejte jako s první.
P. S.
Líbí se mi myšlenka K-prostoru.