Věk nerovnováhy: Klimatická změna, bezpečnost a cesty k národní resilienci

Věk nerovnováhy: Klimatická změna, bezpečnost a cesty k národní resilienci
https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/411202/bmid_vek-nerovnovahy-fKm-411202.jpg 4 9 9

V první části knihy se dozvíme, co se děje s klimatem, a kam až svět může zajít. Svět je propojený a méně bezpečný. Jeho rostoucí populace se v kombinaci s klimatickou změnou stává největší přírodní i sociální silou 21. století. Nevyhneme se zvýšené péči o půdu a les i novým přístupům k hospodaření s vodou a nízkoemisní energetice. V druhé části knihy autoři ukazují, v čem by mohla spočívat resilience naší vlasti či obecně civilizace. Zamýšlejí se nad odolnou ekonomikou, ale také ukazují, že síla společnosti a národa začíná doma v rodině. V době kolabujících systémů a manipulujících médií je zapotřebí pěstovat osobní houževnatost a kritické myšlení. V neklidném světě je obtížné být šťastný, a proto je důležité uvědomit si, kde vzniká a jak mizí pocity rovnováhy a štěstí.... celý text

Přidat komentář

Vlk.kh
24.05.2020 2 z 5

Tak tohle mi vážně moc nesedlo. Jak jsem fanda páně Cílka a většiny jeho knih, resp. i knih, kde funguje, jako editor, tak tady tedy ne - ani ne průměr, spíš podprůměr. Není to chyba autorů, ale spíš nejsem ta cílová skupina, pro kterou je kniha napsána. Našel jsem si tam pár zajímavých pasáží, kde jsem vstřebal hromadu nových informací ( hlavně těch pasáží ohledně vývoje klimatu v minulosti, souvislostech různých jevů, atd.) ale zbytkem jsem se prokousával s velkou námahou, ledacos i přeskočil. Bylo to pro mě až příliš odborné, ale hlavně se rozpitvávala témata, co mě v podstatě nezajímají.
Ale jak už jsem napsal, není to chyba kolektivu autorů, jen tahle kniha není holt pro mě.

Taťka Hraboš
26.09.2019 5 z 5

Jméno Václava Cílka mezi autory vždy poskytuje záruku, že přinejmenším část knihy přinese čtenáři zajímavé a důležité informace, nadto podané příjemným, čtivým stylem. Tahle kniha má ovšem takový charakter téměř celá (říkám téměř, protože třeba příspěvek M. Zeleného nebo velká část stati o družici Grace pro mě byly o poznání hůře stravitelné). Jak už tady v komentářích zaznělo, velkým kladem knihy je její vyváženost – z některých příspěvků hrozí infekce environmentálním žalem (Ač), jiné jsou o poznání optimističtější (nikoli tedy ve smyslu, že by tu závažné hrozby nebyly, ale že jsme schopni je zvládnout). V každém případě doporučuji k přečtení a pro některé by to měla být dokonce povinná četba (politici, úředníci, zkrátka všichni, kdo mají rozhodovací pravomoci nejen ve vlastní domácnosti). Jen škoda, že tahle kniha vyšla v tak malém nákladu, člověk aby na ni stál frontu před knihovnou.


thorir
11.08.2019 4 z 5

Asi není třeba nijak dlouze diskutovat o tom, zda existuje nebo neexistuje nějaká klimatická změna. Klima se mění, mění se globálně a mění se v různých částech světa různě intenzivně, někde méně, někde velmi výrazně. A měnilo se po celou dobu geologické historie planety Země. Již méně zřejmé je, nakolik za současný stav může vliv a činnost člověka. Na to samozřejmě tato kniha nedává, ani nemůže dát, jednoznačnou odpověď. Na čí straně vědecké komunity stojí autoři je z textu víc než zřejmé, když V. Cílek v jedné části stran pověstného konsenzu klima vědců uvádí: 98% vědců zastává jeden názor, cca 1% vědců s tímto názorem nesouhlasí, a zbytek se zatím nedokáže rozhodnout. Několik málo zmínek o minoritních teoriích toho 1% „popíračů“ lze v knize nalézt, jsou uvedeny i příslušné odkazy na tyto studie. Za tento neutrální postoj si autoři zaslouží výrazné ocenění.

Kniha nedává jednoznačnou odpověď, co si tedy jako čtenář laik odnáším? Primárně to, že klima a celý pozemský ekosystém je neobyčejně komplexní a provázaný, že existuje značné množství propletených vlivů, které teprve po mnoha letech zkoumání začínáme rozplétat, ale stále plně nechápeme, nechápeme závislosti různých systémů mezi sebou, nechápeme vazby. Text je poměrně složitý, vysvětlující, autoři popisují množství jevů, někdy dost složitých, počínaje základním skleníkovým efektem, přes hydroxylový paradox, cyklus metanu, geologické vlivy, a další.

Po přečtení knihy mám dojem, že ani klima vědci vlastně tak úplně netuší, co se vlastně děje a co se v budoucnu přesně stane. O to děsivější je představa těch neuvěřitelných miliard a biliard dolarů/euro, které chtějí, a teď si dovolím trochu pejorativní označení, alarmisté, vynaložit na záchranu a spásu klimatu. V situaci kdy nikdo vlastně neví, co je čím ovlivněno, způsobeno, a zda tyto prostředky skutečně k nápravě povedou.

Dále si odnáším neodbytný pocit, že s tou záchranou planety míříme zcela a úplně špatným směrem. Zelení aktivisté a s nimi spříznění politici chtějí zakazovat auta, danit palivo, vybíjet krávy a omezovat rození dětí v západním světe, zavádíme nesmyslná biopaliva, pěstování biosložek deformuje celé ekosystémy, OZE se staví na naprosto nesmyslných místech, vše podpořeno z dotací poškozujících do budoucna všechny, přitom nám vedle za domem umírají lesy, nebo je kácíme sami, dochází voda ve studních, města v těch největších vedrech stále sekají trávníky až ke kořenům, zničili se remízky, eroze půdy je značný problém a další. A to jsou jen témata, která vnímám jako laik a která by bylo možné řešit lokálními prostředky, rozumně nastavenou lokální politikou, chováním každého z nás. Kvituji s povděkem, že i sami autoři se k systému dotací a výmyslů ekofašistických jedinců v EU staví hodně kriticky.

Konec nářků.

Přes výše uvedené je kniha nesmírně zajímavá a podnětná. Opět mě dovedla k další a další literatuře, myšlenkách a jevům, které rád dále prozkoumám. Kromě environmentálních kapitol bych rád vyzdvihl kapitolu věnující se civilizačním cyklům od Miroslava Bárty a Jiřího Filipa, skvělé čtení o vzestupu a úpadku civilizací, s mnoha odkazy k dalšímu studiu, dávající do možné souvislosti civilizační cykly s periodickými změnami klimatu.

Oceňuji, že jako prostředek k energetické nezávislosti je uvedena jaderná energetika (autorem příspěvku je Vladimír Wágner, kdo zná, může očekávat, jako vždy, brilantní analýzu stavu).

Druhá polovina knihy je názorová, komentující současný stav světa a společnosti s důrazem na Česko. Autoři se zaměřují na odolnost společnosti vůči krizím obecně. Tuto část nemíním nijak komentovat, lze tam nelézt množství zajímavých myšlenek, se kterými lze souhlasit i nesouhlasit.

Sami autoři v úvodu knihy sdělují, že tímto počinem chtějí otevřít a rozproudit diskuzi o daných tématech, přicházejících krizích. Nikde netvrdí, že znají ten správný recept na záchranu, shrnují stav a doufají v širší zapojení veřejnosti. Tato kniha by k zapojení veřejnosti mohla sloužit, zbývá jen doufat, že si nalezne cestu k co nejširšímu okruhu čtenářů.