Velká Morava

Velká Morava
https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/240498/velka-morava-Azl-240498.jpg 3 2 2

Historický román z ovzduší slovanských věrozvěstů ze Soluně jako dávná kapitola moravských dějin

Přidat komentář

0kozel
01.07.2024 4 z 5

Románů z Velké Moravy mnoho není (kdysi jsem četl jenom nějaké detektivky), takže jsem po knize s radostí sáhnul. Je to velmi čtivá kniha, která umí vtáhnout. Děj začíná v období krátce před příchodem Konstantina a Metoděje a končí upevněním moci Svatopluka I. Sledujeme boje s Východofranskou říší, zavádění křesťanství, vnitřní neshody o víře a panování. A i když má kniha určité historické nepřesnosti, tak musím hodnotit kladně. Protože poprvé jsem se díky ní zamyslel nad motivací zavedení křesťanství na Moravě (a proč právě východní), zároveň jsem měl motivaci vyhledat si podklady k událostem, o kterých čtu. Autor možná trochu nešťastně k vyobrazení kulturních rozdílů použil jídla a pití. Kdy Byzantincům se nezdálo moravské víno a naopak Moravanům nedělalo dobře byzantské kořeněné jídlo, a při společném poselství do Říma se všichni podivovali nad tamějším stravováním. Kniha je taky velmi protiněmecká, ale to je prostě odraz doby, ve které vznikla.

braunerova
27.09.2022 1 z 5

Hodnověrnost knihy značně utrpěla protiněmeckými a protikatolickými postoji autora. Na některá fakta prostě "zapoměl", třeba že knížete Rostislava dosadil na trůn král Ludvík Němec nebo že Rostislav byl dlouho spojenec jeho syna Karlomana. Karas také zvolil hodně archaický jazyk, aby přiblížil dobu, ale je to spíše překážkou ve čtení. Vrcholem pak bylo jak hrubě pohaněl moravské víno čili kykeon. Přečetl jsem jen první část.

"Otroci Radslavovi mu podali doušek hrubě kyselého vína, které by i mrtvého vzkřísilo. Pil již ledacos na světě, ale tohle je nad ocet. Potichu obdivoval se moravským žaludkům, které snesou nápoj, odpornější než kykeon lidí achajských."