Kniha filozofie
Will Buckingham , Douglas Burnham , Peter J. King , Marcus Weeks , Richard Osborne , Clive Hill , John Marenbon
Kniha filozofie je první ze série přehledových oborových publikací, určených pro nejširší veřejnost od úplných začátečníků až po pokročilé studenty a odborníky. Provází nás vývojem filozofie od počátků až do současné doby a v chronologickém řazení seznamuje s nejvýznačnějšími filozofy a jejich teoriemi. Kniha zaujme i svou moderní grafickou úpravu.... celý text
Literatura naučná Filozofie
Vydáno: 2013 , Universum (ČR)Originální název:
The Philosophy Book, 2011
více info...
Přidat komentář
Vyborny prehlad, zial, podla uvedenych osobnosti z 19 a najma 20 storocia je drviva vacsina laviciarov, socialistov, marxistov...ak je tomu skutocne tak, potom sa necudujem, ze sa svet nachadza v takych ......, ako zazivame v sucasnosti....
Budem asi aj trochu vynimka, ale za mna je neuveritelne, akymi - dovolim si povedat blbostami, odtrhnutymi od realneho zivota a praktickeho vyuzitia sa dokazu niektori ludia zaoberat,,,,za mna top Bertrand Russell s nazorom, ze cim menej budu ludia pracovat, tym budu stastnejsi /aj ked to zrejme nie je hlavna myslienka jeho diela/...bol by som zvedavy, ako by vacsina filizofickych myslienok fungovala v strete s realitou
Perfektná kniha pre tých, ktorí sa chcú dozvedieť viac o filozofi, ale nevedia kde začať. Trefné vyobrazenie a bližšie vysvetlené myšlienky najväčších filozof ľudstva.
Za mě obdivuhodný kousek, který jistě stál dost práce. Na ucelené časové ose rozprostírá dějiny filosofie a nezapomíná na důležité spojitosti a souvislosti. Velice rád jsem ji četl a jen tak si v knize listoval. Samozřejmě bych našel výhrady k obsáhlosti nebo uvedení / neuvedení některých filozofů (nebo celých fil. směrů), ale šlo by vyloženě o můj subjektivní pohled, tudíž to neberu při hodnocení v potaz. Knihu jsem vlastně zužitkoval jako takový "rozcestník" - pokud mě zde něco zaujalo, většinou jsem si ke stručnému shrnutí začal sám dohledávat podrobnosti a konkrétní díla.
Proto doporučuji všem, které filozofická sféra zajímá, od tohoto se dá krásně rozběhnout dál.
Tato kniha nabízí skvělý přehled mnoha nejpozoruhodnějších a nejvýznamnějších filozofů z celého světa, od starověku až po současnost. Nezachází do enormních detailů každého filozofa, ale má vám pouze představit všechny velké filozofické myslitele a hlavní body jejich filozofických systémů.
Vřele doporučuji všem, kteří mají rádi filozofii nebo se o ní chtějí dozvědět více.
Kniha nabízí přehlednou historii filosofie, od starověku po současnost skrze hlavní představitele daného období. Je podána velmi stručně a poslouží zejména laikům, kteří chtějí získat základní přehled.
Ze všech popularizačních knih o filosofii pro naprosté laiky je tato asi nejpovedenější. Čtenář se seznámí s osobnostmi, otázkami, problémy a systémy filosofie sice stručně, ale zajímavě. Tato kniha může posloužit jako úvod do filosofie, ve kterém čtenáře může zaujmout konkrétní filosofická osobnost, otázka, směr a pak se mu může hlouběji věnovat. To byl určitě záměr knihy a ten se povedl.
Kniha nabízí opravdu velmi zúžený pohled na dějiny filosofie, resp. na hlavní filosofické myšlenky. Už jen samotný název vypovídá, že kniha si toho nárokuje na vysvětlení velmi mnoho, ale vysvětluje pouhou špetku. I přesto však - dennodenně se s jednotlivými "citáty", které se vztahují k celku idejí daného myslitele, setkáváme, proto snad není od věci, dozvědět se něco málo alespoň o nich. Kniha je stavěná tak, že u každého autora či autorky je uveden citát a poté je myšlenka citátu více či (často bohužel pouze) méně rozebrána. Nedá se očekávat, že rozbor myšlenky bude obsáhlý a úplně kniha rezignuje i na to, aby ho zasadila do širšího kontextu celého autorova díla. I přesto vnímám mnohé, co mi kniha dala - dříve jsem často nevnímal souvislosti mezi jednotlivými autory v dějinách, teď je díky uvedení souvislostí mezi autory, kterých se kniha rozhodně nebojí a podává je sice krátce, ale přesto dostačujícím způsobem, vidím jasněji.
Kniha slouží dobře pro získání obecného přehledu - matných a často zcela nesouvislých spojitostí k jednotlivým filosofům. Není to postup, který by mi byl milý - nejraději bych znal detailně všechny a všechno. V tom mi ale brání omezené rozumové vlastnosti a především smrtelnost člověka a z ní vyplývající omezenost časem. :-)
Některé myšlenky a celé filosofické směry jsou opravdu hodně zkrácené (a některé zcela vynachané) a celá kniha má vcelku jednostraný pohled, včetně (neobjektivního) posuzování různých myšlenek nebo osob.
Kniha zjednodušeně představuje základní filozofické oblasti, navíc je doplněna krásnými ilustracemi, mohu jen doporučit.
Je to takový hezky zpracovaný přehled dějin filozofie a popis různých filozofických směrů. Řekla bych, že je to tak pro poslední ročníky před maturitou nebo pro někoho, kdo se začíná filozofii zabývat, ale vážně. Kniha je obsáhlá, ale vlastně od všeho je tam jen kousek. Zpracovaní mě ale nadchlo, obrázky kvalitní, grafika jasná a výrazná.
Štítky knihy
dějiny filozofieAutoři knihy
Douglas Burnham
anglická Peter J. King
britská, 1956 Marcus Weeks
britská Richard Osborne
anglická, 1952 Clive Hill
anglická John Marenbon
anglická
Občas není špatné odskočit si od beletrie. Podobných "Filozofií v kostce" máme doma víc - tato je za mě nejlepší ať už strukturou, tak i moc pěkným, ale stále přehledným grafickým zpracováním