Velké maličkosti

Velké maličkosti
https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/349796/bmid_velke-malickosti-2Kx-349796.jpg 4 1355 1355

Ruth je zkušená sestra pracující na novorozeneckém oddělení. Svého syna vychovává sama, neboť je vdovou po válečném hrdinovi. Nyní stojí před soudem, protože ji obvinili ze smrti novorozence – syna bílého amerického fašisty. Ruth je totiž černoška. Je však v tomto případu důležité, jakou má kdo pleť? Nebo je to jenom zástěrka pro předsudky a přesvědčení, které řídí životy nás všech?... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

Small Great Things, 2016

Jana.Kuc
20.09.2021 5 z 5

Velmi silný příběh. Zkraje jsem měla problém kvůli tématu (smrt novorozence). Ale nakonec jsem se "kousla" a přečetla. Jen ten konec byl tak jako divně "useknutý", ale to mi přijde, že je pro J. Picoult typické.

Lena78537
06.09.2021 5 z 5

Líbí se mi, jaká si autorka vybírá témata k psaní svých knih. Velká a silná témata. Což téma rasismu bezesporu je… Líbí se mi, jak s nimi pracuje. Je znát, že je má vždy pečlivě nastudované. Ze začátku jsem Turka nenáviděla za jeho extremismus, ale nakonec mi ho bylo tak trochu líto. Je děsivé, jak se mohou lidé nechat vmanipulovat až do přesvědčení, že je jejich chování a jednání to jediné správné, i když tomu tak není.. Je možné, dívat se na jejich činy s odsouzením? Je. Protože rasismus v jakékoliv podobě, je zlo. Za mě opět silná autorčina kniha, nad kterou budu ještě dlouho přemýšlet a kterou si určitě zapamatuji.

tatruszka
03.09.2021 5 z 5

Jako všechny knihy od téhle autorky, i tahle byla naprosto skvělá opět téma, které mě naprosto pohltilo.

Anette99
24.08.2021 5 z 5

Další kniha od Jodi, další silný příběh.
Setkáváme se s pečlivou a schopnou porodní sestrou Ruth, které je zakázáno starat se o dítě manželské dvojice fašistů. Dítě bohužel zemře, a manželé obviňují Ruth, která se i přes zákaz pokusila novorozence zachránit.
Kniha nás provádí soudním procesem, ale nejen tím, je to mnohovrstevnatý román vyprávěný z pohledu Ruth, její obhájkyně a Turcka, otce mrtvého dítěte. Dozvídáme se příběh každého, to, že nic není pouze černobílé, že každý má nějaké svoje důvody, proč dělá, co dělá. Že skupiny, ke které Turck a jeho žena patří, si často vybírají zranitelné děti z dysfunkčních rodin, které touží někam zapadnout a udělají pro to vše. Že názory v dospělosti jsou ovlivněné prostředím, ve kterém člověk jako dítě vyrůstal, ale také že se člověk může změnit, když opravdu chce. Konec mě poměrně překvapil, jak pravda o Britany, tak další život Turcka.

Audreyh
19.08.2021 5 z 5

Báječná kniha. U této autorky jdu tak nějak vždy na jistotu, že mě příběh osloví a donutí k zamyšlení.

kachnat
18.08.2021 5 z 5

Naprosto dokonale napsané. Ze života. Konec mě trochu překvapil.

hlentilka
14.08.2021 5 z 5

Excelentní.
"Když nemůžu dělat velké věci, můžu dělat maličkosti velkým způsobem."

Viopes
12.08.2021 5 z 5

Nevím, která kniha od autorky se mi líbí víc. Všechny mají téma k zamyšlení. Tenhle příběh jsem četla téměř bez dechu, držela palce, byla rozčílená a konec jsem nečekala. Řekla jsem si - pěkná ironie.

ctuvnoci
04.08.2021 odpad!

(SPOILER) Jsem divná jen já, když nechápu, proč rodiče, kteří vyznávají neonacismus (nebo minimálně nenávidí židy, černochy a homosexuály), nechávají své dítě po porodu ještě v porodnici obřezat? Jak je možným, že hned druhý den po večeru, co se v nemocnici rozhodnou zdravotní sestru suspendovat, přijde papírově potvrzené odebrání licence z úřadu? Proč by měla policie do té doby bezúhonného člověka podezřelého z vraždy vzít do vazby ve 3 ráno v noční košili a v této noční košili ho druhý den postavit před soudce? Proč by měla policie při zatýkání podezřelého z vraždy v domě vyhazovat věci ze zásuvek a skříní jen tak (když se "zabití" novorozence stalo v porodnici, takže se nehledá žádný důkazní předmět)? A to jsme na prvních sto stranách. Ani nevím, jestli budu číst dál.

Luci83
02.08.2021 5 z 5

Tohle byla druhá kniha, kterou jsem od Jodi četla.
Jodiin styl psaní snad pohltí každého a co víc, témata jejích knih jsou úžasná, smutná, ale ze života.
Velké maličkosti se týkají rasismu. Ruth je zdravotní sestřička - porodní asistentka - a je černoška, která se na oddělení setká s odsuzováním kvůli barvě její pleti, přesto že je nejlepší sestrou na oddělení s dvacetiletými zkušenostmi. Ale inu, když má někdo vytetovanou svastiku na hlavě, asi moc normální nebude, že....
V knize se dost řeší Ruthin život, jak vyrůstala, její studia i praxe a pak soudní proces, kterým prošla kvůli Turkovi... Chvílemi mi trochu vadila i Ruth, ačkoliv se dá pochopit, že byla ve stresu v podstatě celý život, ale fandila jsem jí po celou dobu.
Zajímavě podaná kniha s mnoha peripetiemi a velmi překvapivým závěrem, ze kterého jsem měla jak radost, tak jsem koukala jak puk, protože tento konec jsem vážně nečekala!!! ️

ciniminisek
23.07.2021 4 z 5

Zanechává ve čtenáři nespočet emocí a i když si myslíte, že spravedlnost má vyhráno, přijde jiná bomba a musí se začít od začátku. Poněvadž tento příběh je jasným důkazem toho, že vítezství neznamená vždy výhru. Donutí vás se zamyslet nad svým životem a skutky a dost možná i přehodnotit své stanovisko, které jste doposud měli. Jako vítanou vsuvku chválím přiblížení americké jurisdikce a práci porodní asistentky.

Lucc93
21.07.2021 5 z 5

Věděla jsem, že mě Jodi Picoultová nezklame, tak, jako vždycky. Výborná kniha, která Vás nutí se zamyslet nad velkým tématem - rasismus, který hodně hýbe dnešním světem. Skvěle popsané vztahy mezi postavami, ať už ze strany obviněné, tak ze strany rodičů oběti. Doporučuji všemi deseti a těším se na další knihu od této skvělé autorky.

Barbora.M
19.07.2021 5 z 5

Kniha se mi líbila. Téma k zamyšlení a stále aktuální a je jedno na kterém žijete kontinentě.

Aiden888
06.07.2021 5 z 5

Dobrá, po dočtení knížky jsem si vzala pár dní na rozmyšlenou, abych se v hodnocení neunáhlila. Pro začátek řekněme, že kniha má pár hluchých míst. Hlavní postavy (Ruth, Kennedy i Turk) hodně často přemýšlí, přemítají a bilancují. Pro leckterého čtenáře mohou být tyto pasáže zdlouhavé a možná i zbytečně filozofické. Když se nad tím ale zamyslím, rozhodně ,,zbytečně filozofické" nejsou. Stejně jako v každé knize této autorky, i ve Velkých maličkostech se řeší TÉMA. A aby toto téma mohlo být řešeno, musí se o něm rozjímat ve velkém, tudíž k celkovému pochopení problematiky jsou tyto pasáže nezbytně nutné. Jestli mi na knížce něco vadilo, pak popisy toho, s čím se musela černošská sestra Ruth denně potýkat. Jako vážně? Říkám si, jestli je skutečně na světě tak zle nebo si to autorka přibarvila. Ano, o problémech mezi černými a bílými víme. Víme, že v některých zemích je rasismus hodně krutý. Ale že až tak? Že bychom všichni byli takoví, ať už vědomě nebo skrytě a neexistovalo v otázce ras nic dobrého? Tomu se mi hodně těžko věřilo a byla jsem z toho smutná/znechucená, trochu i zoufalá. Knížka ve mně každopádně vyvolala to, co asi vyvolat měla. Zamyšlení a chvílemi i velký vztek na lidstvo obecně. Napsaná je velice čtivě, spousta pasáží vám nedovolí ji dát z ruky. Konec mě čtenářsky uspokojil a smekám před autorkou za proniknutí do nejednoho složitého tématu (ať už rasismus, zdravotnictví nebo právo), jeho komplexního pochopení a skvělého spisovatelského podání čtenáři. Rozhodně doporučuji a těším se na další díla.

NADEI
29.06.2021 4 z 5

Silné a bohužel stále aktuální téma rasismu a diskriminace v poutavě podaném příběhu zdravotní sestry černé pleti. Líbilo se

Hanče027
22.06.2021 5 z 5

Neuvěřitelně zpracované téma rasismu. Skvěle propracovaná struktura a vedení příběhu! Jako čtenář jsem se zamyslela sama nad sebou. Taky se mi vtírají samovolně a nenápadně odsuzující myšlenky vůči ostatním, jenom na základě vzhledu. Aniž bych chtěla. V závěru mě kniha donutila si uvědomit, že odsuzuji samotné rasisty, i přes to, že já sama mám rasistické myšlenky. = zameť si před vlastním prahem, než budeš poukazovat na cizí. Wow.

misssicccka
11.06.2021 5 z 5

Kdybych si neprecetla doslov autorky, tak bych dala jen 4* a rikala bych si: "skoda te posledni kapitoly"
Ale ten doslov jsem cetla (dost pozorne) a uz chapu, proc tam byla.
A chtela bych vam rict, ze teda mam nad cim premyslet, co zlepsovat a na cem makat ;)
Jedine, co me rusilo, byla jakasi (treba to tak ale citim jen ja) podobnost s Cernobilym svetem.

Zoulinda
31.05.2021 3 z 5

Kniha měla zajímavé téma. Chvílemi tam byla hluchá místa. Jinak se kniha četla rychle a dobře.

Adýsek69
26.05.2021 5 z 5

Výborný počtění a dokonalý příběh. Možná se tohle někde děje a možná ne. V dnešní době je stále spousta rasistů, ale myslím si, že jsou na světě mnohem horší věci než to jestli je někdo bílej, černej nebo žlutej. Můj zubař je ukrajinec a řekla bych že dobrej. Vadí mi to? Nevadí, protože já potřebuju ošetřit a on vykonává svoji práci. A jsem ráda, že v knize došlo ke správnému rozhodnutí.

Arkagas
09.05.2021 4 z 5

(SPOILER) Ruth je sestra na porodním oddělení už 20 let. Turk je nacista a rasista, kterému se na směně Ruth narodilo dítě. Turk si ale nepřeje aby se ho Ruth dotýkala a když chlapec pod jejím dozorem náhle zemře, je přesvědčen, že jeho smrt zavinila ona. Ruth, která vystudovala Yale, její muž byl válečný hrdina a vychovává náctiletého syna se skvělými výsledky na škole se ocitne najednou jen v noční košili ve vězení pod palbou nenávisti. Mezitím sledujeme příběh Turka - rasisty, který měl se svou ženou nacistickou svatbu s hořícími svastikami, jehož největším vzorem je Adolf Hitler a kolem sebe má jen kamarády se stejným smýšlením. S manželkou jsou toho názoru, že je třeba chránit bílou rasu, neboť je v ohrožení. A Kennedy - veřejná obhájkyně, která tvrdí, že rasové předsudky před soud nepatří a která díky Ruth pozná, co skutečně rasismus je. Kniha plná emocí, u které se ve mě vždy vaří vztek a Turkovi bych nejradši dala pěstí mezi oči, ale i spravedlnosti a naděje. Jednu hvězdu musím ubrat za příliš pozitivní konec, který by v knize za mě osobně být nemusel. Jinak je to rozhodně kniha, kterou vřele doporučuju všem.

soudní procesy rasismus

Jodi Picoult