Virální životy
Felix I. D. Dimaro
Simon Hinch se považuje za gore reportéra. Tráví dlouhé noci venku v naději, že se mu podaří natočit násilí a prodat záběry tomu, kdo nabídne nejvíc. Jedné noci narazí na muže umírajícího na ulici. S vědomím, že video se stane virálním, se rozhodne místo pomoci natáčet a telefonem zachytit okamžik, kdy duše umírajícího opouští tělo. A skutečně! Video se stane senzací. Až na to, že se Simonovým telefonem není něco v pořádku. Budík se spustí sám od sebe, jeho blízkým chodí textové zprávy, aniž by si pamatoval, že je odeslal. Jde o hackerský útok? Anebo je pravda mnohem temnější?... celý text
Literatura světová Horory Novely
Vydáno: 2024 , Golden DogOriginální název:
Viral Lives, 2020
více info...
Přidat komentář
„Když se život zvrtl, změnil v násilí,
stal se nešťastným,
většina lidí se stávala buď svědky,
nebo oběťmi,
a jen málo z nich hrdiny.“
„Všichni jsou teď paparazzi.“
Pan Felix I.D. Dimaro z Nigérie, žijící v americkém Torontu opět poukázal na to, jak je bílá rasa zvrácená a úchylná. Ale v jednom má pravdu, Simon Hinch, hlavní postava tohoto příběhu, si svůj osud rozhodně zasloužil. Ovšem vše kolem naplnění osudu už náruživý čtenář zná z mnoha jiných příběhů. Od ducha ve stroji (v tomto případě telefon), naplnění pomsty, až po mnohé, dlouho očekávané a předvídatelné, „zvraty“. Takže tohle je obyčejný průměrný příběh, který vás sice možná osloví a to v tom případě, že si ihned na internetu najdete zde zmíněné stránky o Smrti v přímém přenosu. Jsou tři a prý plně funkční.
Citát: Lidé rádi vidí umírat jiné lidi, ale když slyší, jak to probíhá, je to skutečné. Mnohem osobnější zážitek.
Nikdy by mi nenapadlo, že bude na českom trhu (slovenský nemá zmysel spomínať, tam česť pár výnimkám stále panuje krutý stredovek) raz taká skvelá situácia, že si budem môcť prečítať horor od rodáka z Nigérie. V tomto odvádza Golden Dog kus práce. Asi najväčší z celého českého literárneho žánrového poľa. Dimaro vie písať, disponuje svižným štýlom, vie tvoriť temnú atmosféru a orientuje sa v pretechnizovanej dobe bez toho, aby únavne moralizoval, alebo nás týral únavne otravnými detailmi. Všetci ostatne aj bez toho, aby sa v tom autor zbytočne rýpal, vieme, že žijeme dobu, v ktorej si vaše krvácajúce telo (napr. po búračke) okoloidúci radšej nahrajú na mobil, než aby z neho zavolali pomoc, nedajbože aby vám pomohli. Autor prichádza so silnou témou (zámerné vyhľadávanie nehôd na bicykli za účelom ich nahratia a umiestnenia na špecializovaný web, mastný profit z danej činnosti). Žiaľ, tomuto je venovaný len úvod. Následne „musíme“ čítať o prekliatom mobile. Jasné, je to nepríjemné. Komu občas nestuhne krv v žilách pri predstave, že o niekom niekomu niečo nepekné napíše a namiesto známemu to omylom pošle ohováranému? No jednak opúšťame hororové vody, jednak tak nejak nechápete, prečo fyzicky nezničil SIM-kartu (aj keď teda predpokladám, že ak by to aj spravil, "hacknutá" by bola aj nová, sme predsa v horore) a jednak je to smutne predvídateľné (len som útrpne čakal, kedy sa siahne po sexvideu). Spočiatku sa mi páčilo, že autor zbytočne nevysvetľuje a že je realistický, ale práve pri tejto knihe to práveže chcelo trocha explicitnejšie hororovejšie. Akože hej, asi by ma nebavilo po stý raz čítať, ako si hlavná postava v boji proti silám zla (aj keď podľa všetkého máme dočinenia s príbehom naopak, kde je zlom práve oná ústredná postava) na pomoc zavolá exorcistu, ale toto predsa len chcelo aspoň čo-to poodhaliť z inkriminovanej „kliatby“. Alebo nie? Priznám sa – neviem.
Opäť ďalšie perfektné zrnká temnoty.
Čoho všetkého sú ľudia schopný a na čo všetko sa v dnešnej dobe ľudia pozerajú? Čo ich v skrytu duše priťahuje, hoci by to nikdy nepriznali?
Čo takto pozerat videá nešťastí - takych videí, či dokumentov je nadmieru (a velmi rada ich pozeram - nie nie som zvrátená ale baví ma sledovať prečo sa to stalo) ale či taký, ktorý si dokonca platia za to, že vidia smrť v priamom prenose?
Simon - hlavná postava tejto knihy, natáča rôzne nešťastia a predáva ich, jedného dňa však natočí smrť muža, do posledného dychu, zaznamená ten povestný odchod duše na onen svet.
A tu začína zhoda rôznych okolností, náhod, zlovoľnosti a jeho mobil si začne robiť čo sa mu zachce a robí mu zo Života jeho osobné peklo, ale kto za to môže? Hacker či vyššia moc?
Kniha, ktorú zlhtnete, kniha pri ktorej ani nedýchate pretože čakáte, čo sa môže ešte viac pokaziť!
Jednoducho opäť dokonale Zrnká
Tohle bylo děsivé, znepokojivé a zatraceně skvělé! Ruku na srdce přátelé, velkou část populace až extrémně přitahují vraždy, smrt, krev a témata tomu podobná. Autor tuto prazvláštní posedlost posouvá ještě o úroveň výš, když vytváří gore reportéra Simona.
Simon je posedlý nejen zaznamenáváním a pozorováním okamžiků před smrtí, ale také je neskutečně chamtivý a své své podstatě až nechutný. Přesto ve vás v jistém okamžiku dokáže vyvolat i lítost a soucit. Následně vás však svým zvráceným chováním a myšlením zcela znechutí. Na tak malém počtu stran dokázal autor zpracovat charakterově velmi silnou postavu, která se vám vryje do paměti.
Původně mě mrzelo, že příběh nemá alespoň o pár stran víc. V konečném výsledku je ale přesně takhle naprosto dokonalý. Autor dokázal udržet napětí, přidal několik zvratů i šokující odhalení. A to vše dohromady perfektně funguje i přesto, že konec a pointu celého příběhu tak trochu očekáváte. Na druhou stranu však nevíte, co mu vlastně nakonec podrazí nohy. Hodně čtenářů jsem v reakcích viděla opakovat slova "karma je zdarma", já bych v tomto případě použila spíš "na každou svini se vaří voda".
Skvělá jednohubka, kterou potřebujete!
Zajímavý příběh, který je chvílemi dost nechutný, občas strašidelný.
Jen škoda malého rozsahu, příběh by se dal lépe rozvinout.
Další povedené Zrnko, se skvělou obálkou jako bonus. Proč auta zastavují, když míjí nehodu, proč člověk nedokáže odtrhnout zrak od rozlévající se krvavé louže, která se line z rozbité hlavy opilce, proč šokující titulky o morbidních záležitostech prodávají? Člověk ať chce či nechce, je fascinován smrtí, brutalitou, tomu, co se běžně vymyká všední realitě, co naboří tu poklidnou rutinu. Ať už živý zájem nebo neklidná a opatrná zvědavost, každý to v sobě má. A na to sází hlavní hrdina, který se označuje za gore reportéra. Když se vyskytne příležitost, natáčí vše, co by mohlo zaujmout publikum - krvavé rvačky, nehody... a za taková videa si slušně namastí kapsu. Morální kompas už dávno schoval do kapsy. Kde je poptávka, tam je nabídka. Zrnko je psáno stroze a úderně, žádné obkecávky kolem. Závěr příběhu se nabízí, ale zrovna tady trochu předvídatelnosti příběhu neublíží, spíš naopak - čtenář s vyčkáváním čeká, kdy všechno pro hlavního hrdinu půjde do kytek.
Krátký, super horor, který mě bavil každou stránku. Atmosféra budována hned od začátku. I když si to všechno Simon zasloužil, cítila jsem s ním tu bezmoc, když si jeho telefon dělal co chtěl.. Opravdu skvělá povídka, která vás vtáhne a nepustí! Jen bych dodala - karma je zdarma!
Krátký horor o karmě. Dobře napsaný, s citem pro budování atmosféry, strachu. Na necelé stovce stran to ale samozřejmě čtenáře zcela nepohltí, ale závěr je moc vydařený. Je vidět, že se nejedná o prvotinu, ale o zkušenou ruku. Super zrnko temnoty.
Za mě dobrý krátký horůrek... jakbz dnešní internetové doby .... po jednom videu se hlavnímu hrdinovi úplně změní život... karma je zdarma ...
Virální životy jsou za mě takovým lepším průměrem. To je bohužel (nebo bohudík?) vzhledem ke kvalitě ostatních děl této edice řadí mezi ta slabší Zrnka temnoty. Konkrétně nemám knize asi co vyčíst. Příběh je dobrý, plyne hezky a má dva nebo tři překvapivé momenty. Přesto mi nepřišel natolik zajímavý, abych si na něj za pár dní vzpomněl. Jako hororová jednohubka do vlaku určitě poslouží velmi dobře, i když bych znovu preferenčně sáhl po něčem jiném.
Pořadí Zrnek temnoty, jak se mi líbila: 1. Pomiluj smrt; 2. Líp už bylo; 3. Kyselé bonbony; 4. Oko čarodějnice; 5. Sklíčenost; 6. V pekle jsme všichni Hébert; 7. Billy Silver; 8. Vzácný druh; 9. Zůstanou jen skvrny; 10. Bledá trojka; 11. Troll; 12. Virální životy; 13. Okřídlení tvorové v bouřkových mračnech; 14. V rozkvětu; 15. Pan Nikdo; 16. Suzy
Autorovou specialitou je vytváření velice uvěřitelných postav. Nečekejte ale žádné příjemné hrdiny, se kterými budete sympatizovat. Ba naopak, v jeho knihách se setkáte s lidmi, se kterými se život nepáře a dost často se nepářou ani oni s ním. Bojují s nejrůznějšími posedlostmi, dělají věci, které obvykle zůstávají veřejným tajemstvím, stojí na okraji společnosti. Ani Simon Hinch není výjimkou. Živí se dosti pochybnými činnostmi, to však není jeho jediným prohřeškem proti morálce. A něco takového bývá dlouhodobě těžko udržitelné.
Zároveň také umí bravurně budovat napětí, a to i u takto krátkého příběhu. Při čtení se budete cítit nepříjemně. Budete takřka hmatatelně cítit, že se nevyhnutelně blíží to, co už tak nějak od začátku očekáváte, a přesto vás nakonec dokáže překvapit.
Virální životy nejspíš přelouskáte v průběhu jednoho večera, dojem ve vás ovšem zanechají poměrně dlouhotrvající. Přimějí vás polemizovat nad tím, kde je hranice mezi lidskostí a hyenismem. Budete se snažit sami sebe představit na Simonově místě a uvažovat, jak byste se asi v jeho situaci zachovali vy. Některé scény vás znechutí, z jiných vám půjde mráz po zádech. Pokud ovšem patříte mezi fanoušky gore hororů, rozhodně nebudete zklamaní. A pokud mezi ně dosud nepatříte, třeba právě po přečtení téhle knihy začněte.
Doufám, že si Felix mezi českými čtenáři najde mnoho fanoušků a že se do budoucna dočkáme překladu další z jeho knih.
"Někteří tvrdí, že tyto typy stránek pomáhají zabránit tomu, aby lidé sami chodili a páchali hrůzné činy, jiní říkají, že gore stránky jen povzbuzují lidi, aby to chtěli zažít na vlastní kůži. Nikdy jsem tu fascinaci nechápal, ale napadlo mě, že by stálo za to ji prozkoumat v rámci fikce," uvádí v doslovu novely Virální životy kanadský autor Felix I. D. Dimaro.
Webových gore stránek existuje celá řada. Skýtají drsný obsah, jehož cílem je jedno jediné: zachytit různé druhy násilí, nejlépe pak usmrcení člověka ať už rukou bližního svého, nebo zapříčiněním rozmanitých druhů nehod. Simon Hinch, hlavní postava příběhu, po nocích vyhledává výše zmíněné situace, které nahrává na svůj mobilní telefon a následně je nabízí těmto tématickým webům. Pokud má na něco takového člověk žaludek, může se jednat o zajímavý přivýdělek. Jedné noci Simon narazí na umírajícího člověka, který je obětí autonehody. Nahrávka se stane hitem internetu a Simon si přijde na slušnou finanční odměnu. Sladké opojení z úspěchu však brzy vystřídá hořká pachuť, když se proti němu spikne elektronika a postupně ho dostává do dost nezáviděníhodných situací. Simona čeká dost hektický týden.
V pořadí patnáctá Zrnka temnoty, edice kratších děl nakladatelství Golden Dog, a opět trefa do černého (teď nenarážím na barvu pleti autora, který je nigerijského původ). Pro ty čtenáře, kteří mají hluboko uvnitř sebe skrytého maličkého psychopata, bude novela neskutečně čtivá a zábavná a příběh jim uteče jako život ze smrtelně zraněného člověka. Knihu pravděpodobně přečtou na jeden zátah, aby zjistili, jak to se Simonem dopadne a jestli je karma opravdu zdarma.
"Existuje důvod, proč se doprava zpomaluje i poté, co jsou čerstvě nabouraná auta odstraněna ze silnice.... někdy se lidé prostě chtějí dívat na smrt jiných lidí."
Hlavní protagonista je odporná lidská hyena, utopená v sebeklamu a pokřivených iluzích. Je to ten typ postavy, který od prvních řádků nenávidíte, ale to lidské v nás s ní přesto umožňuje do jisté míry soucítit. Nicméně pak je tady ta potměšilá část, náš osobní hyenismus, který si pomalý rozklad života takového mizery nestoudně užívá. Ačkoli u tohoto typu postav se konec příhodně nabízí, tady mě mírná předvídatelnost i bavila.
Jelikož sám mám k nadužívání technologií odpor (opice by neměly užívat věci, ke kterým ještě nedospěly duševně) a současně mám rád, když horror využívá moderních znalostí a možností, Virální životy mě vyloženě potěšily. Tahle zrnková temnota definitivně byla mým šálkem kávy a rozhodně bych si přál číst další autorovy příběhy. Mimochodem, obálka je taky naprostý nářez!
Virální životy nabízí skvělý moderní a svým způsobem nadčasový příběh.
To, co mi dala tohle kniha, jsem tak trochu čekala od Trolla (než mě vytrollil). Výborně vybudované, zábavné čtení, kdy se těšíte, jak to osud hlavní postavě všechno vrátí.
Wau tak tohle byla radost cist.Naprosto perfektne napsany pribeh ktery dokonale vystihuje tuhle dobu kde clovek v podstate neda telefon z ruky a nataci na socialni site uz uplne vsechno..Genialne propracovana psychologie postav a fascinace v nasili odkryva skutecnou temnou stranku povahy nekterych lidi ktery sou smrti fascinovani a bez jakehokoliv projevu citu si libuji v bolesti a utrpeni druhych.Felix Dimaro je uzasny spisovatel a vypravec dokaze velice dobre nahlednout do temneho zakouti lidske mysli a ja doufam a moc si preji aby Golden Dog vydal od tohoto skveleho autora vic jeho knizek.
Tak tohle bylo hodně nepříjemné, realistické počtení. Příběh o gore reportérovi, jež ve snaze zvýšit vlastní sledovanost natočí umírajícího muže. A stane se něco divného. Telefon, jeho nedílný souputník, se proti němu spikne a začne mu ničit život. Pěkně systematicky začne kousek po kousku odhalovat jeho malá, nechutná tajemství. Tuhle novelku polknete za dvě hodinky, ale přemýšlet nad ní budete ještě pěkných pár dní, tak parádně znepokojivá je.
“Když se život zvrtl, změnil v násilí a stal se nešťastným, většina lidí se stávala buď svědky, nebo oběťmi, a jen málo z nich hrdiiny. Každý na světě, když na to přijde, je sám...
Tak tohle bylo kurva dokonalý! Jto tak moc, moc, moc znepokojivý, zvrácený a... vlastně šíleně reálný. Týpek si natáčí umírajícího chlapa a video se stane virálním. Co by se tak asi mohlo posrat? že by třeba karmička? Ani ne 100 malých stránek, co mě fakt bavily od první chvíle až do konce. Jde o opravdu dobrou a mrazivou duchařinu, byť rozsah může jednoho zmást. Nejmrazivější je ale fakt, že něco takového se děje. Každý jeden den se najdou idioti, co místo pomoci čumí a natáčí. Za mě je tohle dokonalá jednohubka!
Všechno, co potřebujete vědět k ději, je v anotaci. Nemůžu a ani nechci prozradit víc. Ale ráda bych vám řekla, že se jedná fajnový duchařský příběh, který přečtete na jeden zátah. Místy mě zamrazilo a došlo i na překvapující zvrat. A třebaže bych v závěrečné části některé věci osobně nepsala, dávám plný počet. Hlavní hrdina byl podán dobře a pořád mě překvapuje, čeho všeho jsou lidé schopní, protože si dovedu představit, že samotný základ knihy už se určitě někdy stal. A to je opravdu zoufale smutné.
Simon Hinch se toulá nočními ulicemi a prahne po velkém úlovku. Dnes to musí vyjít! Dnes natočí video, které mu vydělá slušný balík peněz. Co na tom, že jde o násilí, krev a utrpení druhých. On se neúčastní! Je jen tichý pozorovatel ve stínech noci.
Patnácté Zrnko zpracovává téma temné stránky internetu, lidského prahnutí po penězích a nerespektování morálních zásad. Hlavní aktér není přímý pachatel všech těch zrůdností. Jen je pozoruje. Fotí, točí… Musí jen zachytit poslední okamžik života člověka. Jeho poslední vydechnutí. Vždyť on nic nezavinil. Byl jen v pravý čas na správném místě. Správném? Opravdu?!
Felix I. D. Dimaro využil pro svůj příběh námět, který čtenáře nenechá chladným. Zneužívání lidského utrpení, pořizování videí o násilí, focení krvavých scén - to vše je prací gore reportéra Simona, který obstarává zábavu zvráceným lidem, kteří ji na internetu vyhledávají a moc rádi za ni i zaplatí. Ovšem to není to jediné, kolem čeho se celé Zrnko točí. Jeho telefon si začne žít vlastním životem a začíná Simonovi pomalu ničit život. Že by karma?
Autorův styl je velmi svižný, čtivý a i vzhledem k námětu je děj čtenářsky zajímavý a lákavý. Simon se z prvotního nadšení, z dobře odvedené práce, začíná ve všem plácat. Neví, co dělat. A čtenář tajně doufá, že hlavní protagonista za svou zvrácenou práci zaplatí. Že karma existuje. Je to jednoduchý námět, ale moc dobře zpracovaný. Dimaro v něm ukazuje temnou stránku člověka a zvěrstva, která se ve skutečnosti dějí, byť před nimi společnost občas raději zavírá oči a dělá, že nejsou.