Vládce džinů
Dexter Gabriel
STEAMPUNKOVÁ URBAN FANTASY Z ALTERNATIVNÍ HISTORIE Roku 1872 otevřel záhadný mystik al-Džáhiz v Káhiře portál, kudy se do světa vrátili džinové. Jejich magické schopnosti urychlily technologický pokrok lidstva a Egypt se stal světovou velmocí. O čtyřicet let později, v předvečer mírového sněmu, na němž egyptský král hodlá odvrátit hrozící válečný konflikt v Evropě, dojde v Gíze k masové vraždě. Oběti byly usmrceny s použitím magie a pachatel, záhadný muž se zlatou maskou, tvrdí, že je zmizelý al-Džáhiz a nyní se vrátil zpět. Vyšetřování se ujímá mladá, ale již proslulá agentka Fátima, zvláštní vyšetřovatelka Ministerstva alchymie, kouzel a nadpřirozených entit... celý text
Literatura světová Fantasy
Vydáno: 2023 , HostOriginální název:
A Master of Djinn, 2021
Interpreti: Karolína Půčková
více info...
Přidat komentář
(SPOILER)
Vysvetliť prečo mám s touto knihou veľký problém tak, aby recenzia neobsahovala spoilery, je pomerne zložité, ale pokúsim sa.
Začnem však tým, čo je na knihe pozitívne. Veľa toho nie je. Vládce džinu je steampunkova fantasy zasadená do alternatívnej egyptskej histórie. Hlavným a zároveň jediným pozitívom tejto knihy je zaujímavý svet. Dej sa odohráva v Káhire začiatkom 20. storočia, keď sa Egypt osamostatnil od Britského impéria. Tento svet je obohatený o prítomnosť mágie, rôznych elementálov a džinov, ktorý sa snažia integrovať do spoločnosti obyčajných ľudí a vytvoriť fungujúci samostatný štát. V rámci krajiny funguje viacero spolkov, ktoré sa snažia presadiť rôzne božstvá, od Alaha až po staré, pôvodné egyptské náboženstvá. Takto vybudovaný svet ponúka veľké množstvo možností, žiaľ, prakticky všetky ostali nevyužité.
Dej sa točí okolo vyšetrovania atentátu na vrchných politických predstaviteľov a členov jedného zo spolkov. Vyšetrovanie vedie mladá vyšetrovateľka Fátima a pomáha jej s tým nová kolegyňa Hadía. A tu prichádza obrovský problém. Približne na strane 50 sa objaví na scéne postava, pri ktorej je úplne evidentné, že za tým atentátom je ona. Už viac evidentné by snáď bolo, keby sa sama priznala. Dúfal som, že sa mýlim. Hovoril som si, že to predsa nemôže byť také jednoduché. Dvojica vyšetrovateliek na to prišla na strane 370... Dievčatá jedny šikovné... Určite sa pýtate čo sa dialo medzitým. Nič, iba jedna obrovská nuda. Dámy chodili hore-dolu po meste, bavili sa s kadekým miesto toho, aby sa trochu zamysleli nad tým, čo je úplne očividné.
Keby toto bola 200 stránková novela, tak by to ešte šlo. Aj tak by to bolo nudné, ale čítať vyše 400 strán o niečom, čo ste odhadli na strane 50, je skutočné utrpenie. Keby to bolo aspoň o tom, že atentát tej postave nevedia dokázať... Detektívna zápletka je v tejto knihe absolútne nefunkčná.
Postava Fátimy je tuctová, nezaujímavá a zle zapamätateľná. V priebehu čítania sa ani nedozvieme, že prečo sa rozhodla dať na kariéru vyšetrovateľky. Z jej minulosti tiež skoro nič. Zistil som, že autor napísal niekoľko krátkych poviedok a noviel z tohto sveta, ktoré neboli preložené. Možno je to pozadie vysvetlené tam, to však nemení nič na tom, že tu to chýba. Ostatné postavy tiež nie sú veľmi rozpracované.
Veľká škoda a premrhaný potenciál. Neodporúčam. Prečítajte si radšej Prepletené kráľovstvo, to je síce YA, ale aspoň to nebudete chcieť vyhodiť z okna.
Vládce džinů je kniha, která si zaslouží více pozornosti než má.
Jedná se o fantasy detektivku se sebevědomou a sympatickou hlavní hrdinkou. Nechyběla milá romantická linka, magie, hodně akčních situací a naprosto skvělí svět.
Já jsem spokojená.
Tahle kniha má všechno - silnou ženskou hrdinku i řadu zajímavých vedlejších ženských postav. Feminismus i kolonialismus tu rozhodně dostávají správně zabrat. Lesbická láska je vykreslená i s drobnými nedorozuměními, které vztahy mají. Vše je zabaleno do vyšetřování detektivního případu, který jako by vypadl z Pohádek tisíce a jedné noci. Ne, nejedná se o retelling žádné z nich. Pokročilá technika vyspělého Egypta se tu snoubí s magií džinů a mechanických andělů - a celé to vážně funguje!
Chvíli mi trvalo se začíst, přizpůsobit se mně neznámé kultuře, ale ten příběh funguje dobře. Má zajímavou dynamiku, tajemství a překvapivá odhalení. Nebránila bych se návratu do tohoto světa s nějakou další knihou, klidně i s jinými postavami. Ačkoliv obě agentky jsou fajn.
Knihu jsem si s velkým nadšením zakoupila náhodou v Luxoru s poukázkou v kapse a se slibem, že tentokrát si neodnesu žádnou další deskovku ani první YA fantasy sérii, co mi padne do oka, protože to je většinou sázka na jistotu a na dva měsíce mám pak s lehkým čtením vystaráno.
Tohle steampunkové fantasy plné džinů situované do Káhiry mě celkem zaujalo, takže jsem po něm chmátla a nechala si ho na později.
Jak po čase přibývaly recenze, začalo mi docházet, že o knihu pozvolna ztrácím zájem, a tak jsem se na ní po roce vrhla, než si to úplně rozmyslím.
No, vážně nejsem moc nadšená, příběh se na můj vkus příliš vlekl a moc informací mi z něj taky v paměti neulpělo, snad vyjma pár arabských výrazů pro různé typy hadříků a šátků.
Způsob psaní byl v pohodě, ačkoli to není úplně můj styl, s orientací hlavní hrdinky taky nemám vůbec žádný problém, ale podle mě detektivka, ve které vám jdou všichni na ruku a ochotně spolupracují, si ten titul zrovna moc nezaslouží, a neustálé připomínky děje z předchozí knihy, která do našeho jazyka ani není přeložená, mě taky netěšily.
Třetí hvězdičku, kterou jsem si původně chtěla zlomyslně nechat pro sebe, nakonec přidávám proto, že svět obohacený o džiny byl vlastně docela fajn, dobrej nápad, jenom to byla prostě moc nuda..
Alternativní historie, netradiční prostředí, originální magie, detektivní linka, ale i témata, které v současné době hýbou společností. To všechno, a navíc zabalené v příjemném steampunkovém hávu, zvládl zakomponovat P. Djèlí Clark ve Vládce Džinů, které pro mě patřilo mezi největší překvapení minulého roku. Proč minulého? Nejprve jsem totiž narazila na audioknihu, která mě okouzlila natolik, že jsem se rozhodla, že si knihu musím přečíst znovu a pořídit i domů. Ať už audio, nebo papírová verze, oboje stojí za to.
Vládce džinů vás zavede na začátek 20. století do Káhiry. Ta je díky mystikovi al-Džáhizovi, který v minulosti otevřel portál a navrátil do světa magii i mocné džiny, světovou velmocí. Nyní se tam má konat mírový summit, který má zabránit válce v Evropě. Jenže vše je v ohrožení, když v Gíze dojde k mnohonásobné vraždě a vzápětí se objevuje i maskovaný pachatel, který tvrdí, že je ztracený al-Džáhiz. Město je naruby, mezi lidmi to vře a mír je v ohrožení. A právě v tu chvíli se případ dostává do rukou Fátimě - mladé a neuvěřitelně nadané agentce ministerstva alchymie, kouzel a nadpřirozených entit. Dokáže Fátima případ vyřešit dříve, než události zvrhnou v katastrofu?
Tohle je za mě skrytý poklad a je velká škoda, že se se o Vládci džinů nemluví více. Je totiž až neuvěřitelné, kolik toho do jedné knihy dokázal P. Djèlí Clark nacpat, aniž by děj působil přeplácaně a na sílu. Kromě skvěle vystavěného prostředí autor naráží na rasismus, postavení žen ve společnosti a nechybí ani lgbtq+ romantická linka. Přestože detektivní linka je poněkud předvídatelná, tento nedostatek autor v jiných ohledech dohnal natolik, že mi to ani nevadilo. Za zmínku rozhodně stojí i samotné postavy, či zajímavě zapracovaná egyptská mytologie, která v kombinaci se steampunkem a počátkem 20. století funguje lépe, než bych si kdy myslela. Jop, tohle je super a doufám, že se dočkáme pokračování!
Hodnocení: 85%
Za knihu k recenzi moc děkuji nakladatelství Host.
Velice zajímavá steampunková fantasy detektivka. Rozhodně zaujala živým a parádně popsaným světem, neutuchajícím napětím, tempem a detektivní zápletkou (ač velmi lehce předvídatelnou). Autor v knize používá mnoho témat, která jsou v současné době ve společnosti (zejména té americké) velmi přetřásána. Mám na mysli zejména rasové otázky, sexuální orientace, doverzita atd. Mnoho současných děl velmi trpí tím, že veškerá tato liberální témata působí velmi nepřesvědčivě, přehnaně a "na sílu". Výslednému příběhu spíše škodí, než že by ho svou činila zajímavějším. Není to případ téhle knihy a velmi oceňuji, že se autorovi povedlo tato témata zapracovat velmi nenásilně a organicky - tedy alespoň většinou (občas to také trochu přehnal). Oceňuji také fakt, že mezi jednotlivými kapitolami je čtenář udržován v napětí a děj má velmi slušný spád.
Aby tento komentář nejel jen na pozitivní notu, tak jednu hvězdu strháván zejména za nepříliš povedený závěr. Autor se nechal unést a vygradoval fantastično až přespříliš. Takto divoký závěr mi neseděl k celkovému vyznění knihy a myslím, že by bylo lepší se držet více při zemi. Na hraně byla také posedlost oblečením, kterému je věnováno extrémně mnoho řádků. Chápu, že pro barvitě vykreslený svět je to důležité, ale i zde to autor přehnal. Některé postavy byly v knize téměř zbytečné a klišovité (dívám se na tebe Hadío). Některá setkání absolutně náhodná a zbytečná (muzikanti z New Orleans, Azíza...). Celkově těch omáčkových scén bylo více, než by se mi líbilo.
Každopádně se jedná o čtivou knihu se světem, který vtáhne, sráženou chybami, ze kterých se autor snad poučí a příště se vybičuje k ještě lepšímu dílu. Tahle kniha rozhodně neurazí (ale asi ani extrémně nenadchne) a je pro mě takovým mírným nadprůměrem.
Príbeh ma spočiatku veľmi nalákal, mal veľký potenciál k tomu, aby sa mi naozaj páčil. Ale nejak mi prišlo, že nemá dušu. Veľmi sa mi páčil ten svet, Káhira v alternatívnej minulosti, ako aj mágia a rôzni džinovia. Ale napriek tomu ma to nejak nebavilo. Nič ma nelákalo, aby som v čítaní pokračovala a často som sa pri čítaní pristihla, že mi myšlienky ubiehajú niekde úplne inde. Možno za to mohlo aj dosť veľa nových a neznámych pojmov, ktoré neboli poriadne vysvetlené, ale ktovie, asi to bola súhra viacerých okolností, možno aj toho, že pred touto knihou som čítala dve naozaj skvelé. Takisto aj vyšetrovanie mi prišlo slabé - Fátima bola síce fajn postava, ale nechápem, ako sa stala takou známou vyšetrovateľkou, lebo sa mi zdalo, že jej to až tak nejde a na kopu vecí mohla prísť skôr. Ako ináč to bolo fajn, celkom akčné, vtipné, čítalo sa to dobre, len mňa to úplne nenadchlo.
Zajímavé fantazy ze zajímavého prostředí. Detektivní linka je chabá, jak už píšou v komentářích přede mnou. Prostředí Egypta, muslimů a džinů je bezesporu zajímavé. Co mě ale dostalo, je uvedení Egypta jako světové velmoci, před kterou padají na kolena všichni vládcové Evropy a líčení postav, kde všichni Evropané jsou banda neschopných pitomců, zatímco domorodci musí všechno zachraňovat. To je takový rasismus naruby.
Osciluji mezi 3 a 4 hvězdami. Co se mi hodně líbilo a považuji to za neotřelé je doba a místo děje, Egypt, steampunk a džinové, v našich končinách poměrně originální a zajímavý koktejl.
Z čeho jsem unešená, je svět, ten nápad s propojením různých dimenzí, kdy do našeho světa proniknout bájné a pohádkové bytosti, lišící se dle folkloru daného území je prostě skvělý. Chci více knih z tohoto světa a nejen z Egypta, jedná se vlastně o nekonečnou studnici možností, kterou si autor vytvořil. Obrovský potenciál, a já smekám a tleskám!
Kniha se dotýká mnoha populárních témat jako je rasismus, feminismus, lgbtq romantická linka, vše velmi pěkně, citlivě zpracované. Vývoj postav je minimální, ale vzhledem k časovému rozpětí, ve kterém se děj knihy odehrává dostačující. Větší posun by byl jen těžko uvěřitelný.
Co ale musím vytknout a sráží to mé hodnocení je detektivní linka, která ovšem zabírá většinu knihy. Je tak banální a průhledná, až to pěkné není.
Poslední dobou zjišťuji, že se horko těžko prokousávám začátkem knížek. Netuším, zda je to výběrem, nebo mnou. Tady se opět děj do poloviny knihy vlekl. Možná to bylo až dost popisné, ale pak se to začalo postupně rozjíždět a posledních 100 stránek se moc povedlo.
Knížka mě zaujala, dej skloubený z fantasy a detektivky je zajímavým námětem a myslím, že se povedl. Určitě si ráda někdy přečtu něco dalšího.
Trochu je škoda, že knize něco předchází, je to zde zmiňované, ale bohužel není přeloženo do ČJ.
Je libo steampunkovou detektivku v exotickém Egyptě? Tak přesně to je Vládce džinů, který vás zavede do Káhiry, kde kromě běžných obyvatel se to hemží v ulicích džiny a svět je protkán magií.
Příběh má tři silné ženské postavy a autor si dobře vyhrál i s jejich oblečením. Ale nejsou to žádné slečinky a pro ránu nejdou daleko. Jako mínus beru v příběhu zmiňované případy, které se v knize ale neodehrávají. Samotný Vládce džinů je u nás jedinou přeloženou knihou autora, je to první díl série, ale i přesto v angličtině existují další novely knize předcházející.
Americký spisovateľ píšuci pod pseudonymom P. Djèlí Clark vytvoril kultúrne bohatý svet. V Egypte sa stretáva niekoľko rozličných národov. Navyše v pomerne turbulentných časoch. Nejde však len o rozličnosť názorov, ale aj vierovyznania. Staré zabudnuté krivdy tak prikrývajú aj tie novšie. Okrem toho sa hovorí aj o novom práve žien voliť, zatiaľ čo na obzore sa vynára hrozba vojny.
Je teda jasné, že do deja zasahujú rôznorodé postavy a stvorenia nielen z arabskej mytológie. Vďaka tomu je dianie okolo protagonistov pestré. Na prvý pohľad sa teda môže zdať, že dej je zatlačený trochu do úzadia. Opak je však pravdou. Tieto malé i väčšie odbočky základnú príbehovú líniu práveže rozvíjajú. Zároveň pomáhajú skryť fádnosť zápletky i neprekvapivú predvídateľnosť jej vývoja.
Napriek všetkému totiž autor hovorí hlavne o jednom o moci a o tom, čo je ten či onen (nielen) človek ochotný urobiť, aby ju získal. V tomto smere bude mať čitateľ miestami pocit, že niečo podobné už niekedy čítal a pravdepodobne nebude ďaleko od pravdy. Obdobne pôsobí aj ústredná detektívna zápletka.
Román začína brutálnou vraždou členov tajného spolku. Väčšina čitateľov už od prvých strán bude tušiť, kto je za to zodpovedný. V polovici si bude svojou teóriou takpovediac istý. Čiže odhalenie páchateľa nezapôsobí ako veľkolepé prekvapenie. Autor sa ale, našťastie, nesnažil nikoho ohúriť. Miesto toho sa sústredil na detailné opisovanie toho, ako vyšetrovanie vnímajú rôzne postavy.
V prvom rade hlavná hrdinka a vyšetrovateľka Fátima. Sympatická a pomerne svojrázna agentka ministerstva. Vykreslená ľudsky, nedokonalo, ako niekto, kto je schopný priznať svoju chybu a ospravedlniť sa za ňu. Aktérov uprostred diania je ale omnoho viac, napríklad Fátimina nová spolupracovníčka alebo jej romantická partnerka. Tiež sa tu objavia zástupcovia polície, ale aj pozostalí obetí hrozného masakru. No a v neposlednom rade nespokojní a vystrašení obyvatelia mesta, ktorých je jednoduché zmanipulovať. Stačí im sľúbiť lepšiu budúcnosť. Textom sa teda premieľajú aj silné emócie a všetko so všetkým súvisí.
Čitateľ teda na stránkach nájde mnoho tém i postáv, k tomu sa pridajú aj prvky rôznych žánrov. Na konci sa však dá skonštatovať, že bez ohľadu na bohatosť a farebnosť kulís ide o svojho druhu sociálnu sondu. Sledujeme totiž osudy obyčajných ľudí na pozadí ďalšej veľkej krízy. Je už však na čitateľovi, aby sa rozhodol, či to všetko môže ľudstvo posunúť vpred.
V knihe Vládce džinů vyskladal autor mohutnú kultúrnu mozaiku. Jeho aktéri majú svoju minulosť a okrem vlastných problémov musia čeliť aj spoločenským predsudkom a starým krivdám. K tomu sa pridá takmer až stereotypná zápletka. Jej ošúchanosť ale zakrývajú čiastkové sociálne orientované drámy. Vďaka tomu ide o príjemné a svižné rozprávanie. Najviac ho však ocenia tí, ktorí nad prečítaným radi premýšľajú.
Alternativní reality ze začátku 20. Století. Egypt je světovou velmocí, díky otevření alternativních světu a vpuštěni magie do našeho světa. Vpuštěni magie způsobilo, že různé po zeměkouli se objevují nadpřirozené bytosti. V Egyptě jsou to džínové, kteří sebou přinesli obrovský rozvoj techniky a vědy.
Ale co když se najde někdo kdo jich chce využít pro svoje vlastní účeli. Agentka Fatima, agentka Hatia a jejich přítelkyně, musí urychleně odhalit podvodníka a vraha a zastavit tak jeho plán.
Krásná oddechová kniha. Kombinace fantazi, detektivky a dobrodružství. Díky bohu jednodílná
Knihu jsem pak nakonec napůl poslouchala napůl četla. Ke knize nemám výtku, dobře se to četlo ale hůř se mi to poslouchalo. To bylo asi po druhé co mi hlas ke knize neseděl.
Docela zajímavý to bylo a pěkně se to četlo. Je to originální svět alternativní Káhiry počátku 20. století, kde nejen ožijí Pohádky tisíce a jedné noci, ale přičinliví džinové začnou obratem vyrábět mechanické pomocníky a automaty plné tikajících ozubených koleček a hřídelek. Staré egyptské bohy to klapání ovšem budí ze spánku a tak taky začnou vystrkovat rohy a drápy ze sarkofágů. A jelikož jsou to všechno loajální občané, Egypt se díky nim osvobodí od anglické nadvlády a stává se z něj pomalu nové centrum moci. Je to čtivě a občas i vtipně napsané, a ten arabsko-egyptský svět je na téhle knížce to nejlepší, to jsem si fakt užíval.
To ostatní už mi tak nesedlo. Dějově jde vlastně o detektivku, a ta zas tak moc skvělá není. Dál se tu dost řeší současná populární témata, tedy otroctví, kolonialismus, LGBT a podobně, a já jsem na angažovanou prózu už od mládí dost alergický. Ani postavy mi nijak k srdci nepřirostly, jsou jakési schematické a hlavní hrdinka Fátima mi už někdy připadala skoro jako karikatura.
Takže za ten zajímavý svět dám 5 hvězdiček, za slabší detektivní zápletku a přemíru agitace na úkor příběhu zase něco seberu a vyjdou mi 3,3*.
Autor v knize vytvořil hodně zajímavý svět. Nečekala jsem detektivní zápletku, ale ve výsledku mi to vůbec nevadilo a naopak vyšetřování s džiny, mě moc bavilo. Jediné výhrady mám k délce knihy, byly místa, kdy mi příběh připadal malinko zdlouhavý. 3,5*
Než jsem začala číst, vůbec nic jsem si o knize nezjišťovala a nevěděla jsem, do čeho že se to pouštím. Nicméně jsem byla mile překvapena. Je to taková detektivní fantasy z alternativního historického Egypta. Úplně něco jiného, než co jsem dosud četla, hlavně i kvůli prostředí, kde se příběh odehrává.
Postavy byly sympatické a zábavné, exotické prostředí s prvky steampunku dodalo hodně na zajímavosti.
Na plný počet hvězd to za mě nebylo, něco mi v knize pořád chybělo a začátek měl pomalejší rozjezd, ale za přečtení to určitě stojí.
Audiokniha mi několik večerů sloužila jako uspávací hlas místo Šeherezády. Největším přínosem bylo, že jsem neměla tušení, co to je za příběh a proč by měl být vyprávěn. Když už tedy jde o džiny. A protože mě to současně ani extra nezajímalo, ani extra nedráždilo, uspávalo to skvěle.
Fantasy detektivka, steampunk a alternativní historie…
Zní vám to dobře?
Tak si k tomu ještě přidejte úžasnou atmosféru Egypta, kapku feminismu a spoustu akce!
P. Djèlí Clark napsal několik oceňovaných novel a Vládce džinů je jeho první román, který ceny sbírá taktéž.
A není se čemu divit.
Je to originální, nemá to hluchá místa má to silné ženské hrdinky, které vás budou bavit a budete jim fandit od začátku až do konce.
Zápletka je poměrně jednoduchá a nejsou tu nějaké výrazné odbočky. Nicméně to má celé takový drive, že to ničemu nevadilo.
Pokud vás láká zkusit něco jiného, něco co se odehrává mimo Evropu, tak Vládce džinů je přesně pro vás.
Alternativní historie? Detektivka? Egypt? Steampunk fantasy?
To by mohlo být přesně pro mě, říkala jsem si. Když jsem knihu rozečetla, řekla jsem si, že mě asi baví. Na začátku totiž velkej tajem a pak totální masakr. Všichni jsou mrtví, Dave.
Zábava, dokud nepřišla Fátima, agentky ministerstva alchymie, kouzel a nadpřirozených entit. To je ta v bílém obleku, co ráda kouká ženskejm pod sukně v Zeppelínu. Samozřejmě je to ona, kdo musí ten prapodivný masakr vyřešit. Dostane otravně nažhavenou parťačku Hádii, co nemá pro zábavné historky hluboko do kapsy, to abychom si už tak štiplavé jídlo okořenili ještě o nepovedené bratránky a klasické buddy krimi může zakusit nové kulisy prostředí rozrůstající se Káhiry, kde na na tržištích a v slumech můžeš potkat prohnané džiny, ifrity, ale i spoustu dalších neuvěřitelných kreatur, kteří rádi pijí kávu, sází na velbloudí dostihy a při poslechu jazzu takňák upozorňují na to, že rasismus není košér a že feministickej progress je vrcholu blíže než tvoje manželka, byť se hodně snažíš. Detektivní linka uplně dech nevyrazí, ale celkově příběh působí jako dobře vymyšlené peklíčko pro všechny fandy klasických egyptských mýtů. Problém u mě nejspíš nastal ve chvíli, kdy jsem si uvědomila, že je to celé pokrouceným odrazem klasické anglické detektivky a těm já na chuť nepřišla. Občas i ten humor působil tak nepřirozeně a občas i nějaká ta postava (Hádia) byla plytká jako talířek pod šálek. Naštěstí - v téhle knize je tím hlavním hrdinou město samo a druhý housle hraje jeho životní tempo. Tím uznávám, že má pan Clárk představivosti nadmíru a že to celé má obrovský potenciál. Ale. Tam někde uprostřed té přelidněné Káhiry, tamhleten plechový enuch, to jsem já. Protože jsem si myslela, že se mi dostane aspoň trochu emocí. Navíc mi vůbec neseděl styl psaného textu. Já snad po Hamnetovi svůj hlad po nádheře textové ve fantasy neukojím. Asi si skočím do jiné sekce... Za dvě a půl z pěti hvězd, protože jsem bad robot :D
Tuhle knihu jsem objevila v Audioteka klubu a to jsem teda byla překvapená, co skvělého se mi dostalo do ucha
Zde seznam prvků, kterým vás doufám přesvědčím ke čtení, protože řekneme si to narovinu - směs originálnějších témat jsem v knize už dlouho neviděla:
- Feminismus
- Detektivní zápletka
- Egypt - Káhira, Džinové
- Roboti a jiné technologické vymoženosti
- Queer vztah
- Boj s vyšší moci
Propojení historického charakteru Egypta a futuristických technologií bylo nečekaně osvěžující. Naprosto jsem si zamilovala Fátimu i její romantický vztah se Siti a stejně tak se mi už od začátku líbil její pracovní vztah s agentkou Hadíou, i když ke společné symbióze měly hrbolatou cestu. Párkrát jsem sice ztratila nit příběhu, ale přisuzuju to tomu, že jsem poslouchala audioknihu...