Vojna svetov
Herbert George Wells
Najznámejšia kniha svetového sci-fi autora je dramatickým príbehom okupácie Zeme mimozemšťanmi, ktorých planéta už bola preľudnená, preto pre seba hľadajú nové územia. Ťažiskovou lokalizáciou deja je Londýn, kde vypukne neúprosná panika a boj o preži tie pred neznámymi smrtonosnými zbraňami. Zakladateľ modernej sci-fi literatúry nimi vniesol do hry vtedy ešte neznáme laserové zbrane. Panike prepadla i armáda. Román je písaný takmer dokumentárnym štýlom, možno povedať, že ide o denník hlavného hrdinu, ktorý udalosti mapuje cez prizmu osudu jednotlivca a jeho blízkych v katastrofickej, maximálne vyhrotenej situácii. Tá odhaľuje charaktery hlavných postáv v medzných situáciách a strháva vírom neočakávaného druhu nebezpečenstva. Hoci od Wellsových čias pribudlo množstvo podobnej katastrofickej sci-fi literatúry, Vojna svetov si svojou prelomovosťou vydobyla zaslúžené miesto medzi klasickými dielami. 1. slovenské vydanie.... celý text
Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: 1933 , BibliothekaOriginální název:
The War of the Worlds, 1898
více info...
Přidat komentář
Padá hvězda z nebe,něco si přej !
Ona to nebyla hvězda,bylo to něco,co si nikdo nepřeje !
Ono se to stalo.Nic už nebylo jako dřív.
Zpočátku si lidská důvtipnost dokázala poradit,měli jsme navrch.
Lidstvo se svojí kamarádskou povahou,už si obrazně chtělo podávat ruce ...
Tak nadsázky stačilo i falešného smiřování.Tenkrát lidi jednoduše dostali na prdel.
Na konci zbyla hrstka a šlo o holou ( ) holý život !
Přežití a atmosféra,že se to skutečně stalo.
Může působit archaicky,ale to vůbec nevadí,ba právě naopak.
Zmrzlina co studí,ale stejně ji dáte celou.
To zasazení má šmrnc.V dnešní době,kdy není těžké zavadit o kdejaké klišé,působí svěže.
Moderně i novátorsky přesvědčivě.Přímočaře čtivě i napínavě.
V rámci žánru má jistě stěžejní místo.
Klasika každým chapadlem.Nepochybná laserová šleha,zárověn emzácký pilíř,ze kterého bylo mnohokrát půjčováno.
Někdy nešlo nevzpomenout na Wyndhamovy trifidy,Čapkovy mloky.
Taková ta reportážní strohost,nebo zápisky v nějakém deníku.
Zápletka jako kulisa,kořeněná lidským údělem.
Dobrých i zlých stránek.Temných osudů i optimistických vizí.
Plus ten pocit,co by se stalo,kdyby ... ?
... asi bych se (p) do gatí :)
Knihu jsem si poslechla a musím říci, že opravdu zážitek, knížce to přidá na dramaticnosti a když vezmu, kdy byla napsaná, moc se mi to líbilo.
Příběh na svou dobu neuvěřitelný. Škoda jen strohosti vyprávění. Představovala bych si barvitější a podrobnější líčení. 3 a půl hvězdy.
Více jak sto let stará kniha o prvním setkání s mimozemšťany řeší otázky spojené s vyhlazením lidstva, naprostou nepřipraveností na jakoukoliv katastrofu, špatností, morálkou na jedné straně, statečností a lidstvím na straně druhé. Jak nadčasové.
klasika a etalon žánru, kniha vizionářská a přes viktoriánské reálie má stále co říci. dočkala se mnoha divadelních, rozhlasových a filmových zpracování, ale zdaleka nejvýše hodnotím polský film z osmdesátek " Wojna światów - następne stulecie", 1981 (a považte - ten šok kdy jsem na jaře 89 shlédl v klubovém kině něco tak "protisocialistického", čili tak jednoznačně a bez jinotajů protitotalitního).
Zajímavý náhled do devatenáctého století. Z dnešního pohledu najdeme v knize spoustu nedůsledností a přešlapů. Pokud na román ovšem koukáme s vědomím, že byl napsán v době, kdy lidé běžně jezdívali na koních a v kočárech, je to neuvěřitelně odvážné dílo. Velmi mě bavilo sledovat autorovu představu toho, jak by lidstvo reagovalo na mimozemskou invazi. Zaujalo mě, jak se vše dělo velmi "pomalu" - alespoň dnešní optikou. Lidé se až několik dní po přistání prvního modulu dozvídají o Marťanech z novin. Popis "zběsilého" úniku na kárách a povozech je skoro úsměvný. Kombinace Viktoriánské éry a vyspělé mimozemské technologie je vskutku velmi osvěžující a neobvyklá a chvílemi jsem neměl daleko k tomu, abych se ocitl v nějakém steampunkovém světě.
Film jsem viděla, moc se mi líbil a netušila jsem, že předloha je z tak dávné doby. Tohle miluju. Když čtu něco tak starého a překoná to tak svou dobu. Jak autor popisuje okolí, oděv a celkově všechny okolnosti, které jim tehdy přišly normální. Číst to v 21.století a nechat se přenést do té doby je okouzlující. A přidaná hodnota perfektního sci-fi, 5* !
H. G. Wells byl zjevně obdařen velkou dávkou fantazie, která mu pomohla už v r. 1898 vytvořit tento zajímavý a ve své době asi dosti ojedinělý příběh, a stejně tak mu nechybělo vypravěčské nadání, aby byl příběh náležitě čtivý a čtenářsky přitažlivý. Nelze se divit, že jeho rozhlasové zpracování v r. 1938, mající formu fiktivní reportáže, vzbudilo mezi posluchači paniku, že skutečně došlo k invazi Marťanů. Knihu jsem četla již v minulosti, viděla jsem též filmové zpracování a nyní jsem si dala audioverzi v podání Martina Preisse. Jeho interpretace byla rovněž skvělá. Určitě se podívám i na další díla tohoto autora.
A true masterpiece of a visionary man, who - in this probably most famous work of his - depicts human as a fragile being and mankind as still-evolving consiousness, instead of some UFOs attacking Earth from the Mars, as it may seem at first sight... O:)
Herbert George Wells byl svým způsobem vizionář, který stál u zrodu několika směrů sci-fi. Válka světů nezahlcuje čtenáře technologickými novinkami, ale pracuje s lidskou reakcí na neočekávaný podnět (útok mimozemšťanů). Ve své době to muselo být naprosto originální a překvapivé dílo. V dnešní době, kdy se točí filmy typu Vetřelec, Star trek, Star wars atd., se knížka jeví jako velmi krotký pohádkový příběh na dobrou noc. Není to špatně, jen je potřeba se na knížku dívat i v těchto historických souvislostech.
Civilní válka světů? Do posledního kousku ryze britský přístup k mimozemské invazi? Více než 120 let starý text, který je ale v mnoha ohledech stále aktuální? Pro mě velmi příjemné překvapení. Znal jsem nedávnou filmovou adaptaci i historii známého rádiového vysílání*, ale původní knižní předloha za nimi mnoho nezaostává. Jasně, je to z Viktoriánské doby, kdy bylo mnoho věcí jinak (Britské impérium, role žen, technika...), ale základní lidské chování se očividně (nejen v literatuře) mnoho nemění.
* ...were presented as a series of news bulletins, often described as having led to outrage and panic by listeners who believed the events described in the program to be real. However, later critics point out that the supposed panic was exaggerated by newspapers of the time, seeking to discredit radio as a source of news... víc viz Wiki
Skvělá kniha, která mě chytla hned od začátku. Občas mi přišly některé pasáže příliš zdlouhavě popsané, ale navazovalo to perfektně. Nadčasové dílo, které mi chvíli připomínalo reportáž o události, která se opravdu stala. Bylo to uvěřitelné jako skutečnost.
(SPOILER) Musím říci, že dříve než jsem četl tuto knížku, tak jsem viděl její filmovou adaptaci od Spielberga v hlavní roli s Tomem Cruisem, takže jsem měl již jistá očekávání. Knížka dopadla skvěle, skutečně výborné dílo a dodali potřebné následné informace o dění, které následovalo po vymření Marťanů. Poslední kapitola je naprosto esenciální a je škoda, že nebyla promítnuta do výše uvedeného filmu.
Film Válka světů s Tomem Cruisem miluji a náhodou jsem nedávno zjistila, že předloha je stará více než 120 let! Hned jsem si to vměstnala do mého čtecího plánu a nemůžu říct jinak, než je to opravdu nadčasové dílo.
Poslouchala jsem jako audioknihu a moc neočekávala. Ale příběh byl docela moderní a nadčasový. Útok z Marsu a sami Marťané vzbuzovaly opravdu strach. Je znát doba vzniku, ale příběhu to neškodí. Povedené.
Překvapilo mě, jak je to moderně napsané. Nebýt některých reálií, mohlo by se to odehrávat nyní. Skvělé vyprávění, čtivé, má to šmrnc.
Jak jsou některé knihy nadčasové! Takový text bude fungovat kdykoliv. Vítěznému živočišnému druhu, který už si porobil všechny a všechno a co neporobil, to vyhubil, se začne dít něco podobného. Popisy CO přesně se mu začne dít, jsou naturalistické a když čtenář nechá ještě trochu působit představivost, není to zrovna četba na dobrou noc. Ta zvědavost i obava, co s tím/těmi, co k nám "spadnou z Marsu", se táhla ještě do mého mládí. Potom Mars nahradil SARS a jedeme dál. Ten ustavičný BOJ je věčnější než Lenin.
Kniha byla čtivá a zajímavá a nenechala mne ani chvilku vydechnout. Znám filmové zpracování, které je zasazeno do dnešní doby, což mi je bližší, ale toto mělo rozhodně větší atmosféru. Kniha byla zajímavá a četla se dobře.
Wells je velmi dobrý vypravěč a kniha je opravdu velmi bravurně napsána.
Je to klasika, kterou by si měl přečíst každý a jsem ráda, že mám knihu doma, určitě si ji ještě v budoucnu přečtu znovu.
Štítky knihy
zfilmováno mimozemské civilizace Marťané invaze mimozemšťané rozhlasové zpracování viktoriánská fantastika mimozemská invazeAutorovy další knížky
2005 | Válka světů |
1992 | Stroj času |
1990 | Neviditelný |
1928 | Ostrov doktora Moreaua |
1927 | První lidé na Měsíci |
No, tedy, čekal jsem více...
Nechápejte mě špatně, to není žádné mé zmlsání dnešními akčními filmy či literaturou - klasická díla a zakladatelé žánru se u mě většinou těší veliké oblibě - ale tady mi něco velmi chybělo.
Samotný námět je (ač toto slovo absolutně nenávidím) nadčasový. Invaze odkudsi právě ve chvíli, kdy lidstvo nabyde pocitu své nadvlády nad vším, je prostě věčné téma. V době vzniku knihy, kdy měli lidé všeobecný pocit, že středověké války mezi jednotlivými národy či náboženskými skupinami jsou minulostí, netuše, že je v budoucnu čekají ještě minimálně dvě velmi brutální, snad pak ještě více.
Ovšem samotné zpracování mě zklamalo. Příběh je vleklý, nepříliš akční - v určité části se z něj stane v podstatě jen dlouhý popis přesunů velkých mas lidí - a nedokázal ve mě vyvolat ten skutečný pocit úzkosti.
Naopak za nejzdařilejší považuji úvahové pasáže, ať už část s knězem nebo předzávěrečnou s dělostřelcem o budoucnosti lidstva. Kdyby autor více rozvinul takové kusy textu nebo naopak více zahustil děj, mohl by se mi výsledek zřejmě líbit o něco více. Takhle je to od všeho trochu a pocity jsou u mě spíše rozpačité...