Vrah malých pastýřů
Douglas Starr
Na případu sadistického vraha Josepha Vachera, který koncem 19. století rozséval strach na francouzském venkově, autor dokumentuje zrod soudní medicíny, antropologie, psychiatrie a dalších oborů, jež dnes při řešení zločinů vyšetřovatelům běžně pomáhají. Čtenář může sledovat Vacherovu několikaletou krvavou cestu po Francii, události vedoucí k jeho dopadení a zvraty v soudním procesu, o němž tehdy noviny denně psaly a o nějž se zajímaly miliony lidí.... celý text
Literatura naučná Historie
Vydáno: 2013 , Beta-DobrovskýOriginální název:
The Killer of Little Shepherds: A True Crime Story and the Birth of Forensic Science, 2010
více info...
Přidat komentář
Příběh ubožáka Vachera mi v podstatě až tak zajímavý nepřišel. Mnohem zajímavější je právě sledování zrodu forenzních věd a bádání profesora Lacassagneho kterej byl teda velkej frajer, klobouk dolů. To jak se pátralo v tuhle dobu je vždycky zážitek. Pokud tahle tématika někoho zajímá, tak to musím doporučit.
Velice dobre napsana kniha o zrodu forenznich ved ve Francii.Soubezne sledujeme zivot jednoho ze seriovych vrahu.Je neuveritelne, v jakych podminkach museli patologove pracovat.
Vrah malých pastýřů je velice zajímavá kniha. Ačkoli nejde o román, četla se mi podobně snadno a stejně jako u leckterého detektivního románu jsem se při čtení ocitala v napětí. Popisy Vacherových činů se střídají s kapitolami, dokumentujícími zrod forenzních věd. Jedinou slabinu, za kterou ovšem autor nemůže, vidím v nedbalé redakci. Například na straně 74 je tristní chyba ve shodě přísudku s podmětem (tisíce lidí si "prohlížely", nikoli "prohlíželi"), na straně 295 je uveden špatný letopočet (Vacher byl popraven roku 1898, nikoli 1989) a na straně 319 stejně tak (Lombroso těžko mohl jet navštívit Lva Nikolajeviče Tolstého roku 1987, jelikož v tu dobu byl Tolstý již 77 let po smrti, nemluvě o tom, že sám Lombroso by musel po 78 letech vylézt z hrobu). Přesto knize dávám plný počet hvězd, jelikož co se informací a čtenářského zážitku týče, předčila moje očekávání.
Nejdřív jsem se bála, co se mi to dostalo do rukou. O sériových vrazích jsem načetla dost faktické literatury, proto jsem si říkala, že zrovna příběh Vachera rozepsaný na tolika stranách bude na psychiku i žaludek až dost. Ale k mému velice milému překvapení nejde o klasické popisování a tu jednu chybu, která obvykle vede k dopadení pachatele. Tady jde pouze o ilustrační příběh na pozadí vzniku forenzních věd. Bylo to nesmírně zajímavé a poučné. Knihu jsem i přes její rozsah (a zápočtový týden:) zvládla přečíst během pár dní. Pokud se někdo zajímá o tuto problematiku, nemohu než doporučit.
Tenhle kousek není na jedno zhltnutí. Střídají se v něm kapitoly o vzniku forenzní medicíny a o jednom psychopatovi. Psáno čtivě, fakta podána srozumitelně. Dobrá věc.
Z části románová a z části dokumentární kniha o vzniku forenzní medicíny. Připomnělo mi to seriál ''Dobrodružství kriminalistiky''. Zajímavá kniha.
Kniha obsahuje spoustu informací o vývoji forenzních věd, a proto by si ji měli přečíst všichni zájemci o dějiny kriminalistiky.
Úplně mi nevyhovovala forma, kterou je psaná. Střídají se epizody ze života sérového vraha a episody z forenzních věd, které spolu zdánlivě vůbec nesouvisí.
Zajímavá fakta ale tento nedostatek poměrně dobře vyrovnávají.