Vraždy s monogramem
Sophie Hannah
Hercule Poirot (Sophie Hannahové) série
1. díl >
Druhé vydání celosvětově úspěšné detektivky. Vraždy s monogramem odstartovaly v roce 2014 – se svolením dědiců Agathy Christie – sérii nových případů Hercula Poirota z pera Sophie Hannah. Zaznamenaly celosvětový úspěch a autorka k nim přidala další dva příběhy – Zavřenou truhlu (2016) a Záhadu tří čtvrtin (2018). Spletitá detektivka zasazená do Londýna 20. let minulého století začíná v okamžiku, kdy si slavný Belgičan užívá v kavárně poklidnou večeři. Tu naruší příchod nervózní mladé dámy, jež se mu svěří, že je v ohrožení života, a uteče. Několik hodin poté se Poirot dozví, že v luxusním hotelu došlo k vraždám tří hostů – v ústech každého z nich se našel manžetový knoflíček. Může mít jejich smrt souvislost s chováním vystrašené ženy z kavárny? Zatímco se Poirot pokouší propojit bizarní kousky ďábelsky chytré zločinné skládanky, plné falešných stop a snadno přehlédnutelných detailů, připravuje se další hotelový pokoj pro čtvrtou oběť…... celý text
Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: 2019 , KalibrOriginální název:
The Monogram Murders, 2014
více info...
Přidat komentář
Řekl bych, že taková klasická detektivka s Herculem Poirotem. Nikdy jsem asi nebyl úplný nadšenec tohoto typu. Už to není od Agathy Christie, ale Sophie Hannah to pojala úplně stejným stylem psaní. Složité, dlouhé, zapeklité vyšetřování vražd s úspěšně vyřešeným koncem. Tečka
Tak trochu jsem váhala s hodnocením. Detektivní příběh je docela dobrý. Jenže to není Agatha a Poirot už vůbec ne.
Nejdřív se to tak zajímavě rozjelo, ale motiv a rozuzlení to zazdily. Včera dočteno, a dnes už nevím,jak to bylo.
Neuvěřitelně překombinovaný příběh s nesympatickými postavami. Poirot byl vždy výstřední, ale Poirot Sophie Hannah je protivný a někdy až, odvažuji se říct, hnusný. Chová se jako trucovité malé děcko, a to včetně vztekle zrudlého obličeje. Už jenom zadupat nožkama. A Catchpool? Na něj se vskutku hodí "ještě větší blbec, než jsme doufali". Vedle něj byl i inspektor Japp Einstein. Catchpool nesnáší mrtvoly, nesnáší stromy, nesnáší vesnice, nesnáší hřbitovy, nesnáší portréty, nesnáší debaty o vraždách... Jak se takový zamindrákovaný idiot mohl stát inspektorem Scotland Yardu, je mi záhadou. Vskutku tam museli trpět velkým nedostatkem kvalitního personálu, pokud to někdo jako on dotáhl na pozici vyšetřovatele zločinů. No prostě hrůza. S jistotou mohu říct, že toto byla moje první a rozhodně poslední kniha o Poirotovi od této autorky. Agatha Christie se musí obracet v hrobě.
Audiokniha, dalo se. Ve čtené knize bych to nedala.
Jediné pozitivní bych hodnotila zápletku. Bohužel vyšetřování a objasňování hrozně zdlouhavé. Děj značně překombinovaný, až se v tom člověk úplně ztrácel.
To se opravdu nepovedlo!
Jak již bylo zmíněno mnohokrát, detektiv Catchpool je snad nejhloupější detektiv na světě - podobnost s kpt. Hastingsem je nešťastná, neb Hastings nebyl detektiv a tudíž jeho naivita byla spíše úsměvná :). Poirot je zde vystihnutý vcelku dobře, i když spousta věcí vás hned praští do očí (káva?!). Knížce by určitě prospělo, pokud by nebyla tak zdlouhavá a utahaná, zápletka překombinovaná a všechno se neopakovalo pořád dokola... poslechnuto jako audiokniha, jinak bych ji už dávno odložila :). Dám šanci i dalším dílům, neb je to těžké navázat na Agathu, ale prostě... čekala jsem víc.
Občas Poirota docela vystihla, občas ne. Příběh a psychologie postav bohužel stojí za starou bačkoru. Překombinovaný děj, nepravděpodobný vývoj událostí a jednání osob, to všechno je tam bohužel na denním pořádku. I tak se tam ale našlo pár zajímavých momentů.
Po případu s Poirotem napsaném po smrti Agathy Christie jsem sáhla omylem, ale řekla jsem si, že za zkoušku nic nedám.
Sophie Hannah do příběhu přidává absolutně nemožného a nekompetentního detektiva Catchpoola, který je hlavní postavou, přičemž je vám celou dobu divné, jak je možné, že ještě pořád pracuje u Scotland Yardu, když není schopný nic vyřešit. Případ začíná tím, že se v hotelu najdou tři mrtvá těla. Co udělá Catchpool, když ho pošlou na místo činu? Přijde tam a udělá se mu blbě, tak to odloží a jde do hospody. Nikomu o tom samozřejmě neřekne a nechá to být.
Když začne případ konečně řešit, vůbec mu to nejde, a nebýt Poirota, který udělá všechnu práci za něj, by ho v životě neuzavřel.
Poirot se chová v zásadě tak, jako v knihách od Christie, i když pořád působí jako jeho parodie. Zkrátka jde z příběhu hrozně cítit, že to není ono.
Celkově z Vražd s monogramem nejsem nijak zvlášť nadšená, ale ani vyloženě zklamaná. Solidní, ale nepotřebná kniha o Poirotovi.
Tak až do konce knihy jsem čekala, jak to vlastně bylo a proč to tak bylo :D kniha se mi líbila, určitě pokračuji na další dílo autorky.
Podlehla jsem koupila a přečetla - byla to velká chyba - vyhozené peníze - příběhům, které napsala Agatha Christie se to ani nepřibližuje. O koupi dalších jsem už ani nepřemýšlela.
Kniha se mi líbila. Akorát se nemohu stále smířit s tím, že v této sérii Hercule Poirot pije kávu místo svého bylinného čaje.
No, to je teda pěkná slátanina. Tentokrát jsem nešla popořadě, takže mám srovnání se Zavřenou truhlou, která mě sice taky nijak zvlášť neuchvátila, ale měla trochu víc smyslu. Zatímco v Zavřené truhle mi Poirot pripadal spíš zbytečný, tady měl svoje standardní Agathovské sólo. Ale ani to nepomohlo, aby se mi knížka víc libila.
Až příliš překombinovaná detektivka, navíc se spoustou zbytečné výplně spočívající v opakovaní již uvedených faktů, rovněž postava Hercule Poirota mi připadla značně odbytá. Mé hodnocení třemi hvězdami považuji spíše za hodně mírné.
Mám ráda serialy Poirota i Christie ale tahle knížka mi vůbec nesedla. Vůbec jsem se nějak nemohla začíst, přemýšlela jsem jak se vlastně dej odehrává a při rozuzlení jsem byla zmatená. Asi je pro mě lepší to vidět takové příběhy než je číst.
Jest to poněkud překombinované a zbytečně složité. V jednoduchosti a rafinovanosti "jest" krása. Šlo by vcelku o slušnou detektivku, kdyby tam nebyla ona komická parodie na Poirota. A proč tak divně mluvil? Je to vada překladu nebo ona zpitvořená řeč vznikla už u originálu? A proč pořád říkal "jest"?
Přiznám se, že jsem si Vraždy s monogramem střihla jako audioknihu, jsou věci, které snese ucho líp než oko.
Přitom k úspěchu tohoto příběhu stačilo, kdyby tam nebyl Poirot. Uznávám, že netuším, jak by se s tím Catchpool vypořádal sám, ale kdyby měl jiného parťáka, tak bych si celý příběh užila mnohem víc. Ale ať nejsem jen škarohlíd, byly momenty, kdy jsem byla opravdu napnutá jako struna.
Autorovy další knížky
2015 | Pusinka |
2014 | Vraždy s monogramem |
2022 | Dokonalé děti |
2015 | Bludná sdělení |
2008 | Ztráty a lži |
Nechala jsem se zatáhnout do příběhu s Herkulem Poirotem, který je ale jiný, než ho znám. Příběh byl plný, ale hodně plný dialogů, lehkého chaosu, ale i tak, jsem ho neodložila a byla jsem zvědavá, jak to vlastně bylo. Hodnotím 3,5 hvězdičky.