Vražedná tajemství a další příběhy
Neil Gaiman
Ultimátní sbírka komiksů nakreslených podle povídek Neila Gaimana! Najdete tu příběhy, které v zahraničí vyšly v mnoha různých knihách, všechny pěkně pohromadě. Příběhy tvůrce Sandmana adaptovali takové komiksové veličiny jako P. Craig Russell (příběh Vražedná tajemství), Michael Zulli (Cena, Dcera sov, Fakta v případě zmizení slečny Finchové) či James Bolton (Harlekýnův Valentýn). Dozvíte se, jak je důležité mít kočku, zúčastníte se vyšetřování vraždy anděla, dojde na nadpřirozenou love story i podivnou atrakci. Mistr městské fantasy otvírá svůj krám. Neváhejte a vstupte!... celý text
Literatura světová Komiksy Fantasy
Vydáno: 2016 , CrewOriginální název:
Murder Mysteries, 2002
více info...
Přidat komentář
V určitých momentech je Neil Gaiman fantastický, ale jeho sofistikované pointy mě občas pěkně ser... – pardon, dráždí. Buď jsou nijaké, nebo u nich mám neodbytný dojem, že mi něco uniklo. Každopádně jeho síla je v letmo zachycených detailech, v nichž úžasným způsobem vystihne důvěrně známé emoce. Vizuálně povedené je všechno, každý jeden z výtvarníků mě vtáhl do děje a to jsem měl u některých historek problém si na kresbu zvyknout. Vesměs oceňuji, jak scénáře fungují; přestože leckdy jde o adaptované povídky, jsou srozumitelné i bez znalosti původního textu, což je skvělé.
Album Vražedná tajemství a další příběhy je hodně o pocitech a atmosféře, což se u delších komiksů trochu potýká s dějovou nevyvážeností, avšak u kratších je tomu přesně naopak. Působí daleko lépe, než mnohonásobně delší série. V próze to u něj mám paradoxně naopak, což mi jen potvrzuje, že tenhle autor si zaslouží častější čtení, aby mu jeden přišel na kloub. Osobně u mě nejvíc bodovala Cena a potom Vražedné tajnosti.
Nebylo to špatné a nebylo to ani nijak oslnivě dobré. Bylo to, bohužel, značně zapomenutelné. Obzvlášť Dcera sov a eponymní Vražedná tajemství kolem mě proplula jak papírová loďka v řece krve. Harlekýnův Valentýn by o něco zajímavější, leč mi pro změnu nekonvenovala vizuální stránka (se mi taky nikdo nezavděčí, co?). Cena a slečna Finchová celý svazek zachraňují, kočkám bez ohledu na tvar zubů zdar!
Kresba u všech povídek je fajn a první dvě povídky mě bavily (přestože z tématu andělů, Lucifera a nevyzpytatelného Boha v komiksech, už jsem trochu umořený). Pak už to jde bohužel z kopce. Je to typický urban fantasy styl Gaimana, který se mu někdy povede a někdy naopak totálně otráví.
Tak tohle si mi kupodivu líbilo. Uzavírám touto knihou asi nadlouho můj exkurz do komiksů. Není to asi zrovna strvořené pro mě.
Každopádně se mi líbily různé kres.styly. Příběhy měly různá tajemství, nic se moc nevysvětlovalo. No asi aby tajemství zůstalo tajemstvím ...
Upřímně jsem čekal víc. Dostalo se mi 5x Gaimana, díky různým kresebným přístupům je každý trochu jiný. Dohromady, ani každý zvlášť příběhy nebavily ani na 60 %, některé byly...no, odfláknuté, některé mně přímo štvaly (přesto jsem je dočetl). Pokud to bylo míněno jako impuls pro čtenářovo fantazii, pak pardon. Přišlo mi to jako editorské vezení se na módní vlně zvané Gaiman. Bohužel, u mně jen průměr
Zajímavý a ale ve výsledku průměrný sborník. Bohužel, nečetl jsem žádnou z originálních povídek a tak nemůžu posoudit kvalitu adaptace ale pokud mám soudit samostatně příběh komiksových příběhů, tak jde sice o Gaimanovsky poetický, ale nijak zvlášť vybočující standart urban fantasy.
Tak co k tomu vlastně říct ... prostě se mi to nelíbilo. Už při prvním příběhu jsem přeskočila stránky o "andělech" - ti se mi protivili. Další příběh o kočce by celkem ušel, ale nakonec zase jakýsi nesympatický prapodivný přízrak. Dcera sov a Harlekýn - úplná blbost, poslední příběh celkem zajímavý, ale ten konec to úplně zabil. Za povedené ilustrace u každého příběhu (kromě Harlekýna) pouhá jedna hvězda....
Grafické zpracování nebylo špatné,ba naopak. Ale ty povídky,to byla velká bída. Celkem škoda,čekal jsem od toho daleko více:)
No, mně se to prostě líbilo. Každý příběh měl něco do sebe a i když nebyly všechny SUPER, rozhodně stály za přečtení a prohlédnutí. Asi je to tím, že jsem se během života také snažila něco vytvářet, umím si vážit díla, které není odfláknuté a toto tedy opravdu není. Myslím, že se k němu časem ještě vrátím, abych viděla, v co ve mně která povídka vyklíčila :-)
Sbírku bych nazvala slovem: nevyvážená. Něco lepší, něco horší a dohmady průměr. Co mi zůstalo v hlavě? Vražedná tajemství a Stvoření noci.
Tak za mě slabší. Nejsem snad úplný blb, ale motivaci toho (BACHA BOJLER!!!) chlápka, v prvním příběhu, proč vraždil a co jakože mělo být tou pomstou, která se mu dostala v podobě spokojeného života s rodinou, jsem nějak nepochopil - a to jsem to listoval od začátku znova - nicméně je to určitě pěkně doplnění Sandman-Luciferovského univerza, kdy se to všechno ještě tvořilo. Dalším dvěma povídkám chybělo nějaké vyvrcholení pořádné, Harlekýn taky nic moc, už po týdnu nevím, jak to skončilo. Zato ta poslední povídka, ta se mi líbila mooooc, takový trochu nádech částí mého oblíbeného Hesseho Stepního Vlka to mělo. Jestli není ten Gaiman občas ale kapku přeceňován?
Typickým problémem povídkových knih je jejich nevyváženost. A ta se bohužel objevuje i tady. Některé povídky jsou skvělé, jiné průměrné a je tam i jedna slabší (napomohl tomu i Boltonův styl kresby, který mi vážně nesedl). Nejlepšími povídkami pro mě asi byly Vražedná tajemství a Stvoření noci.
Mrzí mě dva příběhy, které už česky vyšly, ale i tak je kniha velmi povedeným sborníkem, kde dostanete pět různých příběhů, které spojuje úžasná fantazie Neila Gaimana a jeho spolupracovníků. Dobré čtení, které vás na chvíli přenese do jiných světů, ale pro mě první příběh nastavuje tak vysokou laťku, že se mu ostatní nevyrovnají.
Část díla
- Cena 1997
- Dcera sov 1998
- Fakta v případu odchodu slečny Finchové / Fakta k případu zmizení slečny Finchové 1998
- Harlekýnský Valentýn / Harlekýnův Valentýn 1998
- Vražedná tajemství / Záhadné vraždy / Tajemství vraždy 1992
Autorovy další knížky
2006 | Nikdykde |
1997 | Dobrá znamení |
2001 | Američtí bohové |
2017 | Severská mytologie |
2007 | Koralina |
Gaimanova sbírka kreslených příběhů, které jsou dost nesourodé. Nejvíc mě asi zaujal Lucifer a Harlekýn.