Vše, co jsme si nikdy neřekli
Celeste Ng
Lydia je mrtvá. To ale zatím nevědí... Šestnáctiletá Lydia (prostřední a nejoblíbenější ze tří dětí) se musí vyrovnávat s tlakem rodičů, kteří si chtějí splnit vlastní nenaplněné sny a touhy o společenské kariéře. Její otec pochází z uzavřené komunity první americké generace čínských přistěhovalců, matka je obyčejná americká žena, které se nepodařilo stát se lékařkou. Když je jednoho dne Lydia nalezena utonulá uprostřed jezera, nikdo nedokáže pochopit, jak a proč se to stalo. Začíná vyšetřování, ve kterém si paradoxně nejvíce zdravého rozumu zachovává nejmladší z dětí – dcera Hannah… Znepokojující a tragický příběh čínsko-americké rodiny žijící na předměstí Ohia získal prestižní ocenění Kniha roku obchodu Amazon za rok 2014.... celý text
Literatura světová Romány
Vydáno: 2023 , OdeonOriginální název:
Everything I Never Told You, 2014
více info...
Přidat komentář
Frustrovaní rodiče, kteří chtějí svá traumata zvládnout skrz své dítě...... a ještě si k tomu vyberou jedno ze tří. A dělají pro jeho šťastný život všechno dle svého nejlepšího přesvědčení...... To bylo tak syrové a úzkostné a bohužel uvěřitelné.
Tato kniha je ve shrnutí velmi detailním mikro pohledem na osud jedné americké rodiny, která je postižena smrtí své dcery/sestry. Ač na téma rodinných vztahů, "tygřích rodičů", problémů dětí a dospívajících či rasových problémů byla napsána spousta knih, tato mezi nimi vyčnívá. Od Celeste Ng jsem četl "Ohníčky všude kolem" a tehdy mě nadchly její vypravěčské schopnosti, její um vystihnout emoce a postoje velmi surově. I toto bylo v její prvotině přítomné, nicméně "Vše, co jsme si nikdy neřekli" je podstatně depresivnější a hutnější. Jde o beznadějný příběh, kdy byste nejraději se všemi postavami zatřásli jen proto, aby vám jich o pár stránek později bylo líto. Jde o velmi uvěřitelný příběh - určitě takové existují i v realitě. Posledních asi padesát stránek je asi nejlepších, plných hlubokých emocí a perfektně uzavřeného příběhu.
Jsem zasažena, mluvíme, ale nenasloucháme. Projektujeme a dusíme. Zraňujeme, ale přitom své děti milujeme a přece jen my víme, co je pro ně nejlepší a myslíme na jejich dobro.. Nejhorší zklamání přichází z nenaplněného očekávání.
Pokud máte rádi psychologické romány, pak vám knihu určitě doporučuju. Tragická událost v rodině odstartuje postupný rozpad rodiny. Postupně se retrospektivně dozvídáme historii rodiny a vše, co předcházelo této události. Možná si uvědomíte, že znáte lidi, které mají podobné vlastnosti, jako postavy v knize.
Nádherná, hrozně silná, uvěřitelná.
Zvlášť, když jsi i v sobě neseme nějaké ty křivdy, nesplněná očekávání a třeba i zklamání.
Všechny hvězdičky úplně ze všech.
Velmi silná a smutná kniha o nenaplněných představách, snaze o úniku a hledání sebe sama. Příběh je o dívce čínsko-americké národnosti Lydii, která je vystavována vysokému tlaku ze všech stran - od matky, která se skrze dceru snaží uskutečnit své nedosažené kariérní sny, ze strany otce, který se bojí, že se jí nepodaří zapadnout tak, jako se to nikdy nepodařilo jemu samotnému. Oba to myslí dobře a přitom dceru vnitřně deformují a ostatní děti ve výsledku opomíjejí, nespatřujíc následky, dokud nedojde k tragédii. Smutná a přesto vcelku častá realita. Výborný příběh.
Matka si přeje, aby dcera “vynikla , jako si to přála kdysi sama, a otec aby “zapadla , jak se to nikdy nepodařilo jemu.
Kdo jí podrží nad vodou?
Silný příběh.
Moje první kniha od této autorky a určitě si ráda přečtu další její knihy.
Jak (údajně) říká Radkin Honzák: "Rodiče to myslí dobře a dělají to blbě." Rodina, která má tajemství, a každý v ní má své vlastní tajemství. Nenaplněné ambice, křehká rovnováha rodiny, snaha vyniknout/zapadnout... Každé z postav mi bylo svým způsobem líto. Čtení plynulo bez škobrtání.
Neměla nic, co by jí dalo zapomenout na díru v maminčině tvaru, která zela v jejím světě."
Kombinace silného příběhu a krásného jazyka jde za úspěšnou americkou autorkou hongkongských rodičů, která v tomto románu maximálně využila prožívané kulturní, národnostní a sociální odlišnosti. Příběh nadto zasadila do doby minulého století, která uvedené odlišnosti vnímala téměř coby stigmata. James Lee tak nechce víc, než zapadnout a nebýt viděn ve své odlišnosti, na rozdíl od Marylin, která chce naopak z průměrné šedi stepfordských ženušek vybřednout a odlišit se. Míra úspěchu, resp. neúspěchu, stejně jako složitost vzájemné ne/komunikace se pak spolehlivě podepíše na výchově a životě dětí. Jakkoli komplikovaný, právě proto a kvůli její vlastní životní zkušenosti, je příběh se silnými osudy každého jednotlivého člena rodiny Leeů uvěřitelný. Ng pak v knize zúročí i další odlišnosti, které napětí celého příběhu ještě dále stupňuje... Lapidárně řečeno, strhující drama!
Strašně smutné čtení. Obzvlášť pokud z vlastní zkušenosti víte, jaké to je, nemluvit v rodině prostě o ničem. Nikdy.
Krásná kniha, všichni si uvědomují chyby, kterých se nevědomky dopustili a nic už nejde vzít zpět. Smutné a zároveň krásné, určitě si přečtu další knihy Celeste Ng.
Tohle že je prvotina? Neskutečné, tedy skutečně dobrý příběh. Čínský profesor a americká studentka, mohlo by se říci klišé, kdyby se nepsal rok 1958. Příběh o ženě, která nechce jít předepsanou cestičkou a o muži, který naopak chce splynout s davem. Protiklady se přitahují a tak skončí spolu. Rozhodně stojí za zamyšlení, jak by vypadal Marylinin život, kdyby neotěhotněla. Dotáhla by svůj sen do cíle? Pokusy měla dva a pokaždé to skončilo dítětem. Témata rasové odlišnosti, stejně jako feministické hnutí jsou stále aktuální. A stejně tak je smutné, že i dnes spousta rodičů nutí své děti, aby žily jejich sny. Kniha se četla dobře. Kdo zrovna vyprávěl, mluvil o svém úhlu pohledu, své minulosti, svých domněnkách, svých pocitech. Jediné, co mi vadilo, byl konec. Myslím si, že když má člověk zažitý určitý vzorec vnímání a chápání světa, tak takhle neotočí.
Skvělá kniha. Člověk se dovede naprosto vcítit do všech postav a toho, co prožívají, i když s nimi nesouhlasí. Mnohé je řečeno v tichu nebo vůbec, postavy si trpí osamoceně. Chci to číst znova a znova.
Já vůbec nevím proč, ale při čtení jsem měla pocit, jako bych se dívala opět na Skins.
Znovu mi bylo náct a znovu jsem s hlavními hrdiny prožívala jejich trápení a hořkost, co si s sebou nesou - veškeré strasti jejich života.
Všichni mají spoustu starostí, byť existenčně prostých, ale silných do takové míry, že není možné vést normální život.
A opět se mi naskytlo cítit tíhu života někoho jiného - takového, kde i přes veškeré materiální zázemí chybí porozumění, kde v důsledku neunesitelné tíže vlastního života není prostor pro porozumění života toho druhého.
Long story short - nemyslím si, že budu mít v blízké době emoční kapacitu na opětovnou četbu :)
Odeonky mám ráda, ale nečekala jsem, že mě zrovna tato kniha tolik zaujme, takže nakonec budu hodnotit pěti hvězdičkami. Kniha velice smutná, ale přitažlivá zřejmě proto, že se v ní každý alespoň malinko může najít. Jen málo lidí může říct, že nepromarnili jedinou příležitost, aby si se svými dětmi nebo rodiči řekli vše, co mělo být vyřčeno, co nemělo být pohřbeno pod nánosem každodennosti. Málo rodičů si asi může být jisto tím, že své děti nikdy v ničem nezesměšnili, neshodili a nezklamali jejich důvěru. I jedna nevinná poznámka, pohled nebo nedostatek pozornosti v rozhodující chvíli někdy roztočí kola událostí, které již nelze zvrátit. Ano, v Americe je možná vše dotaženo až do extrému. Ale popisované problémy trápí celou západní civilizaci a prohlubují se paradoxně i díky rozvoji moderních komunikačních technologií. S těmi se v románu nesetkáme je zasazen přibližně do 50. až 70. let 20. století, takže jedinou vymožeností je pevná telefonní linka, která, mimochodem, v příběhu také hraje zajímavou roli.
Specifikem příběhu je rasově smíšené manželství, takže velká část problémů celé rodiny plyne z nepřijetí většinovou společností v kombinaci s mizivou sebedůvěrou otce rodiny, který ji, byť zčásti nevědomě, předává dál. Nemyslím si ale, že se totéž nemůže dít i za jiných okolností. "Jiní" můžete být jakýmkoli jiným způsobem svými názory, životním stylem, vyznáním... Ocitnout se ve společnosti jako někdo, kdo vyčnívá, může být velkou příležitostí pro všechny anebo záhubou pro jednotlivce.
Zaujaly mě některé popisované historické skutečnosti, které se prolínají příběhem, například rozvoj kosmického výzkumu, ale i různá omezení různých skupin lidí ve "svobodné" zemi. O rasové segregaci jsem věděla, ale velmi mě překvapilo například omezení přístupu dívek ke vzdělání na prestižních univerzitách až někdy do 70. let 20. století nebo fakt, že žena-lékařka byla v 60. letech 20. století v USA alespoň v některých státech řídký jev. Přehled těchto skutečností shrnuje a stručně, ale trefně hodnotí doslov Pavly Horákové.
Vlastně mám neodbytný pocit, že nedokážu odlišit děj a postavy jednotlivých knih. I hlavní linie všech příběhů je víceméně stejná. A přesto jsem jednu každou knihu vdechla. A každý příběh ve mně zanechal poměrně neurčitý pocit, z části nelibosti, z části lítosti. Vždy stačilo tak málo...
Knihy, nad kterými prostě musíte přemýšlet.
Další z knih,po jejímž dočtení si znovu připomenu,že to je přesně to ono,proč čtu. Dokonalý jazyk,slovní obraty,přirovnání. Žádná složitá zápletka,jen život,vztahy,obyčejné situace,které ve finále dávají neobyčejný smysl.
Štítky knihy
prvotina americká literatura rodinné vztahy
Autorovy další knížky
2016 | Vše, co jsme si nikdy neřekli |
2017 | Ohníčky všude kolem |
2023 | Naše ztracená srdce |
Druhá kniha mne emocionálně opět zničila. Celeste umí pár větami vykreslit každého tak živě, až je mi z toho smutno. Ať tyto postavy provedou cokoliv, i věci, za které byste dotyčného lehce odsoudili, bez tlaku a vydírání vám spisovatelka ukáže, že nic není černobílé a dotyčného vám ukáže v tak silně lidském světle, že každého chování pochopíte. Skvělé. Na třetí knihu budu psychicky připravená nejspíš až za několik měsíců.
Rozhodně doporučuji!