Všechno dobré je k něčemu zlé

Všechno dobré je k něčemu zlé
https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/249443/mid_vsechno-dobre-je-k-necemu-zle-249443.jpg 4 21 21

„… máme podezření, že opakem zlého nemusí být nutně dobré, nýbrž že opakem může být ještě horší.“ Toto pokračování knížky Úvod do neštěstí je opět souborem esejů slavného rakousko-amerického psychologa. Zábavným způsobem, plným paradoxů a ironie, zpřístupňuje odborný pohled na některé ze zákonitostí lidské komunikace a popisuje, kam vede hledání dokonalých jistot a konečných řešení. Kniha vychází v novém, přepracovaném vydání. Paul Watzlawick (1921–2007) byl jedním z nejvýznamnějších představitelů proslulé terapeutické školy v kalifornském Palo Altu, která vytvořila rozsáhlou komunikační teorii v psychoterapii. V češtině vyšly také jeho knihy Úvod do neštěstí, Pragmatika lidské komunikace, Jak skutečná je skutečnost, Jak se neztratit?, Amerika.... celý text

Přidat komentář

Koškin
30.07.2024 5 z 5

Mylnou cestu musíme projít, aby se ukázalo, že je mylná. Tak tahle myšlenka z knihy ji naštěstí nevystihuje, protože má řadu neotřelých a přínosných pohledů na svět, hodnoty, život, jeho smysl a řešení konfliktů a osudových rozcestí. Nečetl jsem ji naposledy, musím si dost částí ještě řádně vytříbit.

Dejvid
12.12.2023 4 z 5

Útlá knížečka s (relativně) nesouvisejícími eseji o mezilidském chování, často přesahující i na mezistátní úroveň. Některé kapitoly jsou opravdu pěkné a k zamyšlení (Hry s nenulovým součtem), někdy jsem si ale nebyl úplně jistý, co tím vlastně chce autor říct.
Určitě ale stojí za přečtení.


gabim
15.06.2022 5 z 5

Poměrně čtivá knížečka, kde často autor krouží ve vzletných obratech a drobných odkazech kolem pointy až příliš dlouho. Malá knížečka, ale Formidable.

čef
12.11.2021 5 z 5

Hodnotím jako výbornou sbírku esejí na témata, které nás provázejí celý život např.: je něco dobré nebo zlé nebo něco mimo tyto kategorie? Mnohá zamyšlení nad tím, jak nás Hekaté svádí z rozumného uvažování a činí z nás bytost, která je nad vším, všemu rozumí a všechny ostatní chce spasit, čímž často dosáhne pravého opaku. Tato kniha hodnocena v tomto duchu není dobrá ani špatná, ale taková, jakou jí vidí ten který čtenář.

Kyri
25.08.2021 5 z 5

Velmi moudrá a lehkým perem psaná kniha. Už v mládí mě velmi obohatila, teď jsem ji četla podruhé. Oproti jiným knihám od Watzlavika je snadno pochopitelná a pozitivní.

knihyKeMne
14.10.2020 3 z 5

Tohle mi přišlo takové až moc filozofování. Na jednu stranu humorné, na druhou cítím, že mezi řádky je něco skrytého, co ale nemám sílu ani chuť luštit. Ano, poslední stránka do toho vnesla trochu pointy, jinak bych zůstala u dvou hvězd.

chiara
17.10.2017 2 z 5

Tak nevím, asi ještě nepřišel ten správný čas na přečtení této knihy. Na mě zatím příliš odborné, chvílemi jsem měla pocit, že už jsem pochopila ale opět jsem se v textu znovu a znovu ztrácela. Musím to zkusit ještě jednou, ve větším klidu a v lepším rozpoložení

radekk33
08.10.2015 5 z 5

Výborná a poučná kniha. Člověk si po přečtění něco odnese. Částečně funguje jako psychoterapie.

Pablo Kral
19.09.2013 5 z 5

„Byl jednou jeden muž, žil šťastně a spokojeně, dokud si jednoho dne nepoložil otázku, zda má život, nezávisle na lidech, svá vlastní pravidla.“ Tak nějak začíná tato esej. Autor zkoumá cesty, jimiž se náš člověk ubírá a na konci knihy naznačuje překvapivé řešení. Když se mi kniha v roce 1995 dostala do rukou, měl jsem již za sebou kultovní „Úvod do neštěstí“. Watzlawick mne nezklamal. Jeho útlé dílko o řešení zlověstné bohyně osudu Hekaté se okamžitě stalo diskutovaným hitem pro všechny, kterým jsem je půjčil. Některé úryvky se mi často honily hlavou a „pasovaly“ i v běžném životě. Knihu doprovázejí kongeniální koláže M. Hauptycha, ze kterých mi běhá mráz po zádech kdykoli v knize listuji. Brilantní studie. Dávám 5*