Všichni lžou

Všichni lžou
https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/405809/bmid_vsichni-lzou-0cH-405809.jpg 4 53 53

Už nemusíte chodit ke zpovědi — historie internetového vyhledávání postačí. Lidstvo během jediného dne internetového surfování vygeneruje osm bilionů gigabytů dat. A toto neuvěřitelné a historicky nesrovnatelné množství informací může prozradit opravdu hodně o obavách, touhách a návycích, které nás ženou kupředu, i o našich vědomých či nevědomých rozhodnutích. Několika kliknutími lze získat nesmírně komplexní data o lidském chování a smýšlení, ať už jde o politické preference, každodenní potřeby, nebo sex. Stačí se dívat správným směrem. Kromě téměř nekonečné zásoby dat z vyhledávačů čerpá novinář a bývalý datový analytik Seth Stephens-Davidowitz také z experimentů a studií o lidském myšlení. Zkoumá hloubku digitální stopy lidstva i její potenciál: odhalení pevně zakořeněných předsudků a otázek, které máme strach si klást, ale které přitom mohou změnit naši kulturu i společnost k lepšímu. Kniha roku podle The Economist. Bestseller The New York Times. Stephens-Davidowitzova kniha přináší fascinující příběhy a překvapivá fakta a pomáhá nám najít nové způsoby, jak porozumět sami sobě — stačí procházet jednu databázi po druhé. - Fortune Divoká jízda psychologií moderního člověka, v níž roli průvodce zaujímají internetová data. Postřehy ve Všichni lžou jsou natolik strhující, že byste knihu nedokázali odložit, ani kdyby byla napsaná jako obyčejný nákupní seznam. - The Economist... celý text

Literatura světová Literatura naučná Psychologie a pedagogika
Vydáno: ekniha , Host
Originální název:

Everybody Lies: Big Data, New Data, and What the Internet Can Tell Us About Who We Really Are, 2017


více info...

Přidat komentář

Vec1980
18.12.2023 3 z 5

Přestože je knížka už lehce staršího data a Big data se mění více než rychle. Určitě zajímavý náhled do logiky dat, analýz a použití výsledků.

Christeene
28.03.2022 2 z 5

Nenadchne, ale asi ani neurazi. Znovu bych si ji asi neprecetla. Zadne wow se pro mne nekonalo. Pro nekoho to muze byt zajimave, ale pro nekoho, kdo pracuje s internetem a daty a trosku se zamysli, tak opravdu zadna bomba. Navic pasaze se dost opakovaly.


LouisLagrange
02.01.2022 2 z 5

Největší problém jsem měl s osobou autora. Absolvent filozofické fakulty si udělá doktorát díky tlačítku „hledat“ na googlu a hned se považuje za mistra světa v porozumění lidské společnosti. Celá knížka je prakticky stále o tom samém, není neobvyklé přeskakování mezi tématy v průběhu několika stránek. Hodně věcí popisovaných v knize se týká USA, takže českému čtenáři to mnoho nedá. Navíc autor v průběhu textu nijak neskrývá svoje politické názory, což do daného typu knihy dle mého absolutně nepatří. Abych jen nekritizoval, některé pasáže byly opravdu k zamyšlení. Ale celkově spíše zklamání.

shootingstar
20.10.2021 5 z 5

Vynikající kniha: poučná, zábavná a prudce citovatelná, zejména během dlouhých večerů v oblíbené hospodě. Doporučuji.

pegasusss
09.01.2021 5 z 5

veľmi zaujímavá kniha, najviac ma zaujal fakt, že doposiaľ, čo si myseľ myslela ostalo rozpustené v éteri ale príchodom googlu sa tento odraz digitalizoval v necenzurovanej forme a dá sa analyzovať a zároveň dávať do súvislosti s príčinami a následkami, čo je uplne mega

eviku19
30.05.2020 2 z 5

Najzaujímavejšia časť knihy bol záver...
Samozrejme chápem dôležitosť dát a analýz, ale aj tak ma znepokojuje, že dobre hodnotená odborná kniha nevychádzala z relevantných výskumov, ale z najčastejšie vyhľadávaných kľúčových slov a slovných spojení na Google...

flare
27.04.2020 4 z 5

Vubec me neprekvapilo,ze to co okolo sebe vidim,posloucham a ctu,je vlastne tak trochu jinak..lidi lzou i mimo "internety"..ale verim,ze tyto data maji budoucnost..velkou budoucnost..

terijans
09.02.2020 4 z 5

Zajímavé poznatky, dobrý nápad a čtivě napsáno.

Dejvid
08.12.2019 4 z 5

Kniha určitě je zajímavá a stojí za přečtení. Hlavní myšlenka je poměrně triviální - že se člověk navenek prezentuje jinak, než co si opravdu myslí a co si myslí. A to, co si ve skutečnosti myslí, vyhledává přes Google. Takže ano, souhlasím s ostatními komentáři, že se toto hlavní téma neustále opakuje, ale je prezentováno na celé řadě různých příkladů, které jsou v mnohých případech skutečně zajímavé. Nicméně mi přijde, že autor bere trochu moc dogmaticky rovnici "co si myslím = to vyhledávám", jaké jsou skutečné pohnutky k vyhledávání konkrétních klíčových slov je nezjistitelné, proto bych byl trochu opatrnější v dělání celkových závěrů o společnosti pouze na základě zadávání klíčových slov do vyhledávače.

adorjas
30.11.2019 3 z 5

Konečne! Dočítať túto knihu trvalo dlho- pretože zhruba do polovice je to zaujímavé, nové a nové dáta o vyhľadávaní na Google vás zaujímajú a šokujú. Dozviete sa o diskriminácii (hlavne rasovej v USA), zneužívaní detí, akým spôsobom využívať Big Data, akým spôsobom nie, ale potom je to už len jednoliaty text, za ktorý sa modlíte, aby ste to už dočítali, pretože sa obávate, že si beztak nič nezapamätáte. Inak, kniha si myslím, že pobaví analytických čitateľov, alebo čitateľov, ktorých bavila iná kniha "Myslenie rýchle a pomalé". Myslím, že na to by to mohol byť, vzhľadom na koniec roka, aj skvelý darček pod stromček.

rossx
02.11.2019 2 z 5

Docela čtivé, pár zajímavých informací, ale téma se v podstatě pořád točí okolo toho samého. Typicky americký způsob psaní. Stojí za přečtení, ale čtěte rychle.

Vivienca
23.10.2019 3 z 5

Prvních pár stránek super a pak už je to pořád jedno a to samé dokola. Moc nezaujala.

druzickaster
15.08.2019 5 z 5

Za prvé, tuto knihu jsem vyhrál v soutěži s iRozhlas.cz a tímto za ni díky.
Za druhé, bigdata, velká data jsou fascinující a ze začátku člověk sedí s otevřenými ústy i k dyž je krapet od fochu.
Za třetí, po řekněme půlce knihy už ta ústa zase zvíráte, protože je to zase a pořád dokola. Sex, vztahy, nemoce, výsledky blernsballu ... dopňte si co potřebujete ... zkrátka od čeho máte moc dat, to lze analyzovat, když víte co vás zajímá.
Za čtvrté, data od google, velká část knihy a analýz je postavená na jejich datech. Zajímavé, ale co když google ví o nějakém výzkumu a podstrčí záměrně "vadná" data, na jejich "věrohodnost" výpočetní výkon určitě má, děsí mě to...
Za páté, kniha je spíše vhled a stručné seznámení, chybí mi podrobnější popis algoritmů, způsobu zpracování, potřebný výpočetní výkon...zkrátka statistiky.
Za šesté, dám plný počet *, ale spíš je to na 4.21457897888888888888 *
***** Konec *****

codeas
12.08.2019 4 z 5

Při prvním prolistování jsem se bál že kniha od začátku do konce bude používat Google Trends a hledat "zajímavé" korelace. Po přečtení mohu konstatovat že se kouká na "big data" z celkového pohledu, autor zminuje Facebook, problém primingu atd. Celkově mě kniha potěšila a mohu jen doporučit

Raszkulce
10.08.2019 5 z 5

Zajímavý pohled na svět skrze data. Myslím, že si knížka právem zaslouží titul bestseller. Já dobrým příkladem populárně naučné literatury. :-) Doporučuji

work
08.08.2019 3 z 5

Jeden z Murphyho zakonů - pro každou teorii najdete důkaz - se vcelku na Všichni lžou hodí.
Na to, jak je knížka obsáhlá, jsou všechny trumfy vyneseny hned na začátku. Autor opakovaně vysvětluje, jak úžasné poznatky se dají získat analýzou dat, sesbíraných o nás samých Googlem, aby pak na dalších stovkách stránek nic moc úžasného nepřinesl. Zazní tam i kritika Malcolma Gladwella a jeho ´intuitivní´ teorie z Blink/Mžik, nicméně závěry, které Davidowitz získává analýzami dat, se hravě dají odvodit bez analýz pouhým selským rozumem a právě intuicí.
Ovšem je to knížka americká a tak se nedivme, že je mentální model člověka přizpůsoben průměrnému Američanu, který nevidí dál, než k fastfoodu na druhé straně ulice. Doufejme, že se za chvíli nebude chovat stejně i průměrný Čech.
Přesto je škoda, že se příklady omezují na druhořadá témata (např. Věřili byste tomu, že muži nadsazují ohledně délky svého přirození? Já myslím, že tomu věříme všichni, jen pro autora je to senzační objev na základě prosévání množství dat), a také je škoda, že Google (jakožto jeden Davidowitzových chlebodárců) je zde neustále veleben. Spíše bych se zamyslel nad riziky, které vyplývají z toho, že cokoli v online prostoru, včetně této recenze, je Googlem zanalyzováno, zatříděno a uchováno, a ve správnou chvíli použito "v rámci zlepšování služeb", ať se vám to líbí nebo ne.
Zajímá-li vás fundovanější pohled na svět na základě statistik, raději si přečtěte Roslingovu Faktomluvu.

jaroiva
22.05.2019 4 z 5

Kniha nejen pro matematické nadšence, jako jsem já, ale spíš taková statistika populárně naučná.
Zjistíte, že strejda Google o vás ví víc než vy sami, a některá zjištění jsou opravdu překvapivá.
Jediné, za co strhávám tu jednu hvězdičku, je to, že je autor z amerického prostředí a tedy - celkem logicky - knížka obsahuje vyhodnocená data pouze z oblasti USA. Mně by ovšem hodně zajímalo, jak se má situace v ČR nebo aspoň v Evropě. Přece jen naivně věřím, že by snad alespoň nějaké výsledky vypadaly jinak.

buitenlander
05.05.2019 4 z 5

Kniha pro široké publikum, statistikou a svojí metodikou se nijak podrobně nezaobírá, tedy není nutná žádná předchozí znalost. Z toho asi i trochu těží, já sama bych ocenila víc čísel, co se týče jeho výsledků a stejně tak mám nějaké výhrady k jejich interpretaci, ale zkusím si to dohledat v jeho článcích. Celkově mi jeho vlastní výzkum založený na práci s velkými daty a hlavně daty získanými z Googlu přišel zajímavý, minimálně aktuální díky tomu, že se ho podařilo vydat dost rychle, ale na můj vkus dělá příliš pompézní závěry.

Gaudericus
14.04.2019 4 z 5

Podle anotace i toho, co jsem si vyhledal na internetu, jsem očekával víc. Na druhou stranu je to pořád poměrně čtivá kniha s velkým množstvím zajímavých informací a spoustou otázek o budoucnosti sociálních věd.

Autorovy knížky

2019  72%Všichni lžou