Výbušnina: Operace CIA Splinter Factor
Stewart Steven
Mezinárodně politická atmosféra "studené války" a podíl zahraničních zpravodajských služeb na inscenaci politických procesů z konce 40. a počátku 50. let v zemích socialistického bloku. Kniha vypráví o přímém podílu americké CIA na procesech v padesátých letech v Maďarsku, Polsku, Bulharsku a v Československu. Odhaluje, proč právě Československo bylo nejkrutěji postiženo v zájmu globální strategie americké politiky.... celý text
Literatura světová Literatura naučná Historie
Vydáno: 1991 , SAKKOOriginální název:
Operation Splinter Factor, 1974
více info...
Přidat komentář
Autora této překotné knihy sotva můžeme obvinit z příklonu na bolševickou stranu, o to je tedy cennější, že něco takového sepsal. Podivuhodní bratři vykukové John Foster a Allen Dullesovi shromáždili politickou moc, úředníky, velmožná sídla, když zákonem o National security aggency stvořili monstrum na rozvracení politických systémů (jak jinak než prokomunisticky orientovaných) po celém světě. Tento příběh v sobě kloubí touhu po moci bez nitky politování na milionech zabitých duší a zpitvořených rodin, s využitím osob, které byly snadno manipulovatelné.
U nás téma procesů z raných padesátých let znovuotevřel Miloslav Ransdorf, když se dostal až k samé podstatě „agenta chodce", tajné službičky plk. Moravce a zločinné skupiny soudruha Slánského. Bohužel, krátce po švýcarské anabázi byl umlčen(†).
Poučení bych hledal různá, jen mi nejde do hlavy chování polských činitelů i dnes, v roce 2022. Ti snad chtějí býti místodržícími navěky! Poučné, mrazivé a samozřejmě degradující jakékoli propagandistické manýry naší doby tzv. postkomunistcké. Autorovi děkuji, a dávám 80% hodnocení, jen nesouhlasím s jeho rozborem sovětského „klidu zbraní" při varšavském povstání z druhého viselského břehu.
Skoro do záveru nič moc ale polednych približne 20 strán sa mi lubilo. Ale kto má rád špionáž tomu sa knižka hadam lubiť bude.
Velmi zajímavé na této knize je, že ji psal americký autor. Přesto si autor nebere servítky a pouští se i do kritiky CIA. Že by přece jen všechno byla jen hra tajných služeb?
Těžké čtení, i když je knížka tenká, a na konci zůstává pocit, že celou pravdu nemám šanci odhalit. Přesto stojí za to se téhle nedávné historie aspoň dotknout.
Nepřijde mi jako psaná nezávislým novinářem, spíš na pomezí literatury faktu a propagandy a jako obhajoba činnosti tajných služeb. Podnět k zamyšlení, čemu věřit a čemu ne ....
Překlad je místy špatný a je tam spousta pravopisných chyb.
Štítky knihy
tajné služby špionáž CIA politické soudní procesy studená válka operace Splinter Factor
To je ale blábol!
"Dva roky jsem sbíral podklady pro tuto knihu..." Hmm, ještě že CIA a MI6 jsou (a byli v roce 1974, kdy tato kniha vyšla) takoví looseři, že gerojovi Svenovi stačilo jen jít a během dlooouhých dvou let posbírat podklady (včetně neodeslaného Gottwaldova dopisu Stalinovi).
A samozřejmě obsahuje kniha řadu faktických chyb. No, na pobavení a v rámci duševní rozcvičky ten blábol byl dobrý... Jen škoda, že nejde udělit záporné hvězdičky. :-D