Výbušnina: Operace CIA Splinter Factor přehled
Stewart Steven
Mezinárodně politická atmosféra "studené války" a podíl zahraničních zpravodajských služeb na inscenaci politických procesů z konce 40. a počátku 50. let v zemích socialistického bloku. Kniha vypráví o přímém podílu americké CIA na procesech v padesátých letech v Maďarsku, Polsku, Bulharsku a v Československu. Odhaluje, proč právě Československo bylo nejkrutěji postiženo v zájmu globální strategie americké politiky.... celý text
Literatura světová Literatura naučná Historie
Vydáno: 1991 , SAKKOOriginální název:
Operation Splinter Factor, 1974
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Výbušnina: Operace CIA Splinter Factor. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (7)
To je ale blábol!
"Dva roky jsem sbíral podklady pro tuto knihu..." Hmm, ještě že CIA a MI6 jsou (a byli v roce 1974, kdy tato kniha vyšla) takoví looseři, že gerojovi Svenovi stačilo jen jít a během dlooouhých dvou let posbírat podklady (včetně neodeslaného Gottwaldova dopisu Stalinovi).
A samozřejmě obsahuje kniha řadu faktických chyb. No, na pobavení a v rámci duševní rozcvičky ten blábol byl dobrý... Jen škoda, že nejde udělit záporné hvězdičky. :-D
Autora této překotné knihy sotva můžeme obvinit z příklonu na bolševickou stranu, o to je tedy cennější, že něco takového sepsal. Podivuhodní bratři vykukové John Foster a Allen Dullesovi shromáždili politickou moc, úředníky, velmožná sídla, když zákonem o National security aggency stvořili monstrum na rozvracení politických systémů (jak jinak než prokomunisticky orientovaných) po celém světě. Tento příběh v sobě kloubí touhu po moci bez nitky politování na milionech zabitých duší a zpitvořených rodin, s využitím osob, které byly snadno manipulovatelné.
U nás téma procesů z raných padesátých let znovuotevřel Miloslav Ransdorf, když se dostal až k samé podstatě „agenta chodce", tajné službičky plk. Moravce a zločinné skupiny soudruha Slánského. Bohužel, krátce po švýcarské anabázi byl umlčen(†).
Poučení bych hledal různá, jen mi nejde do hlavy chování polských činitelů i dnes, v roce 2022. Ti snad chtějí býti místodržícími navěky! Poučné, mrazivé a samozřejmě degradující jakékoli propagandistické manýry naší doby tzv. postkomunistcké. Autorovi děkuji, a dávám 80% hodnocení, jen nesouhlasím s jeho rozborem sovětského „klidu zbraní" při varšavském povstání z druhého viselského břehu.
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Výbušnina: Operace CIA Splinter Factor v seznamech
v Přečtených | 25x |
ve Čtenářské výzvě | 1x |
v Doporučených | 1x |
v Mé knihovně | 34x |
v Chystám se číst | 9x |
v Chci si koupit | 3x |
Bohužel zapomenutá a přitom klíčová kniha, po jejímž přečtení by se současné propagandistické očerňování sovětských zásahů proti liberalizačním tendencím a poválečným povstáním ve Východním bloku mělo změnit na pietu za zbytečné lidské (a psychické) oběti marného amerického vměšovaní do záležitostí zemí, které (tehdy) ještě neměly pevně v rukou. Pro většinu čtenářů zmanipulovanou dnes opět prorežimními (rozuměj proamerickými) historiky bude čtivý obsah knihy šokujícím poznáním. Na obálce je citován prezident Harry S.Truman:„Pokud do toho vidím,nespokojují se ti chlápci ze CIA s tím, aby informovali o válce a podobných událostech ale jdou dále a dělají své vlastní války, a nikdo nemůže vědět, co právě mají za lubem. Vydávají miliardy dolarů, aby kdekoliv podněcovali nekkid, jen aby měli něco, o čem by mohli oodávat zprávy...Tato služba se vyvinula ve vlastní vládu, která operuje zcela v tajnosti. Tito lidé nepotřebují nikomu skládat účty. To je v demokratické společnosti velmi nebezpečná věc...".
Autor měl době napsání knihy čerstvou zkušenost s tajnými službami vyvolané (incident v Tonkinském zálivu) americké invaze do Vietnamu a genocidy ve státech celého poloostrova Zadní Indie. Nezažil operaci CIA, která v muslimských zemích zažehla vlnu fundamentalismu (a drogové závislosti na heroinu, kterým byl placen vojenský materiál pro mudžahedíny), která v 70.letech smetla sekulární Afgánistán (a zapříčinila sovětskou intervenci) a v konečném důsledku stála za pádem Dvojčat, Sýrie či Libanonu. Díky CIA se v roce 2014 na Ukrajině chopil moci nacionalistický režim s fašistickými prvky a historie ruské intervence se nyní opakuje. Rozdílná je situace v USA, kdy nadvláda CIA nad demokraricky zvolenou vládou v (tzv. Deep State) poskytuje přímou vojenskou podporu protiruského režimu (to se dělo naposledy před 100 lety za ruské občanské války a zprostředkovaně materiální podporou Hitlerovy Třetí Říše - autor si něco podobného nedokázal v 70.letech ani představit, protože by to nepochybně vedlo k 3.sv.v.) což vytvořilo největší vojenský konflikt na území Evropy od 2.sv.v. Z reakcí veřejnosti je jasné, že lidé (a tím i politici) jsou stále méně a méně poučitelní z chyb jiných (či dávno minulých), což vede k chmurné perspektivě zničujících zážitků na sobě samých.