Vyzvědač
James Fenimore Cooper
Boj britských kolonií v Americe o nezávislost - sociálně politický konflikt, nazývaný "Americká revoluce 18.toletí" - to je barvitá dějová kulisa, kterou použil slavný spisovatel J. F. Cooper pro svůj román. Jako inspirační zdroj mu poloužila nejen fakta o dobře známých událostech, ale i náhodně objevený dobový dokument o muži, který sehrál zvláštní úlohu na okraji historického dění, úlohu na okraji historického dění, úlohu, tajně přidělenou samotným Georgem Washingtonem.... celý text
Literatura světová Dobrodružné Válečné
Vydáno: 1935 , Josef R. VilímekOriginální název:
The Spy, 1821
více info...
Přidat komentář
Až na to že Omega popletla hned v první větě letopočet, a to docela ostudně, tak to byl jinak docela pěkný dobrodružný román.
Na svojí dobu čtivé, historicky atraktivní a kupodivu i dost neutrální. Co také jiného si myslet o příběhu vyzvědače, který domněle nestojí na žádné straně barikády a žije tu bok po boku s jak dobrými indiány, tak se špatnými indiány, i když teda o těch v případě této knihy zase taková řeč není na rozdíl od jiných autorových knih. Pořád se ale jedná o vzorový historický romantismus se vší parádou.
Kniha spíše romanticky popisuje boj amerických kolonií s Anglií za nezávislost. Kniha je čtivá, nechybí napínavé okamžiky, ale některé postavy jako by do nesmiřitelné války ani nepatřily. Román nelze brát jako sondu do tohoto období amerických dějin, je spíše zajímavým příběhem s mnoha rozličnými postavami.
Román z války za nezávislost amerických osad nad britskou korunou. Děj se mi líbil, především zakončení, jenž mi dalo srozumění s tím, čemu jsem zcela nerozuměl během příběhu. Knihu doporučuji každému.