Vzkaz v láhvi

Vzkaz v láhvi
https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/162341/bmid_vzkaz-v-lahvi.png 5 3009 3009

Případy oddělení Q série

Na policejní stanici ve Wicku, v zapadlém koutě Skotska, stojí už dlouhý čas na okenním parapetu zapomenutá láhev. Uvnitř láhve je sotva čitelný lístek. Jisté je jen to, že první slovo je dánský výraz pro POMOC — a že je to napsáno krví. Když se tahle podivná zpráva konečně dostane na stůl Carla Morcka z oddělení Q, jež se zabývá „odloženými případy zvláštní důležitosti“, začnou se dít děsivé věci. Carl Morck a jeho asistent Asad se ponoří do hrůzného případu sekt a ztracených sourozenců, jejichž rodiče nikdy zmizení svých dětí nenahlásili. Proč? Náhle zjistí, že čas se krátí… Vzkaz v láhvi získal Cenu Haralda Mogensena, která se uděluje za nejlepší současný dánský kriminální román. V roce 2010 mu bylo uděleno významné literární ocenění Glass Key za nejlepší severský detektivní román (laureáty této ceny jsou Jo Nesbø, Stieg Larsson a Henning Mankell). Vzkaz v láhvi se také stal vítězem Ceny čtenářů 2010, kterou každoročně vyhlašuje dánský deník Berlingske Tidende a Národní organizace knihoven.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Host

Flaskepost fra P, 2009

Audrina
17.11.2021 5 z 5

Čte se velice dobře, Adler-Olsen totiž detektivky psát umí. Především oceňuju jeho schopnost gradace napětí a celkové vyústění

MARTh
23.10.2021 5 z 5

(SPOILER) Vynikající, napínavé počtení... velmi se mi líbilo propojení popisu pátrání Carla s popisem pocitů a chování hlavního záporáka a lidí kolem něj. Nechyběl ani - pro Jussiho Adlera Olsena typický - suchý humor ("...do tašky si uložil služební pistoli. Se Švédy člověk nikdy neví...zvlášť když pocházejí z Dánska...")...a třešničkou na dortu je zapojení Rose/Yrsy :-) ...Za mě 5*, těším se na další pokračování případů oddělení Q

Mirin1349
18.10.2021 3 z 5

Sekty jsou obecně zajímavé téma, takže i díky tomu byl celý příběh velice čtivý. Carl i Asad jsou sympatičtí, ale Rose nějak nemůžu přijít na chuť a celá ta záležitost kolem ní mi přišla na hlavu postavená a silně nereálná. Kniha se mi četla dobře, ale zatím mi z celé série přišla nejslabší. S pokračováním si dám chvíli pauzu.

Hakate
12.09.2021 5 z 5

Jedna z TOP knih případů z oddělení Q.
Opět dokonalý příběh, zápletka, styl psaní a vše co má výborná kriminálka mít, Asadův humor je třešničkou na dortu.

marra82
03.09.2021 1 z 5

Už to tu někde zaznělo... je to celé takové nelogické. Vzniklé vyšetrování by měl zastřešit vyšetřoval, který je tak nějak uvolněně "dirty-lazy", a nejen kvůli tomu působí jeho Oddělení Q jako cirkus na kolečkách, které cestou tu a tam ztratí nějaké to kolečko, ale víceméně se přitom pohybuje dopředu. Pak je tu vrah, který vraždí pravděpodobně už celá desetiletí a nikdo ho nikdy strachy nenahlásil. Což je s podivem, protože celá ta zkušenost se nijak neprojevila na jeho skills, a tu a tam si dost zkomplikuje situaci. Nicméně, alespoň sena něm dá sledovat nějaká ta myšlenková linie příběhu, což normálně obstarává hlavně vyšetřovatel. Ale bohužel jen do chvíle, než mu vyhoděj z vlaku namísto výkupného jeho vlastní svršky. To ho zřejmě dost vykolejí, protože pak už se rozpadá i jeho linie, a někde tam jsem skončil i já...

ninano
21.08.2021 4 z 5

Klasický thriller z pera tohoto autora. Tým oddělení Q mi není příliš sympatický. A v těchto knihách je příliš šablon poplatných aktuálním trendům. Přesto patří tento díl k těm lepším.

Pralinka1910
04.08.2021 5 z 5

To byl teda opravdu šupec!
Napínavé do posledního řádku. Autoři psychologických krimi to mají dvojnásob těžké. Jednak musí mít příběh spád, aby se dobře četl, a ještě musí být uvěřitelný a logický.
Téma náboženských sekt je nadčasové. Byly, jsou a budou.
Stejně jako lidé duševně stigmatizovaní, kteří do nich vstupují.
Z tohoto pohledu i poučné …

VeFab
01.08.2021 5 z 5

Nejlepší díl.

tulip131
20.07.2021 3 z 5

Carl, Asad, Rose a Yrsa, tým za všechny prachy a další rozlousknutý případ. Oddělení Q začíná zářit. A tentokrát bylo vyšetřování okořeněno množstvím masařek, které skoro měly druhou vedlejší roli. Za zmínku stojí Asadovo tajemství s bydlením, rodinou, hned se vrhnu na další díl.

Bubo19
11.07.2021 4 z 5

Tato kniha pro mě byla oříšek. Koupila jsem si ji kdysi, když jsem jela na vlně severských detektivek, ale pak jsem se lekla tématu. Teď jsem se do ní pustila a musím říct, že kolem stran 60 až 160 jsem to chtěla vzdát, vyprávění vraha a jeho manželky mě děsilo a část z policie mi přišla spíš jako z blázince, nikdo se nechoval normálně. Pak se to ale pěkně rozjelo a i přes ten hrůzostrašný příběh jsem se začetla a byla zvědavá, jak to dopadne. Takže nakonec dávám 4 hvězdičky.

Lka
03.07.2021 5 z 5

Audio :
V pořadí 3 díl ze série se mi velice líbil. Byla jsem napjatá od začátku až do konce. Vypadá to, že každý díl je lepší a lepší. Vrhám se na další...

Jessybelle
20.06.2021 5 z 5

Carla mám ráda, i když se občas jeví jako lenoch, co má nohy na stole, není to žádný superhrdina, ale má všech pět pohromadě. Jeho kolegové z oddělení Q prostě stojí za to. S každým dílem se o nich dozvídáme více...
Při představě toho, o čem tento díl je, mi běhá mráz po zádech.
Tento díl rozhodně stojí za přečtení. Tak neváhejte a jděte do toho...

olle3
18.06.2021 4 z 5

Verdikt: Padouch odporný, prostředí temné a detaily morbidní. Perfektní!

Maevie
14.06.2021 3 z 5

I přes četné pozitivní ohlasy si nedokáži ke kriminálkám od Adlera-Olsena najít cestu. A jsou to především postavy, které mi čtenářský zážitek kazí. Carl Morck je typ detektiva, který rád odpočívá na pracovním stole s nohama na stole, nebo kouká, jak tohohle stavu co nejdříve dosáhnout. Přesto ale v závěru vše hladce (a s velkou pomocí náhod) vyřeší. Postavy Asada a Rose/Yrsy se v tomto díle také jaksi utrhly ze řetězu. Přestože je jejich chování nanejvýš záhadné, autor ho nijak nevysvětluje a Carl Morck přechází.

martineden
20.04.2021 5 z 5

Mám celou sérii moc ráda, výborné hlavní postavy vyšetřovatelů.

jejda.majda
18.04.2021 5 z 5

Pro mě zatím třetí a zároveň nejlepší Olsenovka ze série Případy oddělení Q. Už dlouho jsem takhle žádnou knihu nehltala. Olsen to prostě umí!

Vlastně bych neřekla, že by až tak moc šlo o propracovanou zápletku a nečekaný vývoj celého příběhu, i když obecně byly zatím všechny příběhy vymyšleny velmi zajímavě a netuctově.

Mnohem větší plus ale vidím ve výborně vypracovaných charakterech postav a jejich pohnutkách. U Olsena totiž vždy téměř od začátku víte, kdo je vrah. To ale knize vůbec nic neubírá, právě naopak. V rámci příběhu sledujete jak příběh vraha, tak příběh detektiva a ty se na konci oba spojí. Všechny postavy jsou pro vás velmi reálné a nikdy to není jen někdo, kdo šel náhodou kolem.

Kniha mě úplně pohltila a jsem ráda, ze mám před sebou ještě 5 dalších dílů série, protože věřím, že se mám určitě ještě na co těšit!

TaNya_
16.04.2021

(SPOILER) Opět to nedosahovalo kvality prvního dílu. Linka vraha "Chaplina", jeho manželky i sektářské rodiny je ale mnohem zajímavější než linka hlavní postavy. Je to trošku na škodu.

Nunynka
21.03.2021 5 z 5

Dala bych něco mezi čtyřmi a pěti hvězdičkami. Mám ráda detektiva i jeho potrhlé asistenty. Líbí se mi,že v každém díle trochu poodkryje nějaké tajemství na sebe i na kolegy a dokonce mě ani nevadí,že pachatel je vlastně znám od začátku. Je to takový pan Columbo. A co se mi líbí moc,že to není žádný superhrdina,který se k pachateli prostřílí a trochu zde hrají roli i náhody. Hned jdu na další díl. Doufám,že opět nebudu zklamaná.

JiříM
13.03.2021 4 z 5

Zajímavé, jak každý telefonuje a nikdo nenabíjí. ????

archivářka115
07.03.2021 4 z 5

Ze začátku mi to připadalo zmatené, ale když se děj rozjel, tak to bylo super.