Případ mrtvé novicky
Jaromír Jindra
Vzpomínky budějovického kata série
< 3. díl >
Budějovice, tehdy ještě bez označení České, a jejich okolí v neklidných časech po roce 1641 jsou dějištěm dalších příběhů, zaznamenaných ve vzpomínkách budějovického kata. Zlo, jež vyvolal na svět vyděrač Johannes, působí i po jeho kruté smrti na popravišti a obzvlášť citelně postihne rodinu rukavičkáře Jana Matouše Plodera, budějovického radního. V krumlovském klášteře klarisek, kam dočasně ukryl svou jedinou dceru, došlo k sérii záhadných úmrtí novicek. Jde o podivnou epidemii sebevražd vzbuzených náboženským fanatismem, nebo se za smrtí mladých dívek skrývá čísi černá duše? Vytoužená změna v dosavadním životě čeká bývalého mistra popravčího Pavla, osud však přichystal těžké chvíle pro kata Franciho, který málem přišel o svou milovanou ženu Klárku…... celý text
Přidat komentář
Další z vražedných případů nás zavedou až do ženského kláštera, jak ostatně prozrazuje sám název knihy. Zlo má hluboké kořeny a často škodí dlouho po odstranění. V tom všem, co se děje, poněkud zanikají osobní těžkosti kata Franciho. Velmi příjemné čtení. Samotné zápisky jsou hodně zajímavé, a jak autor píše v doslovu, opírají se o skutečnost. Jsem moc ráda, že jsem tuto sérii objevila.
Autor se začíná odklánět od žánru historické detektivky a příběh z kláštera klarisek mi připadal přivěšený k příběhu Klárky, Václava a Franciho, Pavla, rodiny Ploderovy a dalších jaksi navíc, aby se neřeklo. I tak to bylo pěkné čtení.
Moc zajímavé podání středověkého života. Příběhy se proplétají a něco je někdy jinak. Klárka to nemá jednoduché. A Franci už vůbec ne.
Ještě rychleji než první dva díly jsem četla tento, třetí díl. Je to skutečně velmi čtivě napsaná série. Doporučuji ji všem, kdo mají rádi historii, si ji přečíst.
Tato série je velmi povedená. Doporučuji knihy číst od prvního dílu, protože jednotlivé postavy se vyvíjí. Případy mají reálný podklad. Ten odehrávající se v klášteře je kuriózní.
Rozhodně doporučuji si nejdříve přečíst dvě předchozí knihy. Tato na ně v mnohém navazuje a název dost klame - první zmínka o vraždě je na začátku druhé poloviny. Určitě se nejedná o pouhou detektivku.
Štítky knihy
třicetiletá válka (1618-1648) 17. století kláštery, opatství historické detektivky popravčí, kati České Budějovice pobělohorská doba jeptišky
Autorovy další knížky
2018 | Válka královen - Eliška Přemyslovna a Eliška Rejčka |
2020 | Boj slepého krále |
2019 | Jed pro kralevice |
2020 | Případ šíleného tambora |
2017 | Spiklenci z lásky |
I v tomto dílu jsem si užíval vyprávění o životě v jižních Čechách v 17 století.
Obě linky vyprávění jsou zajímavé a mají své kouzlo. Zápisky kata i popis událostí v Budějovicích a Krumlově mě baví.
Autor píše stylem, který je mi příjemný. Budu tedy i dále pokračovat dalším dílem. Spíš než detektivka se mi kniha jeví jako historický román.