Vzpomínky na Núbii, zmizelou zemi zlata

Vzpomínky na Núbii, zmizelou zemi zlata
https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/501344/bmid_vzpominky-na-nubii-zmizelou-zemi-zl-RYJ-501344.jpeg 5 4 4

Núbie, země na rozhraní středomořského světa a subsaharské Afriky, je dnes v širší veřejnosti téměř zcela neznámá, navzdory svým pozoruhodným, byť často pohnutým dějinám. Její strategická poloha i velké nerostné bohatství poutaly už od konce pravěku pozornost egyptských faraonů. Dobýváním a postupnou kolonizací se jim podařilo Núbii postupně ovládnout, a nakonec zcela integrovat do staroegyptského státu. Významnou úlohu v tom sehrál systém obrovských pevností na nilských peřejích i velkolepé chrámy zasvěcené egyptským i núbijským božstvům. Souhrou historických okolností to nakonec byli núbijští vládci, kdo ve 2. polovině 1. tisíciletí př. Kr. na krátkou dobu ovládli upadající staroegyptský stát. Posléze se Núbie stala dějištěm střetu mocenských zájmů Ptolemaiovců a po nich Římanů s núbijským, merojským královstvím a bez dramatických zápasů se v Núbii neobešel ani nástup křesťanství a islámu. Do světového povědomí se Núbie na krátkou dobu dostala koncem padesátých let minulého století v souvislosti se stavbou Vysoké přehrady u Asuánu. Mezinárodní akce UNESCO na záchranu památek, které měly navždy zmizet pod vodami přehradní nádrže, se stala dosud největší mezinárodní archeologickou operací v dějinách, od jejíhož zahájení uplyne v příštím roce 60 let. Během ní se podařilo zachránit nejen takové skvosty kulturního dědictví lidstva, jakými jsou chrámy na Fílé a v Abú Simbelu, ale mnohé další památky, a pokud je nebylo možné zachránit, byly pečlivě prozkoumány a zdokumentovány. Významným dílem k úspěšnému splnění této záchranné akce, která probíhala v mimořádně náročných podmínkách, přispěli také českoslovenští vědci.... celý text

Přidat komentář

mira.l
02.06.2024 5 z 5

Profesor Verner opět dokázal, že umí!!! Skvělá kniha o starověké Núbii, zemi dnes už poněkud zapomenuté, která se rozkládala na území dnešního Egypta a Súdánu, mezi 1. a 4. nilským kataraktem.
V první části knihy autor čtenáře seznamuje s dějinami Núbie, jejími přírodními poměry, obyvateli od nejstarších doložených záznamů vlastně až do počátku našeho letopočtu a přitom zároveň s nejvýznamnějšími stavebními památkami.
Druhá část pak pojednává o záchranné akci UNESCO na počátku 60. let minulého století, která byla největší záchranou archeologickou akcí v dějinách a spočívala v průzkumu a dokumentaci stavebních památek na obrovském území, které měla během pár let zatopit budovaná Vysoká přehrada u Asuánu. Úvod této části se věnuje okolnostem této akce, její přípravě a vypichuje několik nejvýznamnějších památek, které se v jejím rámci podařilo zachránit jejich rozebráním a přemístěním jinam. Byly to hlavně chrámy v Abú Simbelu a na ostrově Fílé, ale i některé jiné.
Tím se autor volně dostává k tomu, jak se na celé této akci podílelo Československo. Je zde poměrně podrobně vylíčeno, jak vůdčí osobnost této doby, pozdější vedoucí expedic a také zakladatel Českého egyptologického ústavu Zbyněk Žába naši stranu do záchranné akce UNESCO zainteresoval, jak to celé probíhlalo, co bylo prozkoumáno a co objeveno.
Já opět před panem profesorem Vernerem smekám, krásně, poutavě napsaná kniha!

joshaaak
09.02.2024 5 z 5

Naprosto grandiózní kniha o Núbii, která se četla jedním dechem. Ale je to možná tím, že se mi Egypt a vše s ním spojené dostal pod kůži. Za to patří velké díky zejména panu Vernerovi.