Vzpomínky na Sýrii - Od arabského socialismu k Islámskému státu
Miroslav Belica
Autor působil v barvách československé a později české diplomacie na ambasádách ve třech důležitých arabských zemích, které kdysi patřily k našim nejvýznamnějším obchodním partnerům. Sýrie, Libye i Irák ve své době budovaly pod vedením autoritativních vůdců svoji verzi arabského socialismu, nedávno ale nad rozsáhlými územími těchto zemí zavlály černé prapory Islámského státu a začaly se uplatňovat středověké zákony. To, že se tyto země přeměnily v epicentra chaosu a islámského extremismu a že Evropa se zase stala cílem přílivových vln migrantů a utečenců, nepochybně nutí k zamyšlení nad příčinami takového zásadního zvratu. Potvrzuje se, že rozhodnou měrou k této dramatické proměně přispěl vojenský zásah vedený zvenčí proti sekulárním režimům. Na osudech pestré, mnohonáboženské syrské společnosti autor s intimní znalostí místních reálií líčí události, které předcházely takzvanému arabskému jaru, a s udivením pozoruje, jak protesty v ulicích syrských měst náhle přerostly ve válku v zastoupení regionálních a dalších mocností a v džihád financovaný islamistickými sítěmi. Vzpomínky na Sýrii, jaká byla před čtyřiceti a před dvaceti lety, konfrontuje s realitou posledního desetiletí, a zamýšlí se i nad dalšími okolnostmi, proč se Sýrie, někdy přezdívaná jako kolébka křesťanské civilizace, ocitla na prahu úplného zhroucení.... celý text
Přidat komentář
Velice kvalitní kniha. Nejde však primárně o vzpomínky autora, který v Sýrii působil jako diplomat. Ve své podstatě jde o moderní dějiny Sýrie, do kterých autor zahrnuje i své vlastní zkušenosti a poznatky. K nim připojuje i popis svého působení a svých vlastních zkušeností. Nejde o nějaký mainstream - kniha je spíše prosyrská a kritická k Západu. Jsou v ní velice zajímavé informace, a své hodnocení má autor pečlivě vyargumentované. Mimořádně cenná je kniha i v tom, že se věnuje i současné občanské válce. Tuto knihu mohu jen doporučit, určitě mi o něco více otevřela oči.
Štítky knihy
islám vzpomínky terorismus Sýrie islamismus
Autorovy další knížky
2021 | Vzpomínky na Sýrii - Od arabského socialismu k Islámskému státu |
2011 | Co nezavály písky Mezopotámie: Lekce z manipulace a servility (Češi a Irák 1990-2010) |
2014 | Naši lidé v Kaddáfího Libyi - Nejen o zbraních, semtexu a |
2018 | Praha na hřbitově metropolí |
2023 | Co nezavály písky Mezopotámie: Lekce z manipulace a servility (Češi a Irák 1990–2020) |
Autor se z pozice autority bývalého diplomata a absolventa moskevského institutu mezinárodních vztahů snaží navodit pocit serióznosti a objektivity z jeho strany. Zkouší se opřit o ne příliš dobré citace, kdy čtenář u někteřych z nich nemůže dohledat zpětně zdroj... Konflikty na Blízkém východě jsou velmi komplexní záležitostí, nicméně autor zde používá velmi zjednodušující narativ. S autorem v určitých pasážích sám souhlasím, nicméně mi přijde, že jeho názory jsou místy více emocionální než založeně na argumentech. Kvalita knihy jde dolů, čím víc se děj blíží přítomnosti. V knize je cítit velký sentiment vůči režimu v Sýrii, možná právě proto jsou kritické informace vůči syrskému režimu poměrně řídké.
Citace 168. Strana: "záhadami opředené 11. Září". To asi mluví za vše, podobné konspirací ředěné věty kvalitě knihy neprospívají. Kniha s obrovským potenciálem tak pro kriticky přemýšlejícího čtenáře trochu ztrácí na hodnotě. Škoda... Pozitivní stránky knihy jsou osobní vzpomínky a pasáže do roku 2000. Zkrátka, kniha místy neposkytuje objektivní zhodnocení situace, ale přináší emociálně zabarvený osobní pohled.