Vzťahy a mýty

Vzťahy a mýty
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/539940/bmid_vztahy-a-myty.jpg 4 740 740

„Majte spolu dieťa, to pomôže!“ „Rozhodne mu nesmieš napísať prvá!“ „Čože? On je v znamení Škorpióna? Tak to vám nebude fungovať!“ „No, moja, pre vzťah musíš niečo vytrpieť…“ Kto ešte nedostal zaručene osvedčenú radu do vzťahu, nech sa prihlási. A nech podrží ruku hore, ak mu nenasadila chrobáka do hlavy. Predsa musí existovať návod alebo vysvetlenie, prečo ten či onen vzťah nevydržal alebo niekedy ani nezačal. Občas nám to pripadá smiešne, ale nenájde sa hádam nikto, komu by na harmonických partnerských vzťahoch nezáležalo. V single období i počas vzťahu ľahko podliehame mýtom a rozprávkam, ktoré nám okolie podáva ako všeobecný fakt. Aké mýty sú tie najčastejšie a do akej miery by sme im mali načúvať, objasňuje autor odborne, ale s nadhľadom. Kniha, ktorá dokáže čitateľov upokojiť. Je to terapeutov gauč v knižnej podobe.... celý text

Literatura česká Psychologie a pedagogika Rodina
Vydáno: , Aktuell

Vztahy a mýty, 2020

m_pastorka
04.03.2021 4 z 5

Přiznám se, že jsem ke knize přistupovala s odporem, ale začetla jsem se. A začetla jsem se tak moc, že jsem ji měla za 2 dny přečtenou. Bavilo mě to, ale i spíš tak nějak že zvědavosti "jak na to". Člověk nedostane nějaký jednoduchý návod, ale může si ucelit nějaké myšlenky nebo si připomenout, co už třeba zapomněl. A o tom to je, nezapomenout pracovat. A hlavně komunikovat.

Gabux
04.03.2021 5 z 5

4,5*
Tahle kniha vám nedá moc nových témat, ale ke každému vám může dát několik zajímavých myšlenek. Není to nic objevného, ale občas je skvělé, si takhle něco přečíst černé na bílém. Zjistit, že spousta lidí řeší to, co řešíte*ili jste vy. Pomůže vám si to zvědomit věci, které už třeba dlouho tušíte, ale nedokázali jste to pojmenovat.

Ano, tato kniha se mi líbila. Je napsaná lehkým jazykem, nic nevnucuje a příběhy z terapeutovny mě několikrát donutily se usmát. A ano, kniha mě donutila o věcech opravdu přemýšlet a pomohla mi si některé věci uvědomit.

Tuto knihu jsem mohla mít přečtenou během dvou večerů. Já nad ní ale chtěla přemýšlet. A poctivě jsem si vypisovala myšlenky, co mě zaujaly a nemělo by se na ně zapomínat. A o top 9 (z mého pohledu) se s vámi podělím.

*Malinké spoilery, nečíst, pokud jste knihu nečetli*

• Předpoklad je matkou průšvihu.
• Každý vztah je unikát.
• Za emoce, co cítím/někdo ve mně vyvolává, nemůže ten druhý, ale můj mozek a mé zkušenosti.
• Jenom s láskou nevystačíte.
• Být s někým na celý život je volba. Vědomé rozhodnutí.
• Každého partnera milujeme jinak. Ne víc, ne míň. Jen jinak.
• Je důležité si uvědomit rozdíl mezi tolerancí a respektem.
• Komunikovat, Komunikovat a komunikovat.
• Vztah není jediná možná cesta vedoucí ke šťastnému životu.

wercayk
03.03.2021 4 z 5

Skvělá kniha. Neuvěřitelně mi imponuje autorova otevřenost vůči všem tématům týkajících se vztahů. A řekla bych, že každý je (nebo byl) něčím ze zmíněných věcí v knize tak trochu vinen - ikdyž nerad. :)

Khalia
02.03.2021 5 z 5

Honza Vojtko mi dle rozhovorů připadal jako bezvadný terapeut a člověk. Po přečtení knihy už jsem o tom v podstatě přesvědčená. :) Tahle kniha se čte lehce, zároveň je nabitá praktickými informacemi využitelnými v každodenní praxi ve vztahu k sobě i k druhým. Doporučila bych asi každému...

Shindo
02.03.2021 4 z 5

Na úvod musím začať tým, že knihe pridáva na dôveryhodnosti fakt, že ju písal terapeut, ktorý sa venuje párovým terapiám už nejaký ten piatok. Nie nejaký samozvaný "terapeut" s pochybným ezokurzom, ktorý každú chvíľu vypľuje motivačnú brožúrku a kecá iným do vzťahov, pretože "on si to zažil na vlastnej koži".
Taktiež sa mi páči, že pri každej kapitole je kazuistika, až na jednu výnimku ide o veci z terapeutickej praxe autora. Oceňujem aj zoznam literatúry na konci knihy.

Kniha je písaná z perspektívy KBT terapeuta a autor sa to nesnaží nijak tajiť. Dokonca v knihe priamo uvádza model a vysvetľuje, ako funguje v bežnom živote. Na druhej strane, niektorým terapeutom môže pripadať neortodoxný.

V niektorých častiach so mnou kniha rezonovala (keď pozriem na svoje minulé vzťahy) a boli myšlienky, s ktorými som sa stotožňoval. Boli však aj veci, s ktorými som nesúhlasil alebo pri ktorých som sa divil, že ich ešte ľudia berú vážne alebo ako "normu".

Claire22
01.03.2021 5 z 5

Tato kniha mi hrozně sedla. Jak autorovi názory, tak jeho styl psaní. Moc se mi líbilo, že přidal ke každému tématu příběhy z terapeutovny, to povzneslo knihu ještě o něco výše.
Pro mě velmi příjemné, poučné čtení...

jadunka
24.02.2021 5 z 5

Osobitý styl Honzy Vojtka se mi líbí jak v rozhovorech, tak v této knize. Musím si ji dát někam na oči a číst pravidelně, abych si ty věci z ní vtloukla do hlavy... :)

TinaStar
21.02.2021 5 z 5

Moc hezká kniha, žádné složité definice a vysvětlování - milé, lidské, moudré a vtipné. Čte se jedním dechem a člověka určité věci musí trknout i kdyby nechtěl. Boří hodně mýtů a předsudků, možné je cokoliv - jak je v knize psáno, máme 21. století, důležité je se domluvit. Určitě doporučuji.

Eriela
16.02.2021

Tuhle knížku miluju a jeho podcasty též. Přečtena jedním dechem. Líbí se mi jeho styl psaní, jak to poddává a nesoudí pouze jednu stranu. Umí to prodat, je to zábavné, inspirující, pro někoho i pravdivé. Tahle knížka mi otevřela oči a pomohla nahlížet na problémy uvnitř vztahu z jiného úhlu, že je opravdu moc důležité naučit se komunikovat.

mathiola
12.02.2021 4 z 5

Repetitorium vztahů pro mileniály.

sawako
09.02.2021 5 z 5

Honzu Vojtka sleduji jiz dlouho a diky jeho rozhovorum a podcastum jsem dokazala pochopit problemy, ktere jsem mela sama se sebou i s jinymi lidmi. V teto knizce je vse pekne jednoduse vysvetleno i s priklady z terapeutovny.

DreamerX9
07.02.2021 4 z 5

Hodně dobrá kniha s mnoha radami jak do života tak do vztahu/manželství. Spoustu stereotypů, které by měli zmizet a nad kterými bychom se měli zamyslet. Děkuji skvělému terapeutovi za tento knižní příspěvek:)

Mišán@
18.01.2021 4 z 5

K pobavení, k zamyšlení, k ustrnutí a k odhodlání nezůstat stát a začít jednat, když se cítíme nekomfortně. To všechno mi tenhle vztahový ,,minimanuál" poskytl.
Určitě nečekejte vznešenou češtinu, dlouhá souvětí atp. Kdo znáte šílené (v jakkoli dobrém slova smyslu) vystupování Honzy Vojtka, víte, že jeho vyjadřování rozhodně nic dlouze nepopisuje, zkrátka mluví, jak mu zobák narostl a tak podobně je tomu i v této knize.
Jak už je zde zmíněno, spoustu věcí každý z nás zná, ale jak moc často je (ne)používáme, si díky čtení téhle knihy uvědomíme.

Bustedka
16.01.2021 5 z 5

Pokud se nad vztahy už nějaký ten pátek zamýšlíte, nebo občas prostě přečtete nějakou seberozvojovou knihu, tak vám pan Vojtko nesdělí nic nového. Což je jeden z "problémů" všech podobně laděných knih. To, co je psáno, totiž podvědomě víte.
Jsem ale zastáncem toho, že není od věci si to všechno čas od času zopakovat a některé myšlenky přečíst znovu. Jsou totiž často podány zas trochu jinak a o to víc vám daná věc může utknout v hlavě.
Vojtko píše dobře, jasně, srozumitelně. A klidně bych si tu knihu dala ještě jednou.
Kvituju hlavně příklady z praxe :-)

juliesze
12.01.2021 4 z 5

Pan Vojtko je určitě odborník a dobrý terapeut s vysokou praxí. Doba přeje podobným knihám - těm s krásnou grafikou, skvěle volenými barvami obálky a dobrou reklamou. Líbí se mi poskládání koncepce hlavně na vyvracení skutečných mýtů, se kterými se autor setkává ve své práci. Výtku mám v tom, že kdo se obsáhnout víc, nemá vlastně nakonec nic. Hlavní myšlenku jsem samozřejmě nasála - vztah není jen sám o sobě, ale je to něco, co si musíme hýčkat. Možná i z důvodu, že můj vztah žádný problém nemá, nehledala jsem uklidnění ani žádné odpovědi na své problémy. Kniha se četla pěkně, lehce a jako kdybych si povídala s kamarádkou!

Elsinor024
29.12.2020 4 z 5

"Vztah je pořádně těžká záležitost. Udržovat ho. Živit ho. Neustále něco řešit. Něco sdílet. Nenudit se. Něco budovat. Dřina, co?"
Kdo by se rád nedozvěděl něco nápomocného o vztazích. A Honza Vojtko o nich povídá rád, s nadšením a znalostí věci. Prostě ho to "hrozně baví".
Je otevřený všemu, co dvěma (a více) lidem vyhovuje a není to lež a ubližování druhým. Prostě terapeut 21. století.
Při pečení cukroví jsem si také poslechla pár jeho přednášek a mrkla se na odkazy, které doporučuje. Například Esther Perel a její knihy.
A ta extrovertnost se kterou běhá po jevišti a srší energii k němu patří.
Také se mi líbilo, s jakou elegancí a v pohodě se rozloučil s lidmi, kterým styl jeho výkladu prostě nějak nesedl.
No a potěšilo mě, co jsem se v knížce dočetla o dlouhodobých vztazích. Ani tam není všechno ztraceno, naopak. Po letech vzájemného respektu, lásky a pozornosti k druhému vykazují mozky známky zamilovanosti a to neustále. Jen to holt dá dřinu :o)

cecilieanie
24.12.2020 4 z 5

Super, pan Vojtko je můj šálek čaje. :D Knihu jsem si přečetla na základě jeho několika rozhovorů/přednášek na youtube, které se docela shodují s obsahem knihy. Díky ní jsem si tak hezky shrnula to, co už jsem od pana Vojtka slyšela.

Edona
21.12.2020 5 z 5

Ač Vojtko nepřišel s ničím světoborným, tak přece jen dokáže zaujmout. Vztahy a mýty jsou rozhodně dobrým základem k přečtení. Zaujal mě právě koncept, kde za každou kapitolou s mýtem je příběh z terapeutovny. Knihu rozhodně neberu jako nějaký návod, ale takovou naučnou beletrii, která nechává dost místa na přemýšlení.

Vztahy a mýty bych rozhodně doporučila dál, a to nejen lidem ve vztahu. Člověk v ní rozhodně najde leccos i pro sebe samého.

EvaApple
04.12.2020 5 z 5

Rozhodně doporučuji každému. Nejsem ve vztahu a stejně mi kniha v některých věcěch otevřela oči. Psané srozumitelně, názorně a dokonce vtipně!

plejtvák
01.12.2020 4 z 5

Kniha obsahuje několik zajímavých rad k nalezení, zlepšení nebo udržení si vztahu. Jednoduše řečeno všechny způsoby lásky jsou povoleny (pokud nám partner voní a mi voníme jemu/jí), důležité je však mít respekt ke svým partnerům, mít rád/a sám/a sebe a nehledět tolik na předsudky společnosti, ve které žijeme. Nakonec všichni žijeme ve společenských bublinách. Měli bychom mít ale také na paměti, že člověk nemá hledat vztah, když je sám, ale když je na něj připraven...