Wetemaa: Kniha osudu jedenácti družiníků krále Gudleifra
Adam Andres (p)
Celá kniha je psána jako kronika. Rozdělená na dvě části. První část vypráví o jednotlivých postavách (družinících) a druhá část pak vypráví o samotné dobrodružné výpravě. Kniha je autorčina prvotina a hned v roce 1993 vyhrála Zlatého Ikara za sci-fi a fantasy knihu.
Přidat komentář
Naprostá nostalgie a jedno z nej Fantasy které se urodilo v našich luzích a hájích. Je tam vše...mnoho rozdílných hrdinů, společná výprava, labyrint, magie, smrt hlavních hrdinů, mučení....až na nudnější pasáže s Baldem v horách jsem se náramně bavil. Musím si knihu zase někdy zopakovat. Poslední čtení bylo již před čtvrtstoletím.
Tak tohle bylo top! Velmi napinavý příběh, nechtěla jsem přestat číst. Zatím nejlepší z této série.
Tak tohle opravdu stojí za přečtení. Nejlepší fantasy co jsem kdy četl. Kdybych mohl, dal bych 10 hvězdiček. Doporučuji, aby jste si přečetli O cestě do Jižního Edagwonu chronologicky.
Oh Wetemaa. Všechny knihy Veroniky Válkové jsem zhltla na posezení před 12 lety. Nyní se ke knihám vracím. Je to jedna z nejlepších českých fantasy a dle mého názoru se řadí ke světové fantasy, nebo by se bývala řadila, pokud by knihy měly ten správný marketing, který si rozhodně zaslouží. A tak místo toho, aby se kniha vydávala a překládala do světových jazyků, zbylo jen pár nákladů a knížky upadají v zapomnění, kdy o tomto úžasném příběhu prakticky nikdo neví. Je to velká škoda. Veronika by dnes mohla být někde zcela jinde, škoda, že se jí neujal někdo šikovný.
Kdysi, v devadesátých letech, jsem si ji koupil, kdy mě zaujala nádherná obálka. Přečetl jsem ji v té době několikrát. Úžasný příběh, jazyk, no nemělo to chybu. Tato kniha u mě vzbudila tehdejší nadšení pro fantasy žánr. Až mnohem později jsem zjistil, že Adam Andres je vlastně česká učitelka :-) . Klobouk dolů, paní napsala opravdu skvostné dílo.
Ano Wetemaa byla uuzasnaa kniha - uuzasne sem si tehdy pocetl a jenom sem se divil co vsechno se pozdeji mohlo s nejruznejsimi hrdiny staat. Skoda ze uz tu kniizku ted nemaam. Urcite bych si jii opet precetl znova. Nemaa to sice hloubku Tolkiena ale Jako Robert Jornan a jeho serie Oko sveta to uuplne stacii a v mnoheem to i predcii. Naadherne barvitee - naapaditee dokonala RPG a taky sem se po case dost divil ze Adam Andrews nenii muz, protoze to bylo napsaano hodne muzskyym stylem - Ikdyz zaadnej Zamboch nebo Kulhanek :-)
Až po letech jsem se dozvěděl, že Adam Andres je holka a Češka .-) Každopádně Wetemaa byla, je a bude super a na každý díl se moc těším - v současnosti je to 7 knih a jedna novela Tarantrof, v Legendách české fantasy II.
Rozhodně se jedná o zajímavé pojetí fantasy. Knihu jsem četl nyní podruhé a musím říct, že mě zklamala. Děj je dost přdvídatelný a jazykově je kniha nic moc. Není to špatné čtení, ale rozhodně bych jí nikomu nedoporučil.
Nejlepší česká fantasy 90.let? Jedna z nejlepších u nás napsaných vůbec? Atmosféra dávných ság, legendárních příběhů "o rytířích kulatého stolu," ale z originálního "posttolkienovkého" světa a s původními postavami? Kniha, ve které dávný epos potkává moderní prózu? Ano, i tohle bylo v roce 1992 možné.
Kniha podle mě patří do zlatého fondu české fantastiky.
K tomuhle jsem se dostal na základní škole. V té době, kdy jsme ještě neměli k dispozici pány prstenů a podobné, tak tohle byla dokonalá fantasy záležitost. Strhující popis a příběh. Zrada, odvaha, smutek, vítězství. Všechno uspořádáno ve funkční celek.
Štítky knihy
česká fantasy fantasy česká fantastika
Autorovy další knížky
2013 | Terezínské ghetto: tajemný vlak do neznáma |
2011 | Karel IV. - Příběh českého krále |
1992 | Wetemaa: Kniha osudu jedenácti družiníků krále Gudleifra |
2013 | Egypt - V nitru pyramidy |
2011 | Řím: Pozdvižení v Pompejích |
Škoda že jsem se ke knize nedostala před třiceti lety, kdy jsem ve velkém hltala fantastiku. Teď cením a vysoko hodnotím krásný jazyk, skvěle vystižený "legendický" styl vyprávění i drsnost a propracovanost světa, ale srdce se příběhy družiníků nedotkly tolik, jak by na mě asi zapůsobily kdysi. Rozhodně však stojí za přečtení.