Proud
Stephen Baxter
Druhá kniha řady Xeelee: Představte si rasu submikroskopických lidí, geneticky upravených k životu v tak nehostinném prostředí, jakým je obal neutronové hvězdy. Představte si, že vzpomínají na superbytosti, které je stvořily a přivedly k životu. Tyto legendy jsou předávány z generace na generaci... V románu Proud poznáme dosud nepředstavitelné bytosti sídlící v místech, kde byste žádný život, navíc inteligentní, nikdy nečekali. Další fascinující příběh z pera Stephena Baxtera. A opět, stejně jako u knihy Vor, jde o brilantní spojení vědeckých poznatků s kvalitním spisovatelským umem, jehož výsledkem je román, který přečtete jedním dechem. Stephen Baxter je dnes právem patrně nejznámějsím britských autorem science fiction.... celý text
Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: 2001 , Laser-books (Laser)Originální název:
Flux, 1995
více info...
Přidat komentář
Dle mého názoru jde o Baxterovo nejslabší dílo v rámci cyklu Xeelee. Je velice imaginativní a prostředí propracované, avšak první dvě třetiny knihy v podstatě pouze zjišťujeme, jak to v něm tak chodí a nic moc se tam ani neděje. Fakt, že to prostředí je taky úplně cizí a těžko představitelné celé věci taky moc nepřidá.
Důvod, proč se kniha dostala alespoň na ty tři hvězdy, je závěr, který mě naopak zase strhl tak, jak to Baxter umí. Hodnotit to čistě podle něj, dal bych hvězd možná i pět, ale strašlivá nevyváženost knihy (první dvě třetiny jsem četl na etapy asi dva měsíce, poslední třetinu na posezení během odpoledne) mi přes tři jít nedovolí.
Ze začátku jsem těžko do knihy dostával - asi největší problém mi dělali fyzikální termíny použité jako přídavná jména u nesouvisejících slov - spinový pavouk, kvantové moře, fotonové prdy... interakce neutrin v rostlinách nedávaly vůbec žádný smysl. Ale postupem času se to rozjelo, člověk začínal chápat zamýšlené fyzikální principy a hlavně autor vytvořil silný příběh, kterému vše ostatní dělalo jen zajímavý podklad.
Utahané, příliš dlouhé - mít to tak půlku stránek tak jako - budiž. Takhle jsem se musel vyloženě nutit k dočtení. Nápad / nápady dobré, popis života na neutronové hvězdě taky OK - ale v tom byl daleko lepší R.L.Forward s Dračím vejcem.
Druhý díl Xeelee je opět výborná hard SF a Stephen Baxter mě tentokrát dostal snad ještě více než ve Voru. Člověk až žasne, s čím dokáže přijít - a přitom všechno naprosto věrohodně popíše a vysvětlí, aniž by příběh ztrácel napětí a čtivost. Mikroskopičtí lidé, prohánějící se obalem neutronové hvězdy v autech poháněných prasečími prdy, no uznejte sami, není to okouzlující?
No jo, jak nevzpomenout na Forwarda a jeho Dračí vejce ... že. Řekl bych že je trošku lepší.