Za siedmimi divmi sveta
Vojtech Zamarovský
Na ceste Za siedmimi divmi sveta sa prejdeme palmovými hájmi na brehoch Nílu i výstavnými sálami parížskeho Louvru a Britského múzea, prašnou púšťou Mezopotámie i modrými vlnami Egejského mora, slnečnou Heladou a Malou Áziou a dostaneme sa až na čarovné ostrovy Rodos a Faros v Stredozemnom mori. Okrem toho si všimneme aj ďalšie, neoficiálne divy sveta. A hoci ""ich krása sa podobá slnku, ktoré svojou žiarou oslepuje tak, že nedovoľuje vidieť iné veci"", ako hovorí Filón Byzantský, budeme sa s chuťou pozerať aj na svet okolo nich. Putovanie za siedmimi divmi sveta nás zavedie do dávnych čias, do hĺbok dávnych kultúr, bez ktorých by nebolo ani modernej Európy. Zoznámime sa s tromi hlavnými kultúrnymi oblasťami staroveku: egyptskou, mezopotámskou a gréckou... Knižka, s ktorou sa vypravíte spoznať sedem divov sveta. Sú nimi egyptské pyramídy, Semiramidine visuté záhrady, Artemidin chrám v Efeze, Diova socha v Olympii, Mauzóleum v Halikarnasse, Rhodský kolos a maják na ostrove Fáre. Sprevádzať vás bude množstvo krásnych dokumentárnych fotografií, kresieb, tabuliek či máp a samozrejme autor, Vojtech Zamarovský.... celý text
Přidat komentář
Za dobovou ideologickou nálož musí hvězda dolů. Možná to v porevolučních vydáních už není, nevím, já četl klasický vydání z roku 1980, kde je toho vyzdvihování "marxistických historiků", opovrhování těmi "buržoazními" (což mimochodem vede i k zavádějící Zamarovského interpretaci dějin) a neskrývanému posmívání se křesťanství prostě moc. Je to škoda, protože jinak je to nádherná kniha, okouzlující historický cestopis, v němž šumí moře, slunce svítí do rozpáleného písku a jenž probouzí neskutečnou touhu se do východního Středomoří (opět) podívat. V dětství jsem tuhle knihu miloval a mám ji pořád rád.
Knihy pana Zamarovského byly pro mne vždycky velkým požitkem a zážitkem. Přečetla jsem je všechny a dýchlo na mně neuvěřitelné kouzlo starých časů. Krása. Miluji historii, staré pověsti a báje a tohle bylo pro mně jako zjevení.
O těch 7 divů světa tady vlastně nejde. Nicméně jedná se o fascinující výlet do starověku se spoustou zajímavostí, které autor – bohužel – mnohdy nerozváděl. Stínem jsou ideologické vložky. Nicméně Zamarovský byl komunistou a zřejmě i příslušník STB, takže se není čemu divit. Nicméně většina obsahu z ideologického stínu vystupuje a je svým způsobem famózní.
Zajímavé putování po starověkých divech světa, i když samotné divy tolik prostoru nedostanou. Jedná se vlastně o náhled na historii popisovaných oblastí a jejich objevů - obzvláště starověký Egypt a Mezopotámie. Ostatním oblastem autor nevěnoval tolik pozornosti. Pyramidy a Semiramidiny zahrady tak zabírají polovinu knihy - druhou zbylých pět divů.
Vadila mi však jedna věc - autor se ve svém textu nedokázal oprostit od ideologie. Dělení archeologů na marxistické a nemarxistické mluví samo o sobě. Naštěstí se toto dotýká jen velmi malé části textu.
Jako mala jsem se Zamarovskym procestovala skoro cely svet a tahle kniha patri k tem nejlepsim od V. Z.
V dětství to byla jedna z knih, která mně fascinovala a sahal jsem po ní i později, kdykoliv jsem si potřeboval udělat radost a co nejvíc se vzdálit od ne příliš radostné reality. A tak jsem s panem Zamarovským cestoval nejen do zemí, které se mi zdály nedostupnými (takový zájezd do Řecka nebo na Kypr už po vysoké škole - dodnes mám schované katalogy Čedoku a CKM na sezonu 1985 - a pro osobu to bylo tehdy tak kolem 30 tisíc a tím pádem nejen pro mně zcela nedosažitelný) z hlediska místa, ale i časem. Pan Zamarovský byl zapálený helenofil a z možnosti místa jím skutečně osobně navštívená vytěžil maximum, a záběr byl poněkud širší, než ryze po oněch sedmi divech. A tak jsem s ním cestoval od onoho zmíněného dětství zejména po jeho milovaném Řecku a místech, kde helénská kultura vznikla a zanechala stopy. Takže v rámci oněch pěti divů s domovem spjatým nějak tak s Řeckem mě vzal oklikou i do Atén a v souvislosti s jediným divem starověkého světa na dnešním území Řecké republiky široce rozebral třeba olympijské hry. Kouzlo knihy pro mě trvá dodnes, i když ono bezbřehé nadšení pro Řeky s autorem nesdílím, ale to už je jiná věc. A já jsem mu zejména za tuto knihu nesmírně vděčný, i když musím říct, že z jeho bohaté tvorby mě už žádná jeho další kniha přes uznání nesporných kvalit jak spisovatelských tak faktografických tolik neuchvátila. A možná to bylo poněkud zvláštním formátem knihy, ale především sedmi celostránkovými ilustracemi Zdeňka Buriana, bez kterých si knihu nedovedu představit.
Vynikající kniha, četla jsem jí už několikrát, i díky ní jsem se začala zajímat o historii.
nádherný opis nielen spomínaných nesmrtelných divov ľudských vekov, ale aj opis doby, v ktorej vznikli a povinné čitanie milovníkov historie
Kdysi jsem měla půjčené z knihovny, zamilovala jsem se díky knize do celé této doby v rámci učiva dějepisu.
Možná nastal čas, abych si ji znovu přečetla.
Konečně jsem dočetla tuhle knihu z dětství, kdy mi připadala hrozně zdlouhavá. Nenáviděla jsem totiž dějepis, protože jsme se museli šprtat všechny letopočty nazpamět a archeologie mi přišla jako nejnudnější věc na světě.
Překvapilo mě, že je to cestopis s velkým exkurzem do historie a divy světa jsou vždy až na konci kapitoly jako třešinky na dortu.
Ze všech Zamarovského knih, které jsem četla, má tahle nejvíc komunistické propagandy.
Na svou dobu vynikající přehled historie včetně časové osy!
Pro dítko dobrodružné povahy to bylo něco neuvěřitelného. Vzpomínám hlavně na geniální ilustrace.
Kniha,která stárne se mnou..vlastně bych měla říct,že já stárnu s ní,protože je přece jen kapánek starší,než já.
Pro mě jedna z dalších knih,co mě v mládí přitáhly ke starověku a souhlasím se Sandikem,že je to místy takové "nahoru-dolů". Za totáče nám určité politické komentáře nepřipadaly divné, protože to tak nějak patřilo k věci a koneckonců tato kniha opravdu je o starověku.Ani v místech,o kterých mluví už to je všechno jinak..
Poněkud rozporuplná kniha... Četli jsme ji teď se synem a vlastně mě trochu překvapuje, že v dětství tolik lidí (včetně mě) tak uchvátila. Zamarovský je místy až neuvěřitelně rozvláčný, pedantsky vypočítává obrovskou spoustu neznámých jmen, místy neuvěřitelně odbíhá od tématu a líčí věci zcela nesouvisející, a tak všelijak podobně. Přesto je jeho kniha nesmírně živým obrazem a právě proto určitě stojí za to ji číst. Problematická místa, především ta, kde komentuje soudobou politickou situaci, a to jednoznačně z pohledu komunistické ideologie, je přitom také třeba tak nějak "odfiltrovat". Prostě a jednoduše, svět není jednoduchý a i tuhle knihu je třeba "číst s porozuměním"... Celkový dojem: 85%
přidávám se...dárek od babičky k vánocům. Také jsem chtěla být archeoložkou a také mi zůstalo postižení dějinami.
Rodičům vděčím za kvalitní literaturu v dospívání, své paměti za to, že si dnes spoustu jmen pamatuji, též letopočtů a událostí. Pro mě tohle nikdy nebyla a nebude nuda.
Můj příběh je podobný, jak ho popisuje "woodward". Kniha byla dárkem k narozeninám a chytla mě tak, že jsem pak hledala další Zamarovského knížky. I já chtěla být archeoložkou nebo alespoň studovat historii. Nevyšlo to, nakonec jsem vystudovala úplně něco jiného, ale historie je mým celoživotním koníčkem. V. Zamarovský má u nás v knihovně čestné místo...
"Za sedmi divy světa" jsem dostal asi ve třinácti letech, nejspíš k vánocům. Příběhy hledání a objevování, jakož i jména Carter, Champollion, Koldewey, Grotefend atd. ve mě probudila zájem o dějiny a ten už mě neopustil, přestože jsem se nestal archeologem, jak jsem tehdy, několik týdnů po přečtení této knihy, jednoznačně zamýšlel.
Autorovy další knížky
1970 | Bohové a hrdinové antických bájí |
1972 | Řecký zázrak |
1962 | Objevení Tróje |
1964 | Za tajemstvím říše Chetitů |
1983 | Gilgameš |
Vo vydaní z 1964. moje prvé stretnutie s Vojtechom Zamarovským. Naposledy počúvané ako audio na pokračovanie v rámci cyklu Parnas od RTVS (Slovenského rozhlasu konkrétne).
Ako zvyčajne, Zamarovský píše pútavo, zábavne, poučne, a v oveľa širšom zábere než o samotných divoch sveta. V kapitole o každom dive sa čitateľ dozvie veľa z histórie krajiny a jej zaujímavostiach či iných pamiatkach.
Ako píšu iní "spolučitatelia", odvrátená stránka Zamarovského písania je pohŕdanie kresťanstvom a kresťanmi, a komunistické ideologické vsuvky, pričom oboje ostalo aj v porevolučných vydaniach.
Aj napriek tomu, za mňa 5*, pretože lepšieho populárno-náučného sprievodcu antikou v česko-slovenskom priestore dodnes niet (vrátane prekladov západných autorov).