Zabíjal som štát po 29 rokoch

Zabíjal som štát po 29 rokoch
https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/486780/bmid_zabijal-som-stat-po-29-rokoch-ZY2-486780.JPG 5 2 2

V roku 1992 vyšiel burleskný románik Petra Vala Zabíjal som štát. Kniha, označovaná ako slovenský Švejk či Hlava XXII, sa stretla s výborným ohlasom. S odstupom času a na základe žiadostí čitateľov sa autor rozhodol vrátiť k smiešno-smutnému príbehu slovenského frontového stíhača Fera Kotlára, ktorý sa začína 2. svetovou vojnou a končí jej dozvukmi. V novej knihe autor ponúka značne prepracovanú verziu pod príznačným názvom Zabíjal som štát po 29 rokoch. Obohatil ju mnohými grotesknými situáciami a bláznivými zvratmi. V tragikomickej postave vyznávača svätoplukovskej tradície majora Šampalíka ponúka v humorom nabitej knižke aj hlbšie zamyslenie o nás a našom vzťahu k vlastným dejinám.... celý text

Peter73
02.01.2022 4 z 5

Poviedkový román o slovenskom národe počas druhej svetovej vojny. Autor s humorom rozpráva o letcoch slovenskej armády a postavičkách malého mesta - Zvolen.
Knihu som čítal pred 29 rokmi, teraz som si dal repete, ale už mi nepripadala taká vtipná. Je to asi tým, že som viac vnímal tragikomickosť postáv a ich správania, na úkor humoru.
Citát:
"Vojna nie je kojná. Obráti všetko naruby. Po nej sa oslavovaní hrdinovia zvyknú meniť na zločincov a bývalých zločincov oslavujú ako hrdinov. Vojna necháva šrámy na dušiach dobrých ľudí, ale darebákov sa ani nedotkne. Sviniar ostane sviniarom bez ohľadu na to, ako sa to skončilo."