Žádný člověk není ostrov
Thomas Merton
Svědomí, askeze, upřímnost, ticho, samota... autorova hluboká reflexe pilířů duchovního života ukazuje jejich nezbytnost, ale také úskalí sebestřednosti. Duchovní život získává smysl až ve spojení s životy druhých, v integraci do Božího plánu spásy světa.
Duchovní literatura Náboženství
Vydáno: 1995 , Krystal OPOriginální název:
No Man Is an Island, 1955
více info...
Přidat komentář
Zbierka úvah na rôzne, predovšetkým duchovné témy. Mertona mám rád ale toto bola asi najslabšia kniha z tých, ktoré som od neho zatiaľ čítal.
Na můj vkus to bylo moc ukecané a nekonkrétní - takové akademické, kdy jednoduchá věc je okecávána (nenapadá mne jiný termín) několikrát dokola ze všech stran, ale přitom intelektuálně z odstupu, odtažitě pro běžného čtenáře a jeho obyčejné, každodenní starosti. Ono je sice hezké si zopakovat, že nejsme samojediní, ale v církvi jsme všichni jedny údy jednoho těla a že co se děje jednomu, děje se i druhému (tedy třeba nám), ale třeba zcela oddělit obyčejnou lidskou touhu být alespoň trochu v životě šťastný sám pro sebe to pak degraduje na něco nečistého. Přitom dokud není člověk spokojený sám v sobě, těžko může něco předávat dál - a např. rozvinutí této myšlenky mi zde chybí. Nebo sice člověk ví, že dostal od Boha nějaký dar a má jej rozvíjet, ale celé je to popsáno teoreticky, tak nějak v ideálním stavu, jak by něco mělo probíhat, ale praktické ukázky, možnosti a rady zde chybějí. Třeba následující věty mi přijdou sice moc hezky napsané, ale pro praktický život bezobsažné: „Musíme být sebou tím, že jsme Kristem. Být je pro člověka žít. Člověk žije jako člověk, jen když zná pravdu a miluje to, co zná, a jedná podle toho, co miluje. Takto se stává pravdou, kterou miluje. Tak se poznáním a láskou „stáváme" Kristem.“ - na to bych musel být skutečně mudrc, abych zde našel návod na objevení svého konkrétního úkolu, daného Bohem. Jako jinak ano, s mnoha myšlenkami lze souhlasit, ano, vím, co chce autor říci, ale na můj vkus to je podáno těžkopádným a zcela nekonkrétním stylem, kdy třeba člověk hledající sebe samotného ve víře může být z tohoto povídání leda zmaten. A pro pokročilého jde pak jen o jakési opakování již známé abecedy.
Kniha s obrovskou vnitřní hloubkou a silou. I když se českému vydání absolutně nepovedl přebal a kniha vypadá jako laciná detektivka, uvnitř je poklad neuvěřitelné ceny.
Štítky knihy
láska duchovní život vztahy spiritualita řeholní, klášterní život duchovní literatura
Autorovy další knížky
2002 | Sedmistupňová hora |
1995 | Žádný člověk není ostrov |
1995 | Jonášovo znamení |
1993 | Kontemplativní modlitba |
2007 | Vody Siloe |
Kniha obsahuje texty k prohloubení duchovního života, zvláště pro studenty kněžství. Autor v knize popisuje své myšlenky o určitých stránkách duchovního života, který směřuje více k Bohu.