Záhadný pan Quin
Agatha Christie
Tucet příběhů sbírky z roku 1930 spojuje nejneuchopitelnější hrdina, jakého kdy Agatha Christie stvořila. Pan Harley Quin se zjevuje či mizí naprosto nečekaně a do běhu událostí zasahuje téměř nepostřehnutelně, zanechává však za sebou zcela změněné či znovu rozehrané osudy lidí živých i dávno zemřelých; ne nadarmo sám sebe nazývá „obhájcem mrtvých“. Povídky s panem Quinem mají sice melodramatičtější atmosféru, nechybí v nich však pro autorku nejzásadnější ingredience: úkladná vražda – ať už mrtvola tvoří zátiší v saloncích starobylých rodinných sídel nebo je obklopena mondénním prostředím přímořských letovisek s luxusními hotely, kde krásné dámy šustí nákladnými róbami a skrývají temná tajemství…... celý text
Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: 2021 , KalibrOriginální název:
The Mysterious Mr. Quin, 1930
více info...
Přidat komentář
Jak už píše uživatelka Hani77 ve svém komentáři hned pod tím mým, detektivky této své nejoblíbenější autorky mám moc ráda, ale konkrétně tato její kniha je místy tak trochu zdlouhavá. I když to je samozřejmě pouze můj subjektivní názor ;-). Ohledně obsahu jednotlivých povídek se podrobněji rozepisovat nebudu, jejich společným jmenovatelem je Harley Quin, o kterém si snad ani není možné vytvořit nějaké mínění - taková je to neuchopitelná a víceméně tajuplná postava. Některé příběhy jsem již znala z jiných sbírek, které se mi dostaly do rukou už dříve. A určitě bych nechtěla všechny zatracovat, to opravdu ani náhodou ;-). Svým způsobem se mi líbily všechny, některé ovšem více a jiné zase méně. Napsané byly poutavě, tedy tak, jak to autorka ukázala ve svých ostatních knihách. Ve finále tedy hodnotím poctivými čtyřmi hvězdičkami a brzy si vyhledám nějakou její další knihu.
Přestože miluji detektivky Agathy Christie, touto knihou jsem se prokousávala několik měsíců. Málokterý příběh mě opravdu bavil. Už se těším na Poirota nebo alespoň slečnu Marplovou.
Tak tohle přesně je moje krevní skupina, s panem Satterthwaitem bychom si v mnohém notovali, a prolnutí jeho pozorovacího talentu a střízlivého úsudku s tajemstvím obklopujícím pana Quinna vytvořil koktejl, kde vsechno pro mě mělo ten správný poměr, jako člověk snažící se pochopit lidskou povahu jsem si přišla na své, psychologizující Agathu mám nejradši. Skvělý zážitek.
Tak Agatha, co dodat, dobré čtení, ale některé povídky mně připadaly takové prostinké, ale určitě stojí kniha za přečtení.
Od autorky jsem zatím žádnou knihu nečetla a pouze jsem se s jejím dílem seznámila ve filmové verzi.
Teď jsem opravdu ráda, že jsem si vybrala zrovna tuto knihu a seznámila se se záhadným panem Quinem.
Tak tohle mě překvapilo. Pro mě naprosto jiný styl, než na jaký jsem u Agathy zvyklá. Krátké povídky, s detektivní a trochu mysteriózní zápletkou, které by každá vystačily na vlastní knihu.
Ze začátku zábavné a nové, ke konci jsem už dokázala odhadnout, co se bude v povídce dít a odhalit zločin o něco dříve.
Pan Harley Quin má přesně ten typ tajemnosti, který mne baví - a divadelnost, která milovníka dramat pana Satterthwaita musí fascinovat (pokud by Quin nebyl, nepochybně by si ho vymyslel). Skoro by se chtělo napsat, že detektivní motivy nejsou to hlavní. A ten opalizující vánek provázející "usměvavou, ale smutnou" postavu od příchodu po vstup do Harlekýnské uličky (nebo uličky milenců?), je dráždivý...
Klidně se to mohlo jmenovat "Všetečný pan Satterthwaite". Nápad s objevujícím se a mizejícím panem Quinem, který nenápadně tahá za nitky a nechá nebožáka starého Satterthwaitea oddřít všechnu práci byl docela zajímavý. Od Agathy to bylo v rámci její tvorby příjemné zpestření. Ve výběru dvanácti povídek se našlo pár překvapivých zvratů, ale i několik příběhů, které byly předvídatelné. Nejvíce se mi líbily povídky Pan Quin přichází a Mrtvý harlekýn. Docela mě překvapil konec Harlekýnské uličky a Raněného ptáka. Záhadný pan Quin se řadí do kategorie příjemného čtení, ale ne do toho nejlepšího, co mi od Agathy padlo pod ruku.
Velmi zajímavý příběh, ale jsem zvyklá na sl. Marplovou nebo na Hercula Poirota, ze začátku jsem si na pana Quina nemohla zvyknout, později jsem ho akceptovala, ale klasika je klasika
Povídky byly super, pan Quin tajemný. Poslední povídka však byla ještě záhadnější než všechny ostatní. Knihu rozhodně doporučují.
jak jsem ho ze začátku nemusela, pak jsem si na pana Quinna zvykla a nechala se unášet příběhy. Trocha tajemna a mysteriiózna, nakonec z toho Agatha vybruslila se ctí. Harle Quinn je její další zajímavý hrdina. Nemusí být ale pro každého - je na míle vzdálen reálné a praktické slečně Marplové či svéráznému gentlemanovi s malými šedými buňkami :)
Nemám ráda povídkové knihy, ale po této knize jsem sáhla z nouze a nelituji. Krátké detektivní povídky s propracovanou zápletkou a v hlavní roli s tajemným panem Quinem. Delší dávku bych ale nesnesla.
Můj první příběh kde nevystupuje H. Poirot ani slečna Marplová a musím říct, že nejsem vůbec zklamaná. Opravdu to byla velmi příjemná změna. Báječně se hodí na cesty do práce, díky krátkým povídkám. :)
Měla jsem za to, že povídky moc nemusím, ale tahle kniha mě vyvedla z omylu :-). V poslední době jsem se vrhla do víru severských detektivek, takže jsem se bála, že setkání se "staroanglickou" Agathou pro mě bude moc rozvláčné a nebudu schopná se začíst (což už se mi jednou po sérii akčního čtení stalo), ale opak byl pravdou - spád a příběhy povídek mě skutečně nadchly!
Pan Quin - záměrná psychologická inspirace pana Satterthwaita, který povolá své "harlekýnsky divadelní" podvědomí na podporu toku myšlenek a oživení představivosti? Někdy si říkám, jestli sama autorka neměla podobného imaginárního, romantického přítele detektiva, když psala své knihy. Protože jinak je to velice originální.
Tato knížka mě prostě a jednoduše bere! Ať už je to tou záhadnou temnou atmosférou, příjemným panem Satterthwaitem nebo samotným panem Quinem. Nejvíce se mi samozřejmě líbily ty povídky s vraždami, u kterých jsem na konci jen seděl s vytřeštěnýma očima. Povídky by si určitě zasloužily zfilmování, nechápu, že to nikoho nenapadlo.
Nejlepší povídka - Skvrna na skle
Část díla
Duše krupiérova
1930
Harlekýnská ulička
1927
Hlas v temnotě
1930
Hostinec U Kára a rolničky
1930
Mrtvý harlekýn
1930
Autorovy další knížky
2017 | Deset malých černoušků |
2003 | Vražda v Orient-expresu |
2004 | Smrt na Nilu |
2001 | Záhada na zámku Styles |
2016 | Neočekávaný host |
Záhadný pan Quin, asi není lepšího popisu. Knihu jsem si užila, některé povídky byly lepší než jiné, ale to tak prostě je. Určitě nejlepší je Harlekýnská ulička. Příběhy provází velmi milý pan Satterhwait. Je to Agatha v jiném podání, ale stojí za přečtení a knihu doporučuji.