Základy islámského práva
Petr Osina
Tato ojedinělá vysokoškolská učebnice představuje základní instituty a pojmy islámského práva. Ve druhém vydání byl text aktualizován a kapitoly týkají se rodinného, dědického a trestního práva byly rozšířeny. Úvodní část se věnuje vzniku islámu a některým důležitým momentům historického vývoje islámského světa, dále pramenům islámského práva, islámským právním školám a islámským teoriím státu. Druhá, stěžejní část učebnice pojednává o nejdůležitějších odvětvích islámského práva – rodinném právu, dědickém právu, trestním právu a finančním právu; připojen je také krátký výklad o islámském soudnictví. Na závěr je pro lepší orientaci doplněn slovník vybraných cizích pojmů. Učebnice je určena především pro výuku předmětu Islámská právní kultura na Právnické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. K seznámení se s hlavními instituty islámského práva ji však mohou využít také studenti ostatních vysokých škol, jakož i širší veřejnost.... celý text
Přidat komentář
Zajímavá publikace přinášející základní nástin nejdůležitějších institutů islámského práva. Především lze vyzdvihnout její srozumitelnost a přehlednou grafickou úpravu. Osobně bych dal přednost podrobnějšímu vhledu do rodinného a trestního práva, zatímco právo finanční, bych spíše upozadil, nicméně to je o osobních preferencích každého čtenáře. Pokud Vás zajímá problematika práva šária a muslimské kultury obecně, rozhodně čtením této knihy chybu neuděláte.
Autorovy další knížky
2007 | Teorie práva |
2013 | Teorie práva |
2012 | Základy islámského práva |
2017 | Praktikum z právní metodologie |
2024 | Právní argumentace |
Útlá knížečka, která má pojednávat o základech celého právního systému koncepčně společného pro mnoho zemí. S tím rozdílem, že se nejedná o základy, ale velmi hrubou až povrchní simplifikaci (kniha je myslím určena pro volitelný předmět na olomoucké právnické fakultě). Je to jako pokusit se narvat na cca 160 stran pojednání o celé kontinentální nebo angloamerické právní kultuře. Pokud jste islámským právem nepolíbení (stejně jako já) a nemáte v plánu se mu podroběji věnovat, tak to svojí práci rozhodně odvede. Kniha obsahuje tato témata: historie, pojem a prameny islámského práva, právní školy, pojem islámského státu a (jak by kontinentální jurisprudence označila) zvláštní část, tj. právní odvětví jako právo osob, rodinné právo, dědické právo, trestní právo, finanční právo a soudnictví. Jak bylo uvedeno výše, pro ty, co se v islámském právu trochu orientují, tak se mohou zdát být v knize nalezené údaje zavádějící a zjednodušující, ale vzhledem k méně reálným možnostem jejich praktického uplatnění to člověku, který se s tím chce jenom seznámit, neublíží.