Základy občanského práva hmotného: Závazkové právo I
Ivana Štenglová , Jan Dědič , Jan Lasák , Václav Pilík , Markéta Selucká
První svazek učebnice občanského práva hmotného se zabývá relativními majetkovými právy, a to jak všeobecnými ustanoveními občanského zákoníku o závazcích, tak konkrétními závazky z právních jednání, s výjimkou závazků z deliktů a závazků z jiných právních důvodů. Teoreticky zaměřený výklad se nevyhýbá ani praktickým otázkám a zohledňuje nejnovější vývoj nauky, judikatury i recentní změny právní úpravy. První část publikace vysvětluje základní pojmy závazkového práva a principy, na kterých je závazkové právo založeno. Objasňuje systematiku třídění závazků, právní důvody jejich vzniku a obsah závazků. Na vysvětlení stěžejních pojmů navazuje část zabývající se vznikem, zánikem a změnami závazků, problematikou zajištění a utvrzení dluhu či společných dluhů a pohledávek. Tuto část uzavírá výklad promlčení práv ze závazků a prekluze. Druhá část se obecně zabývá smluvním právem. Vysvětluje pojem smlouvy, rozebírá formy, kterými ji lze uzavřít i jednotlivé fáze kontraktačního procesu. Samostatná kapitola je věnována smlouvám o smlouvě budoucí a jiným přípravným smlouvám. Na ni navazuje rozsáhlé pojednání o spotřebitelských smlouvách, které zapracovává změny provedené velkou novelou občanského zákoníku účinnou od ledna 2023. Nejobsáhlejší část publikace pojednává o závazcích z jednotlivých právních jednání. Výklad postupuje systematicky podle části čtvrté hlavy druhé občanského zákoníku a vykládá závazky ze smluv, kterými se věci převádí do vlastnictví jiného (tj. darování, koupě, směna), či ze smluv, kterými jsou přenechány věci k užití jinému (výprosa, výpůjčka, nájem, pacht, licence, zápůjčka a další). Následuje úprava pracovního poměru, závazky ze schovacích smluv, závazky ze smluv příkazního typu, zájezd, závazky z přepravních smluv, dílo, péče o zdraví, kontrolní činnost, závazky ze smluv o účtu, jednorázovém vkladu, akreditivu a inkasu, závazky ze zaopatřovacích smluv, společnost a tichá společnost a závazky z odvážných smluv. Nakonec se publikace zabývá závazky z právního jednání jedné osoby. Učebnice zpracovává látku čtivě a srozumitelně, aby poskytla studentům pevný základ k ovládnutí nelehké materie občanského závazkového práva i pochopení fungování práva obecně. Informace v ní uvedené však mohou být přínosné i pro advokáty, soudce, podnikové právníky a ekonomy, stejně jako pro podnikatele.... celý text
Přidat komentář
A tak přečetl... nepopírám, že bych přečetl úplně každý smluvní typ, to ne. Ale obecnou část a většinu – ty důležité – smluvní typy samozřejmě ano. Nu a že by to byla špatná kniha, to se rozhodně říct nedá.
V našem prostředí až tragicky absentuje alespoň trochu funkční učebnice závazkového práva. Většina textů, které se v dané oblasti objeví stojí, nebojme se si to přiznat, za prd. U nás na fakultě (MU) proto probíhala a do značné míry probíhá výuka závazků bez učebnice. Jednoho dne však vstoupil do přednáškové místnosti docent Melzer a sdělil nám, že tento kousek bude nově naší učebnicí. Problém je, že usuzoval na základě autorstva, ne obsahu díla. Na příští přednášku tento nedostatek již napravil a knihu nám zase oddoporučil. A já chápu proč.
Kniha obsahuje chyby, nebo při nejmenším názory, které jsou obtížně obhajitelné, nebo alespoň neodpovídající přístupu k závazkům, jak je podáván na naší fakultě. Za vyloženou chybu lze označit tvrzení, že prodávající je u kupní smlouvy věřitel a kupující dlužník. Takové tvrzení ukazuje na nepochopení synallagmatických závazků. Problematickým je pojetí darovací smlouvy za současného nepředání předmětu darování, za smlouvu reálnou – je to jakési terminologické zjednodušení, které ovšem v důsledku zkrátka nedává smysl. Za názor hodný polemiky (no dobře, podle mě je vyloženě špatný, ale co já vím?) je pozastavení se nad tím, zda solucí s vadami dochází ke splnění dluhu, nebo jeho legální novaci. Samozřejmě, že splnění, autoři však jakoby se přikláněli k opačnému názoru.
Obecně ale lze tvrdit, že je to dobrý text. Ano. Dílčí chyby, jak jsem ukázal, obsahuje, ale nelze požadovat dokonalou učebnici. Těch chyb je v porovnání s masivem knihy vcelku málo. Jinak učebnice podává vcelku ucelený výklad, který většinou i dává smysl. Jistě, občas se proto nevyhne jisté simplifikaci (třeba u problematiky nepostupitelnosti pohledávky), ale to jí snad i lze odpustit. Pro základní přehled dostačuje – tedy kromě plurality subjektů – ta kapitola je vážně špatná.